רוק מתקדם - מדריך עברי - חזרה לעמוד ראשי
המדריך העברי לרוק מתקדם - חדשות, ביקורות, להקות, מאמרים, ראיונות, ביוגרפיות, קישורים - כל מה ש'פרוגרסיב'
רוק מתקדם > חדשות ואירועים > קרוואן בישראל

להקת קרוואן בישראל
הלוגו של קרוואן
להקת קרוואן בישראל - הביקור הראשון ב-2011

להקת ה'קנטרברי' הותיקה, שהוקמה ב-1968, הופיעה בפעם הראשונה בישראל ב-7 מאי 2011. המקום: מועדון רדינג 3, נמל תל אביב. בוטלה הופעה שנייה שתוכננה ב-25/10/14. קרוואן הופיעה אצלנו שוב ב-2019. לפניכם מידע מלא על ההופעה הראשונה וראיון מיוחד עם ג'פרי ריצ'רדסון, חבר 'קרוואן' מאז 1972.

חברי ההרכב הנוכחי של קרוואן

 • פאי הייסטינגס - גיטרה, שירה
 • ג'פרי ריצ'רדסון - ויולה, חליל צד, גיטרות, כלי הקשה
 • יאן שלהאס - קלידים
 • ג'ים לברטון - בס
 • מארק ווקר - תופים, כלי הקשה
 • ריצ'רד קופלן - כלי הקשה (נפטר ב-1 דצמבר 2013)

ראיון עם חברי הלהקה, ג'פרי ריצ'רדסון

ג'פרי ריצ'רדסון
ג'פרי ריצ'רדסון
פורסם: 25 אפריל 2011 | מאת: אורי ברייטמן

1) זו תקופה מאוד עמוסה עבור להקת קרוואן - כל כך הרבה אלבומים ופרויקטים יוצאים ביחד. איך אתה מסביר את הפעילות הרבה הזו?

ג'פרי ריצ'רדסון: בקיץ שעבר התבקשנו להופיע בתוכנית שנקראת קלאסיק רוק לג'נדס (Classic Rock Legends). [ההופעה צולמה בפני קהל מצומצם באולפני מטרופוליס בלונדון בדצמבר 2010. הדיוידי של המופע יוצא לאור ב-23 מאי 2011; המחבר]. לא עלינו על במה ביחד מאז קיץ 2005, מכיוון שהמתופף שלנו, ריצ'רד קופלן, סובל מדלקת פרקים חריפה [ממנה נפטר ב-1/12/13; א.ב.]. מצאנו מתופף מחליף מעולה, מרק ווקר, והוא הסכים להשתתף בהופעה. בסוף ריצ'רד הצטרף אלינו על כלי הקשה, והמופע לדעתנו היה הצלחה. זו הסיבה שבגלל החלטנו להמשיך עם ההרכב הנוכחי.

כל זה קרה בזמן שהאלבום 'אין דה לנד אוף גריי אנד פינק' חגג 40 שנה. בעזרת סוכן חדש וחבר ותיק בשם פול קונרוי, הצלחנו לארגן סיבוב הופעות. אלבום הסולו השני שלי, שיצא ב-1 באפריל אחרי שנתיים של הקלטות, הוא רק צירוף מקרים משמח. [לריצ'רדסון יש אולפן הקלטות עצמאי בעיר קנטרברי, אנגליה. מבין האמנים שעבורם הקליט תפקידי ויולה וכינור אפשר למצוא אפילו את להקת ווסטלייף, כריס דה-ברג, להקת מורי הד ואחרים]

2) עבדת עם הרבה אמנים ולהקות מלבד קרוואן לאורך השנים. אולי תוכל להגיד לנו מה כל כך מיוחד בקרוואן, בהשוואה ללהקות קנטרברי אחרות?

ריצ'רדסון: לדעתי קרוואן היא המיוחדת ביותר, והמוזרה ביותר, באילן היוחסין של להקות ה'קנטרברי' של הרוק. הצלחנו, כך זה נראה, לשרוד ואפילו להאריך ימים בהשוואה לטרנדים מתחלפים בתעשיית המוסיקה. אני בלהקה רק 39 שנים אז אני 'הבחור החדש', אבל אני חושב שחוש ההומור שלנו, והעובדה שיש לנו בסיס-מעריצים נאמן ביותר, שהלך אחרינו באש ובמים - אלו הבטיחו את ההישרדות שלנו למשך זמן כה רב.

להקת קרוואן בישראל

3) ביקרתם בישראל בעבר?

ריצ'רדסון: לא ביקרנו בישראל אף פעם, אז אנחנו בהחלט מצפים להופעה הראשונה שלנו אצלכם. לרוע המזל, אני חושש שלא יהיה לנו מספיק זמן לטייל - הרבה טיסות ועבודה, בלי הרבה יותר מזה.

