רוק מתקדם - מדריך עברי - חזרה לעמוד ראשי
המדריך העברי לרוק מתקדם - חדשות, ביקורות, להקות, מאמרים, ראיונות, ביוגרפיות - כל מה ש'פרוגרסיב'

TAAL Skymind

Taal

Skymind

2003 Musea Records

France

(55:59)

Taal.free.frביקורת: אורי ברייטמן

"סקיימיינד" של להקת רוק מתקדם צרפתית בשם 'טאל' (Taal) הוא אלבום קונספט מפתיע באפקטיביות שלו. זו דוגמה נוספת לכוחה של סינרגיה - האלבום השלם גדול בהרבה מסכום שיריו. ההרכב מפגין תיאום מוסיקלי כמעט מושלם, מוראל גבוה ומתגאה ביחידת-קצב אימתנית. תמיד כיף להאזין ללהקה שיודעת לדחוף את היצירות שלה בזכות שכנוע פנימי עמוק, ובמיוחד אם היא שוברת את מבנה להקת הרוק המסורתי עם רביעיית מיתרים מחוננת, וניחנת בכישרון לבניית אלבום בעל רצף פנימי אמין - כמעט כמו לצפות בהצגה עם התחלה, אמצע וסוף.

 

האלבום נפתח במה שנדמה כמאזין רדיו צרפתי שמגשש על הסקאלה בחיפוש אחר תחנה ראויה. הוא נתקל בכמה תחנות רוק ופרוג-רוק מופרעות, עד שהוא נעצר על משהו שנשמע כמו אלקטרוניקה בגלל שמישהו (אמא?) קוראת לו לבוא לאכול, או משהו דומה. האלקטרוניקה מתפתחת במהירות לתוך יצירת הנושא התוקפנית (Skymind) שמעניקה לאלבום כולו את מזגו הסוער. ערימת כלי מיתר, חשמלים ואקוסטיים כאחד, משתלטים על המיקס, כמעט נלחמים ראש-בראש מול סיירת התופים וכלי ההקשה חסרות המעצורים של האדונים לוק ברנארדיו ואיגור פוליסט. חליל צד, שלושה כינורות ועוד ויולה אחת משלימים מיני-תזמורת מכובדת. לא שכחנו את הגיטריסט החשמלי המוכשר אנתוני גאבארד, שממצה את יכולות הדיסטורשן עד תום בעודו מפגין וירטואוזיות של מטאליסט משופשף.

 

חוש ההומור הבריא של "טאל" מורגש גם למי שהחמיץ את הפתיחה הקלילה - הם קופצים מפסגות הטרגדיה הסימפונית אל קברט בקצב הפולקה, במה שיכול להתפרש רק כהצדעה למאסטרו פרנק זאפה. המעברים הסגנוניים המהירים עובדים טוב בזכות הנסיון המקצועי העשיר שלהם (פעילים מאז 1992), אך גם בזכות חוש ההומור הבוטח-בעצמו של כל חברי הלהקה, כולל הזמרת (והחלילנית) הלן סונט. קפיצות מיומנות בין מוסיקה צוענית (או פולק דרום-צרפתי?) ובין פרוג סימפוני בדרך כלל לא עובדות טוב אם אתה לוקח את עצמך ברצינות תהומית. אבל כאן הם מצליחים להתחמק עם זה.

 

כמו צרפתים רבים, גם חברי להקת 'טאל' מתקשים להשתמש בשפה האנגלית בצורה משביעת-רצון. בחלק מן הזמן ממש קשה להבין על מה (לעזאזל) הם שרים. אך רוב הזמן הם לא שרים כלל - וטוב שכך: החלקים האינסטרומנטליים של האלבום הם גם החלקים החזקים שבו. העובדה ש'טאל' הצטיידה במספר גדול של מוסיקאים מאפשרת לה להציג עיבודים גמישים, עשירים ומגוונים. הם מנצלים היטב את היתרון הכמותי והאיכותי כדי להגיש מוסיקה מרתקת, דינמית באופן קיצוני, שאינה נכנעת לתכתיבים המקובלים של תורת ה"שירולוגיה". התוצאה היא רוק מתקדם קרקסי-משהו, אולי פוסט-מודרני, אולי פשוט אקלקטי.

