רוק מתקדם - מדריך עברי - חזרה לעמוד ראשי
המדריך העברי לרוק מתקדם - חדשות, ביקורות, להקות, מאמרים, ראיונות, ביוגרפיות, קישורים - כל מה ש'פרוגרסיב'
דרים ת'יאטר רוק מתקדם > אמנים ולהקות > דרים ת'יאטר

דרים ת'יאטר בישראל 2009

Dream Theater in Israel 2009

ב-2011 הם הגיעו אלינו שוב; הלהקה הגיעה לישראל לראשונה ב-2009, נתנה ב-16/6 מופע של שעתיים בביתן מס' 1 של גני התערוכה בתל-אביב, והבטיחה לחזור; דרים ביצעה שירים מכל אלבומיה, שיר אחד מן האלבום החדש (רייט אוף פסג'), ושירים רבים מן האלבומים המוקדמים שלה; רודס ופטרוצ'י פרצו בנגינת 'הבה נגילה' במחרוזת שחתמה את המופע; הקהל הישראלי הנלהב קיבל מחמאות מסולן הלהקה, ג'יימס לברי. יש לנו שתי גלריות תמונות: של עמיחי גונן ושל עידן עמית.

עודכן: 16 יוני 2011
 • דרים ת'יאטר שוב בישראל: כל הפרטים על המופע ב-19/7/11

 • ביקורת מופע (אורי ברייטמן): מלבד מלחמת סולואים קצרה על רקע 'הבה נגילה' בשלב ההדרנים, לא היה שום דבר חדש ומפתיע בהופעה של דרים ת'יאטר בישראל. הסט-ליסט היה צפוי למדי, וכלל את מרבית השירים הידועים והאהובים של הרכב הפרוג-מטאל הניו-יורקי הזה. המופע לא היה ארוך במיוחד (שעתיים וכמה דקות) אבל הלהקה היתה מדויקת ומקצועית כתמיד. מי שאי-פעם ראה דיוידי של דרים ת'יאטר, ידע בדיוק למה לצפות. הקהל הישראלי הגיב בחום רב, מחא כפיים והגיב בשאגות שמחה על כל צעקה ("שלום תל אביב") ומחמאה שקיבל מג'יימס לברי ומייק פורטנוי ("פאקינג אוסם"). בהחלט יפה מצידם שהחליטו להוסיף את תל-אביב הקטנה והרחוקה, שלולית זעירה במזרח התיכון, אל סיבוב ההופעות האירופאי של 2009.

  תמונות מההופעה

  תמונות של עמיחי גונן
  לחצו לגלריה המלאה של עמיחי גונן  לחצו לגלרייה המלאה של עידן עמית  תמונה: פליקס צ.  תמונה: עומר קיסלוב  תמונה: בני שפיץ  תמונה: עומר קיסלוב  תמונה: אורי ברייטמן


  צילמתם תמונות טובות? שלחו לנו ונפרסם כאן: uribreitman@gmail.com • הלהקה ביצעה בישראל אוסף שירים מכל האלבומים: בכתבה של אור ברנע ב-ynet אמרו חברי הלהקה שבגלל שמדובר בהופעה ראשונה בישראל, הלהקה לא תתמקד בחומר חדש. בהופעה הישראלית תציג דרים ת'יאטר שירים נבחרים מכל האלבומים ומכל הזמנים. זו היתה בשורה מצויינת למי שחשש שהלהקה תבחר להציג שירים מ-9 השנים האחרונות, ותיגע פחות בקלאסיקה.