Caravan
In the Land of Grey and Pink - 1971 4) האלבום שלכם, אין דה לנד אוף גריי אנד פינק, אותו הקלטתם ב-1971, חוגג עכשיו 40 שנה. אתה אמנם לא השתתפת בהקלטתו, אבל אתה בוודאי יודע לענות: האם אי-פעם ביצעתם אותו בשלמותו על הבמה, או שזוהי הפעם הראשונה?

ריצ'רדסון: לאורך השנים ביצענו את רוב השירים מהאלבום, כל אחד לחוד. אבל אף פעם לא ביצענו אותו בשלמותו, כמו 'סוויטה'.

5) אתה מנגן על כמות עצומה של כלים: כינור, ויולה, צ'לו, מנדולינה, גיטרות, בס, חליל צד, קלרינט ועוד. אבל ברשימת הכלים שלך מצאתי משהו מוזר: כפות. תוכל להסביר איך מנגנים על כפות בהופעה?

ריצ'רדסון: האמת שאלו כפות-נגינה יפניות, שקניתי ב-1975. הפכתי אותן לחשמליות. התקנתי עליהן פיק-אפ של גיטרה ופילטרים, וכך נולדו הכפות החשמליות שאיתן אתה מנגן עד היום."

6) האם קרוואן מתכננת אלבום אולפן חדש? לא הוצאתם שום דבר חדש מאז שנת 2003.

ריצ'רדסון: יש לי הרבה רעיונות לשירים של קרוואן. גם לפיי [הייסטינגס], ג'ים [לברטון], יאן [שלהאס] יש רעיונות. התחייה המחודשת של הלהקה כל כך מניעה אותנו לפעולה, עד שלא אתפלא אם ניכנס לאולפן בקרוב. זה יהיה כיף!

7) בעברך הקמת להקה שביצעה חומרים של קינג קרימזון ופרנק זאפה. תוכל להרחיב על זה?

ריצ'רדסון: בתקופה בה למדתי בקולג' לאמנויות של וינצ'סטר, היתה לי להקה בשם 'רד אסיד'. ביצענו חומרים מהאלבום הראשון של קינג קרימזון בעיקר, מהאלבום השני של קרוואן (מ-1970), וכל חומר של זאפה שיכולנו למצוא. כאשר זאפה יצא לסיבוב הופעות ב-1975, לקרוואן היה אלבום שהגיע למצעד האמריקני ('קאנינג סטאנטס'). אז זאפה הזמין אותנו לחמם אותו. הוא היה בחור חביב ביותר, והאירגון של המופעים שלו היה מושלם. מה עוד יכולה להקת חימום כמו קרוואן לבקש? גם יכולנו להנות מלהקה מדהימה בחינם כל ערב, וגם קיבלנו את כל העזרה שביקשנו מאגדת-רוק אמיתית. מדהים!


להקת קרוואן בישראל

 • להקת קרוואן (Caravan) הבריטית הופיעה בישראל, לראשונה בתולדותיה ומאז 1968, במועדון רדינג 3, נמל תל אביב, במוצאי שבת, 7 מאי 2011. המופע החל ב-22:00 ונמשך קצת פחות משעה וחצי (כולל הדרן). פתיחת דלתות: 21:00. מחיר כרטיס: 229 שקלים.

 • מופע חימום: יאיר יונה (גיטרה).

 • ביום המופע היו אמורים חברי הלהקה להגיע למפגש מעריצים בחנות 'קצת אחרת' בתל אביב. המפגש בוטל בגלל הבעיות בנתב''ג - הלהקה הגיעה באיחור של יום (שבת במקום שישי).

 • ספיישל קנטרברי בגלי צה"ל שודר ביום שישי (6/5) בחצות. בתוכנית: ראיון עם פיי הייסטינגס מ'קרוואן', ראיונות נוספים, תסכיתים עפ"י הספר 'סיפורי קנטרברי' מאת צ'וסר, ועוד. מגיש התוכנית: איל גבע. עורכים: אייל מרקו, איתי צימר ורום אטיק.

 • קרוואן תיכננה להופיע בישראל בפעם השנייה, ב-25 אוקטובר 2014, אך ההופעה הזו לא יצאה לפועל. גם התאריך המקורי, 26 אפריל 2014, לא התאים ללהקה ולכן נדחתה ההופעה.

 • קרוואן הגיעה לישראל להופעה שנייה בדצמבר 2019.

פוסטר המופע של להקת קרוואן בישראל 2011


תגובות על קרוואן בישראל

תגובות על הופעת להקת קרוואן הבריטית ב-2011 בישראל


 ביקורת עברית על האלבום הקלאסי של קרוואן מ-1971

 ביקורת עברית על הופעה של קרוואן מ-1975

 האתר הרשמי של להקת קרוואן

 האתר הרשמי של ג'פרי ריצ'רדסון

 ויקיפדיה - להקת קרוואן

 ארכיוני הפרוג - קרוואן


אודות האתר / הספר / עמוד הבית / חדשות ואירועים / ביקורות אלבומים / להקות ואמנים

Email: uribreitman@gmail.com

Mitkadem.co.il