 

הכישרון לעבור ממצב-רוח אחד למשנהו תוך עשירית השנייה איננו מובן מאליו. כשהם סוחטים את הגיטרות, הבס והתופים - הם נשמעים חזקים ואכזריים לא פחות מכל הרכב רוק כבד בשטח. אך כשהם מוסיפים את סוללת המיתרים וכלי הנשיפה (גם סקסופון), העיבוד השרירי לא מאבד טיפה מכוחו. תוך שנייה הם זורקים הכל ועוברים אל אולם האופרה, מועדון הזמר הפריזאי ומשם אל היכל הקונצרטים הלאומי. רק בהאזנות חוזרות אפשר להעריך את המאמץ שהושקע בעשיית האלבום, במיוחד לאור גודלו של ההרכב והתקציב המוגבל שבו הוא פועל.

 

אם זה לא היה מובן עד כה, הרי שצריך לומר זאת בבהירות: לפנינו להקה שעיקר תפארתה היא עירוב כרוני בין ז'אנרים שונים בתכלית. עדינות מתערבבת באגרסיביות, כלים אקוסטיים מתערבבים בחשמליים (כולל כמה סינתיסייזרים עליהם שולט סבסטיאן קונסטאנט), הומור מתערבב באכזריות, איטיות מתערבבת במהירות, מזרח (צפון-אפריקה, קצת הודו) מתערבב במערב. דומה ש'טאל' התמכרה לאתגר השינוי המתמיד - אם זה לא עובר מטמורפוזה של 180 מעלות תוך פחות מדקה, זה פשוט לא אטרקטיבי. חבל רק שקצת קשה להבין את המבטא הכל-כך-צרפתי שלהם, וחבל שלהומור האירוני של 'טאל' יש השפעה מנכרת על המאזין - קשה להיות מעורב רגשית כאשר מושכים לכם את השטיח המוסיקלי מתחת לרגליים כל שישים שניות.

 

לסיכום, "סקיימיינד" של להקת 'טאל' הוא אלבום מצויין, מפתיע, משעשע ולא משעמם ליותר מעשרים שניות. זו להקה של אנשים היפר-אקטיביים, שלא מסוגלים להישאר בחדר ז'אנרי אחד יותר מכמה רגעים. במהירות אפשר להתרשם שאלו נגנים משובחים שיודעים לייצר לחנים ברמת גימור גבוהה, ולעבד למופת. חמישים ושש דקות עוברות בזריזות, נשאר טעם של 'עוד' - והתוצאה ראויה לשבחים, אך גם להסתייגות: עדיין אי אפשר לומר שזו יצירת המופת הפרוגית שתשנה את חייכם בשנה הקרובה. זה מחיר ההומור האירוני, הזריזות והאקלקטיות. 'סקיימיינד' מרהיב, אבל רוצה שיתעמקו בו, ולכן גם לא קל בהכרח להתאהב בו.

הציון: 8.5/10באתר הרשמי של הלהקה היה ניתן בעבר להוריד את האלבום 'סקיימיינד' בשלמותו, אך כיום ניתן למצוא אותו בעיקר ביוטיוב.

1. Skymind (9:53)
2. Yellow Garden (7:38)
3. Blind Child (6:10)
4. The Purple Queen's Lips (9:48)
5. The Egg Shapped Moon (9:07)
6. Stratus (13:24)תגובות
מה אומרים הציונים?

איך מחשבים כאן ציונים?

קריטריונים רלוונטיים:

חדשנות ("אף פעם לא שמעתי משהו כזה")

מורכבות ("אני בחיים לא הייתי חושב על דבר כל כך מתוחכם")

לחנים ("הם ממש יודעים לכתוב מנגינות")

עיבודים ("כל הכלים משתלבים נהדר")

הפקה ("איזה סאונד צלול יש לאלבום הזה")

טקסטים ("ממש משורר, הבחור")

ביצוע ("איך הם מנגנים, קשה להאמין") 

ביקורות אלבומים נוספות...
אודות האתר / עמוד ראשי / חדשות ואירועים / ביקורות אלבומים / להקות ואמנים / הספר

Email: uribreitman@gmail.com

Mitkadem.co.il