 • רשימת השירים (סט-ליסט): זהה לזו שהיתה בהופעה הרוסית (מוסקבה). הנה היא לפי הסדר:

  1. In the Presence of Enemies, Part One
  2. Beyond This Life
  3. Take the Time
  4. A Rite of Passage
  5. Hollow Years
  6. Panic Attack
  7. Erotomania
  8. Voices
  9. Solitary Shell
  10. Constant Motion
  11. The Spirit Carries On
  12. As I Am
  13. Pull me Under

  14. הדרן - מחרוזת:
  15. Metropolis
  16. Jam (כולל הבה נגילה)
  17. Learning to Live
  18. Crimson Sunset מתוך Change of Seasons


 • ביקורות נוספות: נחום מוכיח, מגזין הבמה: "הופעתה של להקת הפרוג-מטאל דרים תיאטר אמש במתחם הפתוח בגני התערוכה, סיפקה את הסחורה עד הסוף. שעתיים ורבע של הרעשה מוזיקלית וירטואוזית בלתי פוסקת, לשמחת המעריצים הרבים...סוג של חוויה אולטימטיבית - בית ספר ליצירה מוזיקלית חיה, פועמת, בלתי מתפשרת"

  רונן צומר, mako: "אחת הסיבות שדרים ת'יאטר היא להקה אהובה כל כך, היא היכולת שלהם לפנות הן לקהל של מטאליקה ודומותיה, והן לקהל של פינק פלויד...עשרת אלפים איש שהיו אתמול בגני התערוכה הרימו גבוה גבוה את האצבע האמצעית שלהם לכל תעשיית מוזיקת המיינסטרים בארץ, בכך שכמעט בלי פרסום, בלי רדיו ובלי כתבות בעיתונות הם הגיעו לשמוע את ההופעה הכי טובה בעיר"


 • הקפיצה בהתעניינות: בעזרת כלי מיוחד של גוגל (Insights), אפשר לראות איך קפצה ההתעניינות בדרים ת'יאטר מאז ההכרזה על המופע בישראל:

עלייה בחיפושים על דרים ת'יאטר בחודשים האחרונים בעקבות ההופעה
Google Insights for Search


 • העלייה בימים שלפני המופע: בעזרת גוגל אנליטיקס, תוכנת סטטיסטיקה לאתרים, ניתן לראות כיצד כמות הקוראים של העמוד בו אתם נמצאים כעת עלתה בצורה דרסטית בימים שלפני המופע:


 • כמות הקוראים בעמוד זה על ציר הזמן
  Google Analytics


 • ההופעה - חלום שהתגשם: אחרי שנים רבות של ציפייה, להקת דרים ת'יאטר, הרכב הפרוגרסיב-מטאל הפופולרי ביותר בעולם, הגיעה סוף סוף להופעה בישראל. האירוע התקיים בגני התערוכה בתל אביב, תחת כיפת השמיים, ולא בתוך ביתן 1 בגני התערוכה, כפי שתוכנן בתחילה. פתיחת שערים: 18:00 בערב. הופעת החימום החלה ב-19:50, והסתיימה קצת לפני 20:30. חברי דרים ת'יאטר עלו לבמה כצפוי ב-20:50. המופע הסתיים בשעה 23:05. ההודעה על ההופעה בישראל פורסמה לראשונה באתר הלהקה הרשמי ב-13 פברואר 2009.


 • כמה מקום: על השלטים של מתחם המופע היה כתוב במפורש שקיבולת המקום היא 9,000 אנשים בלבד. לכן מפתיע היה לשמוע מן ההפקה שנמכרו למעלה מ-12 אלף כרטיסים. את הפער בין קיבולת המקום (9,000) ובין הכרטיסים שנמכרו (12,000) לא ניתן להסביר בשום צורה. או שהשלטים בגני התערוכה היו שגויים, או שנתוני המכירות של משרד הכרטיסים 'הדרן' היו מוגזמים.


 • חזרתם מההופעה? ספרו איך היה: הוסיפו תגובה אחרי ההופעה של דרים ת'יאטר


 • האלבום החדש של דרים ת'יאטר דלף לרשת במלואו: שלושת הדיסקים במארז הדלוקס דלפו לרשת, שבוע לפני מועד ההוצאה הרשמי. הדיסק הראשון מכיל שישה קטעים מקוריים; הדיסק השני מכיל גרסאות כיסוי של להקות אחרות; הדיסק השלישי מכיל גרסאות אינסטרומנטליות של ששת קטעי האלבום. האלבום המודלף נמצא באתרי ביטורנט, ואיכותו קרובה מאוד למקור.

