רוק מתקדם - מדריך עברי - חזרה לעמוד ראשי
המדריך העברי לרוק מתקדם - חדשות, ביקורות, להקות, מאמרים, ראיונות, ביוגרפיות, קישורים - כל מה ש'פרוגרסיב'
האלבום של דובדבן רוק מתקדם > אמנים ולהקות > להקת דובדבן

דובדבן

להקת רוק מתקדם / ג'אז-רוק ישראלית
ביוגרפיה וחדשות

עודכן לאחרונה: 16 אפריל 2020

חברי הלהקה המקורית (ירושלים, 1979)

 • איב תואתי (ז"ל) - קלידים ושירה
 • ארנון פלטי - בס
 • דני טיברין (ז"ל) - כינור
 • אייל טובנהוז (ז"ל) - גיטרות
 • רוני הולן - תופים

חברי הלהקה החדשה (2009)

 • ארנון פלטי - בס
 • רוני הולן - תופים
 • אורי וינשטוק - קלידים
 • עשהאל בן-צרויה - גיטרה

הופעות אחרונות:

 • מוצאי שבת, 21 נובמבר 2009 - אוזן בר, רחוב קינג ג'ורג 48, תל אביב.

 • יום ראשון, 1 נובמבר 2009 (ראשון), תיאטרון תמונע, תל אביב.

 • 19 אוקטובר 2009 (שני, 21:30) - תיאטרון תמונע (שונצינו 8, תל אביב). מופע חגיגי לכבוד השקת אלבום הבכורה, באיחור קל של 29 שנים. האלבום נמכר באולם המופע.


 • לא ידוע על מופעים נוספים ב-2010 והלאה.

היסטוריה קצרה

דובדבן נוסדה בשנת 1980 בירושלים. אין קשר בין שם הלהקה ובין היחידה המיוחדת שהוקמה בצה"ל ב-1986; להיפך: "דובדבן" היה למעשה כינוי-סלנג לסוג מסוים של חשיש. להקת דובדבן היתה סיירת פרוגרסיב: היא ניגנה רוק מתקדם עם השפעות חזקות של ג'אז-רוק אירופאי. הכינור החשמלי של דני טיברין, שמזכיר במעט את עבודתם המשולבת של ז'אן-לוק פונטי, אדי ג'ובסון ומר דידייה לוקווד בשנות השבעים, מהווה אטרקציה בימתית עד היום.

הלהקה משכה קהל רב בירושלים של 1979-1981. דובדבן הופיעה בעיקר במועדונים ירושלמים קטנים כגון "הפרגוד", אבל יצא לה גם להופיע מול קהל גדול, במקומות פתוחים; ההופעות של דובדבן בגן סאקר, קמפוס האוניברסיטה העברית ובית העם זכו לתגובות חמות של קהל צעיר וסטודנטיאלי, שרקד עם המוסיקה שהיתה אינסטרומנטלית בחלקה. הלהקה גם הופיעה ב"עיר הנוער" בגני התערוכה, וגם שם קיבלה תגובות טובות. היא גם הקליטה עבור שמירה אימבר את נעימת הפתיחה לתוכנית הרדיו של קול ישראל, "דברים טובים".

דובדבן התפרקה כעבור זמן קצר, התאחדה בהרכב שונה למספר הופעות, ונעלמה סופית מן הבמה. פלטי והולן נסעו ללמוד מוסיקה בארצות הברית, וטיברין היגר לקנדה. לרוע מזלה, לא הספיקה דובדבן להוציא לאור אלבום אולפן שלם בזמן-אמת, למרות שיצאו מספר תקליטי שדרים של כמה שירים. הפוטנציאל המסחרי של להקה המתמחה במוסיקה אינסטרומנטלית היה קטן במיוחד בשנות ה-80, בהן הפקת אלבום היתה עסק יקר. מה שנותר בזיכרון בעיקר הוא הקטע האינסטרומנטלי "נמל תעופה בן גוריון" שיצא לאור במסגרת אלבום אוסף של חברת התקליטים "התקליט חיפה".

