חזרה לעמוד ראשי

ביקורות אלבומים - רוק מתקדם

Eggroll Live Progressive Act
Tour 2003 - DVD
2004 BarB Corp
ישראל
(59:00)

העמוד של אגרול
ביקורת: אורי ברייטמן
06/03/2004
להקת אגרול - דיוידי הופעה חיה 2003 - Eggroll DVD

אגרול היא להקה ישראלית שקמה בשנת 2002 ומשלבת בין גרסאות כיסוי (קאוורים) של יצירות רוק מתקדם, ובין חומר מקורי המושפע מאותו הסגנון. היא נתנה מספר הופעות מרשימות בשנת 2003 עד סוף פברואר 2004, ואז פרשה זמנית מן הבמה לטובת הקלטת אלבום בכורה. הדי-וי-די הבתולי הזה מנסה להראות רגעים נבחרים מאותן הופעות, בשילוב קליפ המיועד לערוץ המוסיקה הישראלי, וסרטון תיעודי קצר בן תשע דקות.

 

קודם כל, לאגרול יש הרבה מזל. אפשר לספור על אצבע אחת את מספר הלהקות הצעירות בארץ שהצליחו להוציא די-וי-די לשוק. קשרים במקומות הנכונים (דניאל מירן, עורך וידאו) וגיבוי של מפיק נלהב (ירון ברבי) איפשרו את הפרוייקט השאפתני הזה, שהוא בגדר נס לאור המציאות הישראלית העכשווית. עצם העובדה שהתיעוד הזה קיים, בפורמט דיגיטלי נוח ואיכותי, היא מפתיעה ומשמחת לכל מי שמעריך רוק מתקדם בארצנו. קניתי אותו במחיר צנוע של 50 שקלים, ישירות מן הלהקה. המחיר סביר בהתחשב בתמורה, וקשה להאמין שאפשר לדרוש עליו סכום גבוה יותר.

 

עם זאת, הדי-וי-די הזה פשוט קצר מדי. ההופעות של אגרול נמשכו בדרך כלל זמן רב: בין שעתיים לשלוש שעות. כאן אנחנו מקבלים 50 דקות בלבד, אם מתייחסים אל הסרטון התיעודי כאל בונוס. מי ששמע וראה את אגרול על הבמה, יודע שחסרות כאן המון פנינים. קשה מאוד לוותר על הביצועים המצויינים של האגרולינאים ליצירות נכס צאן ברזל כמו "סקיצויד מן" של להקת קינג קרימזון, "שיפ" של פינק פלויד, "סנו גוס" של קאמל, "מונליט נייט" של ג'נסיס ואפילו "לונג דיסטנס רנאראונד" של יס. כל אלה הופכים את המוצר לסוג של "חצי עבודה" ומייצרים אכזבה טבעית.

 

בנוסף, הלהקה בחרה להראות רק חצי (!) מתוך הביצוע המופתי שלה ליצירה "סאפר'ס רדי" של ג'נסיס (מהאלבום Foxtrot), ללא ספק אחת מפסגות המופע. הבחירה הזאת היתה שגויה, ולא רק שהיא מעידה על רשלנות מסוימת, היא עושה עוול ללהקת ג'נסיס עצמה. להקת קאוורים צריכה להיזהר כשהיא מתעסקת עם יצירות מופת, שכן ציבור המאזינים והצופים מכיר אותן היטב, ולא יהיה מוכן לקבל קיצורי-דרך. חבל מאוד שזה מה שנשאר בזיכרון.

 

הצופה מקבל את Out of the Dark שכתב סקר, China שכתב אחיאל, Thick as a Brick של ג'טרו טאל, Starless של קינג קרימזון, Supper's Ready של ג'נסיס (החצי השני בלבד) וקטע בונוס תיעודי. הרושם הסופי שנוצר הוא של כרטיס ביקור תמציתי שנועד לחברות תקליטים ולמפיקים, ולא מוצר ממצה לחובבי הלהקה שליוו אותה בנאמנות לכל רחבי הארץ. בסלנג של הברנז'ה, יש כאן EP-DVD.