  כל ששת שירי האלבום החדש (נייטמר טו ריממבר, רייט אוף פסג', ווית'ר, שטרד פורטרס, בסט אוף טיימס, קאונט אוף טאסקני), דלפו לאינטרנט כבר במחצית השנייה של חודש מאי, והם זמינים בין השאר בתור קבצי טורנט (torrent). קיים סיכוי סביר שלפחות שני קטעים מתוך האלבום יושמעו בהופעה הישראלית המתקרבת. אין חידוש סגנוני בקטעים החדשים, והם נשמעים דומים מאוד לחומרים ישנים של דרים ת'יאטר. שם האלבום החדש: Black Clouds & Silver Linings. האלבום יצא לאור באופן רשמי ב-23 ביוני.


 • מכירת הכרטיסים: למעלה מ-12,000 כרטיסים נמכרו למופע, על פי מידע שמסרה ההפקה לעיתונות בתחילת חודש יוני. המחירים קפצו מ-289 שקלים במכירה המוקדמת ל-389 שקלים החל מה-19 במרץ. לפני ההודעה על העלאת מחיר הכרטיס ב-100 שקלים, הודיע אתר 'הדרן' כי החל מחודש אפריל יעלה המחיר ל-329 שקלים בלבד (מה שלא קרה, בסופו של דבר). כאמור, נמכרו למעלה מעשרת אלפים כרטיסים להופעה הישראלית.

  עד ה-19 במרץ, כרטיס מיוחד בישיבה (VIP) עלה 500 שקלים. החל מה-19 במרץ, עלה המחיר ב-100 שקלים, והתייצב על 600 שקלים. מקומות הישיבה היו מצידה הימני של הבמה; באתר האינטרנט של הדרן התווספה עמלת טיפול של 15 שקלים. מכירת הכרטיסים באתר הדרן החלה בצהרי יום שני, 16 בפברואר. כבר בסוף חודש מרץ נמכרו לפחות 5,000 כרטיסים, על פי דיווחים שהעביר מועדון המעריצים של הלהקה.


 • מופע פותח: להקת אפרת (Ephrat), שהוציאה אלבום בכורה פרוגרסיבי בהפקת סטיבן וילסון. אורך מופע החימום: כמעט ארבעים דקות. חברי הלהקה: עומר אפרת (גיטרות, קלידים, חליל-צד, שירה); ליאור סקר (שירה); גיל רוזנברג (בס); תומר ז. (תופים).


 • פגישה עם חברי הלהקה: כמה מעריצים ישראלים שהיו מוכנים לשלם תוספת של 125 אירו (ובעברית: 685 שקלים), בנוסף למחיר הכרטיס להופעה, קיבלו חבילה מיוחדת ("מיט אנד גריט"), שבמסגרתה הוזמנו להיפגש עם חברי הלהקה מאחורי הקלעים, להצטלם איתם, לקבל חתימות אישיות ולזכות בכמה מתנות והנחות. את החבילה היה צריך להזמין מראש לפני המופע, וידוע שמספר ישראלים רכשו אותה.


 • תמונות מההופעה: מי שצילם תמונות טובות של ההופעה, מוזמן לשלוח אלינו במייל: uribreitman@gmail.com. נפרסם כל תמונה טובה!


 • האלבום החדש: יצא לאור ברחבי העולם ב-23 ביוני, תחת השם "עננים שחורים בציפוי כסף", או בשמו האנגלי המלא: "Black Clouds & Silver Linings", או בקיצור BCSL. אורך האלבום: כ-75 דקות. כבר באמצע חודש מאי דלף האלבום המלא לאינטרנט, בין השאר באתרי ביטורנט. על פי רוב הביקורות, האלבום לא מחדש כלום, אבל המעריצים הנוכחיים אוהבים אותו ברובם.

  סיבוב ההופעות העולמי הקרוב של דרים ת'יאטר בא לקדם את אלבום האולפן העשירי של הלהקה, אך האלבום יצא לאור רשמית רק כשבוע לאחר ההופעה בישראל - עובדה שאילצה את המעריצים לחפש את הגרסה הפיראטית, בלית ברירה. הלהקה ביצעה שיר אחד מן האלבום החדש, שכן הסינגל הראשון, "טקס מעבר" (Rite of Passage) יצא בתור קליפ, וניתן להורדה ברשת באופן חוקי.