הכוח המניע מאחורי דובדבן היה איב תואתי, קלידן שעלה לישראל מצרפת באמצע שנות ה-70. תואתי נפטר בפריז באוקטובר 2009, בהיותו בן 58. הלהקה הופיעה בתחילה עם להקות ירושלמיות אחרות, כגון להקת גן-עדן או שלמה מזרחי והבמה החשמלית. פה ושם הופיעה דובדבן עם גרי אקשטיין ולהקת סתיו. הפיוז'ן של דובדבן בין רוק, ג'אז וכמובן רוק מתקדם, נותר בגדר תופעה נדירה בישראל.

האלבום של דובדבן
האלבום של דובדבן
בשנות האלפיים נפגש ההרכב והצליח להקליט את רוב יצירות דובדבן לאלבום אולפן ראשון. ארנון פלטי ניהל את הפרויקט במאמץ רב, והשקיע זמן ומשאבים כדי להביא לכך שהאלבום יוקלט, יופק ויוכל לראות אור. הפרויקט נמשך זמן רב מן הצפוי, לא רק בגלל בעיות כלכליות אלא גם עקב בעיות בריאות של שניים מחברי ההרכב, שהשתתפו בהקלטות האלבום אך לא יכלו להופיע. כיום, רק שלושה מתוך חמשת חברי הלהקה המקוריים נותרו בהרכב, ומסוגלים להופיע על במה.

לאחר מספר שנים בהן יציאתו לאור של האלבום הגמור התעכבה שוב ושוב, הביא פלטי את הפרויקט לסיומו: ב-2009 הצליחה דובדבן להוציא לאור את האלבום ולהשיק אותו בהופעה חגיגית, ב-19 באוקטובר 2009, בתיאטרון תמונע בתל אביב. אורי וינשטוק ועשהאל בן-צרויה החליפו את תואתי (ז"ל) וטובנהוז על הבמה.

המופע הועבר בשידור ישיר ברשת ג'. ביום המופע התראחה להקת דובדבן בתוכנית הרדיו 'שחרזאדה' של אסף קפלן, ברדיו קול הקמפוס בתל אביב (106FM, יום שני, 12:00). יום לאחר המופע המרגש, נפטר איב תואתי בפריז. הוא הספיק להאזין למופע בשידור חי באינטרנט, ואמר שזה היה אחד הרגעים המאושרים בחייו.

קליפ של הקטע נמל תעופה בן גוריון הופיע ב-ynet, לצד ראיון קצר עם המתופף רוני הולן, שאמר בין השאר "זה אמנם באיחור, אבל אנחנו שמחים שהמוזיקה של 'דובדבן' הוקלטה ומתועדת על ידי הנגנים המקוריים...זה לא רק איחוד. אנחנו גם רוצים לעבוד הלאה"

בחדשות וואלה הופיע קליפ אחר, הקטע רוק הממשלה; בתו של ארנון פלטי, מאי, השתתפה בשיר המחודש, בקולות רקע. בכתבה מופיעה פיסת טריוויה קטנה: טמירה ירדני ניהלה את להקת דובדבן לזמן קצר. על הדיסק מרואיין פלטי בכתבה, ואמר בין השאר: "היינו חייבים לסגור מעגל ולא להשאיר דברים פתוחים...זו גם הייתה הזדמנות טובה לעשות את זה, אפילו שזה לקח כמה שנים אחרי שהתחלנו כבר בשנת 2002".


הגיטריסט של 'דובדבן', אייל טובנהוז, נפטר לפני מספר שנים ממחלת ה-ALS.


דני טיברין נפטר באפריל 2020 ממחלה קשה.


להקת דובדבן 1979
להקת דובדבן בשנת 1979

להקת דובדבן 2009
להקת דובדבן בשנת 2009
תגובות על להקת דובדבן


תגובות ארכיון על להקת דובדבן


רוק מתקדם בישראל


אודות האתר / הספר / עמוד ראשי / חדשות ואירועים / ביקורות אלבומים / להקות ואמנים

Email: uribreitman@gmail.com

Mitkadem.co.il