רוק מתקדם - מדריך עברי - חזרה לעמוד ראשי
המדריך העברי לרוק מתקדם - חדשות, ביקורות, להקות, מאמרים, ראיונות, ביוגרפיות - כל מה ש'פרוגרסיב'
רוק מתקדם > אמנים ולהקות > חי מאירזדה

חי מאירזדה

מוסיקאי רוק מתקדם ישראלי
ביוגרפיה תמציתית

פורסם: 13 ספטמבר 2008
חי מאירזדה - Straight Circles - 2008
Straight Circles
איור עטיפה: עידו בר זכאי
חי מאירזדה הוא מלחין רב-כלי (קלידים, סימפולים, הפקה מוסיקלית) שהוציא ביולי 2008 את אלבום הבכורה שלו, "סטרייט סירקלז" (Straight Circles). את האלבום אפשר לסווג בתור פרוג-פיוז'ן עם השפעות מגוונות כמו ליקוויד טנשן אקספרימנט, ג'ורדן רודס, דרים ת'יאטר, להקות ג'אז-פיוז'ן, ג'אז-מטאל ואלקטרוניקה.


מאירזדה הפיק את האלבום, המורכב מ-8 קטעים אינסטרומנטליים, כמעט לבדו, כולל עבודת סאונד ומסטרינג. למרות שהוא מנגן פסנתר עוד מגיל שמונה, ונחשף לז'אנרים רבים מגיל צעיר (כולל ג'אז, פ'אנק, פלמנקו, מטאל, מוסיקת עולם ועוד), הוא נאלץ ללמוד את עולם הסאונד לעומקו באמצעות העבודה המפרכת על האלבום, שנמשכה כשנתיים.


הוירטואוזיות של מאירזדה כקלידן מוכחת תוך שניות ספורות מפתיחת האלבום. לאורך הדרך מורגשת גם השליטה וההשקעה שלו במלאכת עיצוב הסאונד המורכבת שלקח על עצמו. בסופה של ההאזנה ניתן להבחין בכשרון ההלחנה שלו, בעיקר בתחום פיתוח המוטיבים. התוצר הסופי, למרות שאינו ארוך (35 דקות דחוסות), מרשים מאוד, בוודאי בתור אלבום בכורה של מוסיקאי ללא גיבוי של לייבל. למרות שמאירזדה עצמו מעולם לא האזין למוסיקה של פלאנט-אקס (Planet-X), מספר קטעים באלבום מזכירים מאוד את ההרכב של דרק שריניאן.

המוסיקאים המשתתפים באלבום הבכורה

  • חי מאירזדה - קלידים, גיטרות מסומפלות, לחנים, הפקה
  • יציב כספי - תופים, כלי הקשה
  • ירון בן אלכסנדר - תופים, הקלטות תופים

על ההתמודדות עם ז'אנר הרוק המתקדם הוא אומר:
"פרוגרסיב זו מילה מאוד גדולה בשבילי, כי מבחינתי כתיבה פרוגרסיבית היא בעצם כתיבה חסרת גבולות סיגנוניים ברורים, ומייצגת בצורה המיטבית את השינוי שעובר על עולם המוסיקה של היום ועולם המוסיקה העתידי. כמובן שהסוד הוא שילוב בין מרכיבים מוזיקליים (קצב, צורה וגוון) ממקורות מוזיקליים שונים, אך החוכמה הגדולה היא מבחינתי ליצור מוסיקה מעניינת וחדשנית, ועם זאת, לדעת לשמור על העיקר במרכז היצירה; פרופורציות נכונות הן בהחלט המפתח, לא משנה איזה מוסיקה כותבים".

מאירזדה הוא סטונדט במסלול הרב-תחומי באקדמיה למוסיקה ומחול בירושלים, המשלב מוסיקה קלאסית עם מוסיקה פופולרית וג'אז. בין האמנים שהוא מעריך במיוחד ניתן לציין את הרבי הנקוק, צ'יק קוריאה, עזיזה מוסטפה זדה, סטיב מורס, גרג האו, פט מת'יני, ג'ורדן רודס, סטיב ואי, אל דימיולה, פורקיופיין טרי, סימפוני אקס, דרים ת'יאטר ועוד.


יש לציין לטובה גם את התיפוף המקצועי של יציב כספי (חבר להקות רבות, ביניהן אורפנלנד), שמתמודד עם העיבודים המתוחכמים של מאירזדה בלי שום בעיה מיוחדת. השילוב בין הוירטואוזיות הריתמית של כספי ובין היצירתיות ההלחנתית של מאירזדה הוא זה שמאפשר לאלבום להתרומם מעל לעבודה הממוצעת שנעשית ברוב תחום הפרוג-פיוז'ן, ובמיוחד בישראל. מדובר באלבום מהנה ביותר, שיכול לפנות גם למאזינים בחו"ל.


טל עופר כתב בביקורת שלו על האלבום של מאירזדה, בין השאר, את הדברים הבאים:
"מן הרגע הראשון ועד האחרון באלבום מוכיח מאירזדה יכולת הלחנה גבוהה מאד... הסאונד באלבום משובח ומקצועי... הוירטואוזיות של מאירזדה לא מהווה לו לרועץ והיא חלק אינטגראלי מן המוסיקה באלבום... למרות שהאלבום לא ארוך במיוחד, הרי שהוא מהנה מאד ונותן תמורה נהדרת לכספכם..."

אפשר להאזין לקטעים נבחרים מתוך האלבום  בדף של חי מאירזדה באתר Ourstage.

ניתן לקנות את האלבום וגם להאזין לו בחנות המקוונת cdbaby

מי שלא רוצה לקנות באינטרנט, יכול להזמין את האלבום ישירות מן האמן (40 שקלים) במייל: the.ov.mail@gmail.com

אתר המייספייס של מאיזדה: myspace.com/haimeir

חי מאירזדה
חי מאירזדה


תגובות
אמנים ולהקות רוק מתקדם


אודות האתר / הספר / עמוד ראשי / חדשות ואירועים / ביקורות אלבומים / להקות ואמנים

Email: uribreitman@gmail.com

Mitkadem.co.il