 • תוכניות רדיו מיוחדות (ספיישלים): ב-9 ביוני, בלילה שבין שלישי ורביעי, ספיישל דרים ת'יאטר ב-102FM (רדיו תל אביב) - מחצות ועד שתיים, אור ברנע מגיש; ב-11 ביוני, בגלגל"ץ (91.8FM) מהשעה 22:00 ועד חצות, ספיישל דרים ת'יאטר כולל ראיון עם ג'ורדן רודס; ב-12 ביוני, ב-88FM, ספיישל דרים נוסף בשעות 14:00-16:00. תודה להנהלת מועדון המעריצים של דרים ת'יאטר על איסוף המידע.


 • החששות מביטול המופע: דרים ת'יאטר חתומים בחברת התקליטים רואדראנר רקורדס (Roadrunner Records), שבה חתומה גם להקת סליפנוט (Slipknot). בסוף אוקטובר 2008 הודיעה סליפנוט כי תיאלץ לבטל את הופעתה המתוכננת בישראל, שהיתה אמורה להתקיים ב-2 בנובמבר בגני התערוכה בתל אביב. מעריצי דרים ת'יאטר לא קיבלו את אותו היחס שקיבלו מעריצי סליפנוט, ודרים לא איכזבה.


 • מתי הם ישובו לישראל? אין לדעת. למרות הנוכחות המרשימה של הקהל, ישראל היא מדינה שקשה להגיע אליה, מבחינה לוגיסטית. אך עכשיו, הוסר המחסום הפסיכולוגי, והלהקה יודעת שיש לה גרעין מעריצים חזק ובטוח כאן. מייק פורטנוי הבטיח בסיום המופע בתל אביב שבפעם הבאה, ללהקה לא ייקח כל כך הרבה זמן עד שתגיע הנה (זאת אומרת, פחות מ-20 שנה).


 • מאיפה הם באים ולאן הם נוסעים? יומיים לפני ההופעה הישראלית, דרים ת'יאטר הופיעה בפסטיבל רוק בריטי. יומיים אחרי ההופעה הישראלית, דרים הופיעה בעיר ליסבון, פורטוגל. בתחילת חודש יוני הופיעה הלהקה בשוודיה, רוסיה ואנגליה. לאחר ההופעה בפורטוגל, המשיכה דרים ת'יאטר לספרד (בילבאו), צרפת (קליסו), גרמניה (מינכן; גלזנקירשן), בלגיה (פסטיבל גראספופ, דסל), שווייץ (וטינגן), איטליה (פסטיבל גודס אוף מטאל, מונזה - על יד מילאנו), צ'כיה (פראג), הונגריה (בודפשט), בולגריה (וארנה).


 • יש כרטיס מועדון? התלהבות אדירה נרשמה בקרב חברי מועדון המעריצים הישראלי של דרים ת'יאטר. במשך למעלה מ-6 שנים נלחם המועדון כדי להביא את הלהקה ארצה. חברי המועדון הישראלי הפעילו לחצים כבירים על חברי הלהקה, ובעיקר על פורטנוי ורודס (שניהם יהודים). עכשים קצר המועדון את פירות מאמציו לאורך השנים. הם קיבלו כתבה מפרגנת ב-nrg לפי המופע. הנה פוסטר המופע הלא-רשמי להורדה.
 • דרים ת'יאטר בישראל - ההודעה הרשמית באתר הלהקה
  ההודעה הרשמית באתר הלהקה


  • מפיק ישראלי (אמרגן): יורי לשב, הדרן

  • כרטיסים למכירה: אתר הדרן, בטלפון 03-5215200 או בקופת הדרן: אבן גבירול 90 תל אביב  תגובות על ההופעה של דרים ת'יאטר ב-2009


  תגובות ארכיון על ההופעה ב-2009


  להקת דרים ת'יאטר
  מימין לשמאל: מייק פורטנוי (תופים); ג'ורדן רודס (קלידים); ג'יימס לברי (שירה)
  ג'ון פטרוצ'י (גיטרה); ג'ון מיונג (בס)

  טריוויה - דרים ת'יאטר

  • שניים מחברי הלהקה - יהודים (מייק פורטנוי, ג'ורדן רודס); רודס ביקר בישראל עם אשתו בנובמבר 2006, ונתן ארבע הופעות עם אביב גפן. ככל הידוע, פורטנוי טרם ביקר בישראל.


