רוק מתקדם - מדריך עברי - חזרה לעמוד ראשי
רוק מתקדם > אמנים ולהקות > ברנד אקס

להקת ברנד אקס

Brand X

המתופף פיל קולינס הוא השם הגדול ביותר מאחורי הרכב רוק מתקדם זה, שאפשר להתייחס אליו גם בתור התשובה הבריטית לג'אז-פיוז'ן. ברנד-אקס קמה ב-1975, בתור פרויקט מקרי של כמה נגני-אולפן מצטיינים באיזור לונדון. הלהקה הוציאה חמישה אלבומים משובחים בין השנים 1976-1980, והתפרקה.

מלבד קולינס, שהפגין את ביצועיו המרשימים עם הלהקה במקביל לעבודתו המפרכת כסולן ג'נסיס במקום פיטר גבריאל שעזב, זכורים מן ההרכב ג'ון גודסאל (גיטרות) והבסיסט פרסי ג'ונס. האחרון מושפע בצורה מובהקת מעבודתו של הבסיסט המנוח ג'קו פסטוריוס.

Unorthodox Behaviour - 1976
Unorthodox Behaviour
1976
המוסיקה של ברנד אקס היא שילוב בין הומור דק עם סגנון הפיוז'ן המפורסם של להקות כמו מהווישנו אורקסטרה של ג'ון מקלפלין, וות'ר ריפורט של ג'ו זווינול וכמובן ריטרן טו פוראבר של צ'יק קוריאה. כמו כל הרכב רציני, הרפרטואר של ברנד-אקס לעולם לא נשען על וירטואוזיות לבדה, והוא מתבסס על מלודיות ייחודיות, עיבודים מפתיעים - וחוש הומור נדיר, כאמור.

בשנות ה-90 קמה גרסת טריו של ברנד-אקס, בהובלתם של גודסאל וג'ונס. הם הוציאו שני אלבומים סבירים, יותר עתידניים, פחות ג'אזיים וגם הרבה פחות משעשעים או קלילים. בקיץ 2016 הודיעה הלהקה על איחוד וסיבוב הופעות חדש, עם גודסאל, ג'ונס והמתופף קנווד דנארד. פיל קולינס, למרבה הצער, כבר לא מסוגל לתופף עוד.

למתחילים מומלץ ללכת על האלבום הראשון מ-76, ולהמשיך משם.


 תמונות של ברנד אקס

 עוד להקות רוק מתקדם


תגובות על ברנד אקס

***אודות האתר / הספר / עמוד הבית / חדשות ואירועים / ביקורות אלבומים / להקות ואמנים

Email: uribreitman@gmail.com

Mitkadem.co.il