רוק מתקדם - מדריך עברי - חזרה לעמוד באבל באת'י

Yes - Symphonic Live

Yes

Symphonic Live - DVD

2002 Eagle Vision

Holland / USA

(194 min.)YesWorld.com


ביקורת: רומן ט' ואורי ברייטמן

09/10/2004

ביקורת זו פורסמה לראשונה כמאמר מאת רומן ט. (9/1/04) בפורום סרטי דיוידי בתפוז

יס (Yes) תמיד היו אחת הלהקות האהובות עלי, אם לא הלהקה האהובה עלי. בתקופה שבה ה"פרוגרסיב" פרח (שנות ה-70) ולהקות הגיעו לרמות מורכבות - יש שיאמרו פלצנות ופומפוזיות - שלא נודעו עד אז ומאז, בימים שבהם שירים באורך 15 דקות ויותר נהפכו לשיגרה, וארבעה שירים לאלבום היו כמעט הנורמה, 'יס' עדיין הצליחו להתבלט ולהוביל. רק אזכיר את Tales From Topographic Oceans, שהוא האלבום האהוב עלי, שהכיל רק 4 קטעים (Movements) והיה אלבום כפול (!). בעידן התקליט, זה היה קטע אחד לכל צד...


רוק מורכב ונסיוני היה מה שחברי הלהקה חתרו אליו (טוב, חלקם לפחות), יצירות עם מקצבים משתנים, וכלים רבים שמתחברים לכדי הרמוניות מיוחדות, ללא שיקולי מסחריות. מזלם שבתקופה ההיא דוקא תעוזה כזו מכרה לא מעט אלבומים. אמנם כמו כל האמנים החשובים והטובים הם שקעו לקיטש בשנות השמונים (היה משהו אחר באותן שנים ארורות?), אבל בשונה מרוב הלהקות, באמצע שנות התשעים הם חזרו לעצמם, ויצרו מוסיקה שמצד אחד מזכירה את מה שהם עשו בשנות השבעים אבל יחד עם זאת חדשה ועדכנית באופן יחסי; אולי לא שחזור מוחלט של ימי התהילה, אבל לא רע בכלל.


הדיוידי הזה, "יס סימפוניק" הוא הופעה מתוך הסיבוב לקידום האלבום מגניפיקיישן (Magnification) שהוקלט יחד עם תזמורת סימפונית. ההופעה הוקלטה באמסטרדם ב-2001 והדיוידי יצא ביוני 2002. לפני שיצא לאור מטעם חברת פיוניר, יצאו כבר כמה וכמה דיוידי של Yes (רובם ישנים) וכולם באיכות אודיו מגרועה ועד לזבל מוחלט (ביניהם, למשל, הופעה בפילדלפיה ב'מונו' משנת 1979). הדיוידי הזה מהופעה חדשה, מושקע, מכיל גם DD5.1 וגם DTS (ואפילו אנמורפי) - אולי הפעם איכות הסאונד תעשה צדק ללהקה הנפלאה הזו?


חברי הלהקה (ג'ון אנדרסון, סטיב האו, כריס סקווייר, אלן וויט, ובתיגבורם של בילי שרווד ואיגור קורושב) מופיעים יחד עם תזמורת הפסטיבל האירופי בניצוחו של וילהלם קייטל, המורכבת בעיקר מכוסיות...הם מבצעים קטעים מ-Magnification וגם הרבה קטעים קלאסיים שלא נס ליחם. הביצועים פנטסטיים, כמיטב המסורת של YES. אמנם אין שום Showmanship בהופעות שלהם (גם כאן אין), אבל על החלק הויזואלי מפצים ביצועים באמת מרגשים ומיוחדים לשירים. הופעה מצוינת.


יס סימפוניק דיוידי - קולאז' תמונות


במאי ההופעה ניסה לחפות על המחסור בחומר ויזואלי באמצעות בימוי תזזיתי, חיתוכים מהירים ושוטים מזויות מופרעות, כולל מה-@*&$ של נגנית הצ'לו. זה קצת מפריע. הייתי מעדיף שוטים ארוכים יותר שמתאימים למוסיקה, אבל תמיד אפשר לעצום עיניים וליהנות מהמוסיקה עצמה. ועכשיו לפירוט המרכיבים השונים.