  • ב-11 בספטמבר 2001 הוציאה הלהקה אלבום בהופעה חיה בניו-יורק, ושילבה בו תמונה של גורדי שחקים בלהבות, כולל מגדלי התאומים. המהדורה הראשונה של האלבום כבר הגיעה לחנויות ואף החלה להימכר, ואז נגנזה מיד בעקבות הפיגוע במגדלי התאומים.


  • שלושה מחברי הלהקה נשואים לשלוש חברות להקת המטאל הנשית "מינסטריק" - מייק נשוי לגב' מרלין אפוזו; רנה סאנדז נשואה לפטרוצ'י; ליסה פייס נשואה למיונג.


  • תלמיד התיכון מייק פורטנוי כתב בספר השנתון שהוא רוצה להיות ניל פירט (המתופף של Rush) הבא.


  • הבניין החשוך המופיע על גב האלבום "סינס פרום א ממורי" הוא למעשה אולפני בר טרקס, שם בילו זמן רב בעריכתו


  • שם הלהקה היה רעיון מאת אבא של מייק, על שם קולנוע בעיירה מונטריי, קליפורניה; הווארד פורטנוי נפטר בינואר 2009; מייק הקדיש לו את השיר "דה בסט אוף טיימס" באלבום העשירי שלהם (black clouds & silver linings).


  • שמו האמיתי של ג'יימס לברי הוא קוין (Kevin) - אבל הוחלט שזה מספיק מבלבל שיש שני ג'ונים, לא צריך שיהיו שני קווינים (קווין מור, הקלידן, עזב מאז)


  • כל שירי הלהקה בוצעו בהופעות חיות, מלבד אחד: "ספייס-דיי ווסט". הקטע נכתב על ידי קוין מור, שעזב את הלהקה.


  • בשיר "אין דה ניים אוף גוד" מופיע קוד מורס ברקע - פרי מוחו הקודח של מייק פורטנוי.


  • במהלך ביצוע הקטע "אנדר א גלאס מון" בדיוידי "סקור", דרך בטעות אחד הצלמים על מערכת ההגברה של פטרוצ'י וכיבה אותה. הגיטריסט מיהר להדליק אותה שוב. בדיוידי, אי אפשר לשמוע שהגיטרה נעלמת, מכיוון שפטרוצ'י הלך לאולפן והקליט את הקטע החסר.


  • לכל אחד מחברי דרים ת'יאטר יש אתר משלו - מלבד הבסיסט הביישן ג'ון מיונג


  • הקלידן ג'ורדן רודס השתמש בחוטמו (האף שלו) כדי לנגן את התו האחרון ביצירה "אין דה ניים אוף גוד" (כך נחשף בסרט תיעודי על הקלטת האלבום "טריין אוף ת'וט")


  • פיין אוף סלביישן (שוודיה), ספוק'ס בירד (ארה"ב), פורקיופיין טרי (אנגליה) ולהקת אנצ'נט (ארה"ב)חיממו את דרים ת'יאטר במהלך השנים.


  • הקלידן ג'ורדן רודס הלך ללמוד בבית הספר היוקרתי למוסיקה ג'וליארד, אבל איכזב את הוריו כאשר נטש את האקדמיה באמצע לימודיו, כשהיה בן 19 בלבד.

  קישורים נוספים  דרים ת'יאטר

  אודות האתר / הספר / עמוד ראשי / חדשות ואירועים / ביקורות אלבומים / להקות ואמנים

  Email: uribreitman@gmail.com

  Mitkadem.co.il