רוק מתקדם - מדריך עברי - חזרה לעמוד ראשי
רוק מתקדם > אמנים ולהקות חשובים
להקת ברקלי ג'יימס הרווסט - לוגו הלהקה

להקת ברקלי ג'יימס הרווסט

Barclay James Harvest - BJH

הרכב חשוב בהתפתחות של הרוק הסימפוני באנגליה של סוף שנות ה-60. הלהקה הוקמה ב-1967 ובחרה את שמה המוזר בצורה אקראית לחלוטין (פתקים עם מילים סתמיות שנבחרו בהגרלה). היא התפתחה בהדרגה משורשי הבלוז שלה, התנסתה בפיתוח מבנים מורכבים, והוסיפה עיבודים תזמורתיים ליצירותיה, בזכותו של המעבד רוברט ג'ון גודפרי (שהקים בהמשך את להקת 'דה אניד', The Enid). מבקרי מוסיקה רבים באנגליה השוו את BJH ללהקת 'מודי בלוז', לא תמיד בצורה מחמיאה, עד שדבק בה הכינוי 'מודי בלוז לעניים'.


פסגת יצירתה היא 'מוקינגבירד' (Mockingbird), שזכתה לעיבוד סימפוני מפואר. לאורך שנות השבעים הצליחה הלהקה מסחרית, בעיקר מחוץ לאנגליה. במקביל, הלכה 'ברקלי' והתרחקה מן הרוק המתקדם: היצירות הפכו קצרות יותר, התזמורת נזנחה משיקולי תקציב, ורוב העבודה הופנתה אל סינגלים רומנטיים.


השנים 1970-1971 היו המשפיעות ביותר בחיי ההרכב, אך הוא המשיך להקליט אלבומים מוצלחים ופרוגרסיביים עד 1976 לפחות. בסוף שנות ה-70 פרש הקלידן וולי וולסטנהולם, והותיר את 'ברקלי' בהנהגת המייסד, הגיטריסט ג'ון ליס (John Lees). באוגוסט 1980 הגיעה הלהקה לשיא המסחרי שלה, כאשר הופיעה בגרמניה ליד חומת ברלין מול קהל של כ-175 אלף בני-אדם.


לאחר שנים של צליעה ודשדוש, מאבקים משפטיים מרים ובעיות עם חברות התקליטים, התפצלה הלהקה ב-1998. מותו של המתופף מל פריצ'רד ב-2004 השאיר בחיים רק שניים מן החברים המייסדים, כאשר ליס מנהיג הרכב 'ברקלי' משלו, בעוד הבסיסט לס הולרויד מוביל הרכב אחר בעל שם דומה. 'ברקלי' מעולם לא הופיעה בישראל. סיבוב ההופעות הדרמטי של הלהקה מ-2006, בו שבו וולי וליס לעבוד ביחד, יצא בדיוידי ב-2007 תחת השם 'לגאסי'. בדצמבר 2010 נפטר וולי וולסטנהולם. אלבום האולפן האחרון של 'ברקלי' יצא ב-2013, בהנהגת ג'ון ליס. כדאי גם לקרוא את המאמר של בועז כהן על הלהקה.


מתך אלבומיה הרבים של ברקלי ג'יימס הרווסט, מומלץ לכם לבחור שלושה חשובים ומייצגים: 'וונס אגן' מ-1971, 'לייב' הכפול מ-1974 ו'אוקטוברון' מ-1976.

ברקלי ג'יימס הרווסט - לייב 1974
Live
לייב
ברקלי ג'יימס הרווסט - לייב 1974
Once Again
וונס אגן


להקת בארקלי ג'יימס הרווסט בשנת 1976
ברקלי ג'יימס הארבסט בשנת 1976תגובות על להקת ברקלי ג'יימס הרווסט
אמנים ולהקות חשובים


אודות האתר / הספר / עמוד ראשי / חדשות ואירועים / ביקורות אלבומים / להקות ואמנים

Email: uribreitman@gmail.com

Mitkadem.co.il