וידאו: התמונה, כאמור, במסך רחב (1.78:1) ואנמורפית. יש הרבה רעשי וידאו וניכרות בעיות דחיסה לרוב (אולי כי את ההופעה באורך של כמעט שלוש שעות היה רצוי לחלק לשני דיסקים), אבל בקטעים של קלוז אפים סטטיים לעיתים התמונה הופכת לחדה מאוד, ולאורך כל ההופעה הצבעים טובים. סה"כ לא נורא, וראינו כבר גרוע יותר.


סאונד: ההופעה מגיעה עם שלושה ערוצי סאונד - דולבי סטריאו, DD5.1 ו-DTS. ו... שוב איכות הסאונד מאכזבת. חברי הלהקה נשמעים כמו מאחורי וילון, עמומים משהו ודחוסים. אם הלהקה נשמעת כמו מאחורי וילון, הרי שהתזמורת נשמעת כמו מאחורי קיר בטון. נראה שחסכו שם במיקרופונים ושמו רק אחד מעפאן, מה שגורם לכל התזמורת להשמע כבליל דחוס אחד של צלילים, וזה - כשאפשר בכלל לשמוע אותם. רוב הזמן הלהקה מכסה עליהם לחלוטין, וגם כשרואים את הכנרים(ות) מנגנים במרץ - עדיין אי אפשר לשמוע אותם. מצד שני, כשהלהקה לא מנגנת ואפשר סוף סוף לשמוע את התזמורת, אז מצטערים על כך. סאונד דחוס ומרוח. מה שכן, יש בימה ע-נ-ק-י-ת, וזה בזכות שימוש מעולה ברמקולים האחוריים ליצירת Ambience. ההבדלים בין הדולבי 5.1 ל-DTS מינוריים. ערוץ הדולבי נשמע לי טיפה יותר "גדול" (מבחינת בימת הסראונד) אבל גם טיפה יותר דחוס.


תוספות: בדיסק הראשון יש אפשרות לבחור שיופיעו קטעי אנימציות באמצע ההופעה, ואפשר שגם יופיע אייקון מיוחד שמצביע על כך (מעין "תעקבו אחרי הארנב הלבן"). אולי הבינו בפיוניר שכל ההשתוללויות של הבמאי מעייפות ומשעממות; בכל אופן זו תוספת תמוהה למדי. הדיסק השני מכיל סרט תיעודי בשם "דרים-טיים" (Dreamtime) באורך חצי שעה. זהו יותר סרט "מאחורי הקלעים" מאשר תעודה, ולא נראה לי שהוא יעניין מישהו שהוא לא כבר מעריץ של 'יס'. בנוסף יש מעין וידאו קליפ של Don't Go באורך של ארבע וחצי דקות.


הסיכום - שוב הופעה מצוינת שנהרסת בדיוידי. לא אסון מוחלט כמו חלק מהוצאות ה-DVD האחרות, אבל עדיין מאכזב.
תוכן - 10
וידאו - 6
אודיו - 7
תוספות - 4רשימת הקטעים המוסיקליים:


 1. Overture (2:53)
 2. Close to the Edge (20:30)
 3. Long Distance Roundaround (6:46)
 4. Don't Go (5:58)
 5. In The Presence Of (12:21)
 6. Gated Of Delirium (24:21)
 7. Steve Howe Guitar Solo (5:25)
 8. Starship Troopers (13:28)
 9. Magnification (8:20)
 10. And You And I (13:05)
 11. Ritual (30:05)
 12. I've Seen All Good People (9:19)
 13. Owner of a Lonely Heart (6:04)
 14. Roundabout (6:06)
ביקורות נוספות של יס

Yes - Close to the Edge

Yes - Drama

Yes - Fragile

Yes - Going For The One

Yes - House of Yes (DVD)

Yes - Tales From Topographic Oceans

Yes - The Yes Album

Yes - Tormato

Yes - Relayer

Yes - Union


איך מחשבים כאן ציונים?

קריטריונים רלוונטיים:

חדשנות ("אף פעם לא שמעתי כזה דבר")

מורכבות ("אני בחיים לא הייתי חושב על דבר כזה מתוחכם")

לחנים ("הם ממש יודעים לכתוב מנגינות")

עיבודים ("כל הכלים משתלבים מצויין")

הפקה (איזה סאונד בן-יונה יש לאלבום הזה")

טקסטים ("ממש משורר, הבחור הזה")

ביצוע ("איך שהם יודעים לנגן, זה לא יאומן")


ביקורות אלבומים נוספות...