 

כמו תמיד, החומר המקורי של אגרול קצת סובל מן ההשוואה ליצירות המופת הגדולות שיצאו מאנגליה בשנים הטובות של הרוק המתקדם. מעטים הצליחו לעמוד בתחרות מול ענקי הז'אנר, ואכן ליאור סקר ושגיא אחיאל, שהלחינו את שני הקטעים הראשונים, טרם עשו זאת. ייתכן שבעתיד, כשהלהקה תפתח לעצמה זהות אמנותית עצמאית, זה יקרה.

 

מבחינה טכנית, הסאונד והעריכה טובים מאוד. כל חברי הלהקה זוכים לככב על המסך, ואף אחד לא מוזנח. דן קרפמן (באס) מחייך ורוקד כהרגלו, ליאור סקר (שירה, גיטרה) דרמטי וזועם (גם כשיש לו פרח אדום סביב הפנים), שגיא אחיאל (גיטרה) קשוח ורציני, ליאור טלמור (קלידים) מהורהר ומרוכז, גיל "אגרול" אידן (תופים) עובד קשה וכמעט שלא מחייך. נעמה שלו (חליל-צד) חביבה כמו תמיד. יפה במיוחד היה לראות את המצלמה מתמקדת על סולו הקלידים של טלמור ב"סאפר'ס רדי": האצבעות שלו מתרוצצות בזריזות, והפנים שלו משדרות בבירור תחושה של הנאה עמוקה מן הביצוע.

 

הסרטון התיעודי הקצר מנסה לקרב את הצופה אל חברי הלהקה, ומראה אותם נוסעים ברכב, עושים חזרות, מדברים על המוסיקה, תולים פוסטרים וכמובן מנגנים על הבמה. חלק מן הקטעים הבימתיים הקצרצרים שמופיעים במסגרת הסרטון הזה היו צריכים להופיע במלואם בדי-וי-די הזה, וכל מי שראה אותם במציאות יכול להבין שיש כאן החמצה מסוימת. כמו כן, מתוך הראיונות לא ניתן להבין מה הלהקה רוצה להשיג מבחינה אמנותית. דן קרפמן מתאר את אגרול כקבוצה של "חברים", אבל זה כמובן לא מספיק. חסרה התייחסות רצינית יותר למקורות ההשראה של הלהקה והתוכניות שלה לעתיד. הקטע המשעשע ביותר נמצא בסוף, כשליאור סקר, שגיא אחיאל וירון ברבי מאלתרים קטע קצרצר מתוך "Starless" של קרימזון על גיטרה קלאסית, פומלה, קופסת חומוס, מאפרה וכוס מים. זה דווקא היה חמוד מאוד.

 

לסיכום: הדי-וי-די של אגרול הוא מזכרת חביבה מסיבוב הופעות מרשים, אך הוא קצר מדי מכדי לתעד בצורה נאמנה את מה שבאמת קרה שם על הבמה, מול הקהל הנלהב. ההחלטה להראות רק מחצית מתוך Supper's Ready היתה מוטעית, והסרטון התיעודי איננו מספק. למרות שעצם הוצאת הדי-וי-די מהווה סוג של נס רפואי, ולמרות שזה הרבה יותר טוב מכלום, התוצאה הסופית מאכזבת.

הציון:
7/10

 

איך אני מחשב ציונים?

קריטריונים רלוונטיים:

חדשנות - "אף פעם לא שמעתי דבר כזה"

מורכבות - "אני בחיים לא הייתי חושב על דבר כזה מתוחכם"

לחנים - "הם ממש יודעים לכתוב מנגינות"

עיבודים - "כל הכלים משתלבים מצויין"

הפקה מוסיקלית - "איזה סאונד בן-יונה יש לאלבום הזה"

טקסטים - "ממש משורר, הבחור הזה"

ביצוע - "איך שהם יודעים לנגן, זה לא יאומן"להקת אגרול - עמוד הבית

ערוצי המוסיקה והרוק המתקדם

ביקורות אלבומים נוספות...

די-וי-די פרוגרסיבי - הופעות וסרטים


אודות האתר / עמוד ראשי / חדשות ואירועים / להקות ואמנים

Mitkadem.co.il

Email: uribreitman@gmail.com