רוק מתקדם - מדריך עברי - חזרה לעמוד ראשי
המדריך העברי לרוק מתקדם - חדשות, ביקורות, להקות, מאמרים, ראיונות, ביוגרפיות - כל מה ש'פרוגרסיב'
פסטיבל רוק באופוזיציה 2009 רוק מתקדם > חדשות ואירועים > פסטיבל רוק באופוזיציה 2009

פסטיבל רוק באופוזיציה 2009

18, 19 ו-20 בספטמבר

האירוע התקיים בפעם השנייה, בצרפת; מבחר להקות ואמנים אירופאיים השתתפו בפסטיבל חתרני, אוונגארדי ומעניין; בין המשתתפים: מאגמה (צרפת), יוניברס זירו (בלגיה), פרזנט (בלגיה), קואנג'י היאקי (יפן), מאפינס (ארצות הברית), אראניס (בלגיה), יולק (צרפת), קומבט אסטרונומי (אנגליה), אלקטריק אפיק (צרפת), צ'רלס הייוורד (אנגליה); אם אתם לא מכירים את רוב השמות, הגיע הזמן להתעדכן

עודכן: 22 ספטמבר 2009 | כתב: אורי ברייטמן
 • סיכום וביקורת קצרה: הלהקה שגנבה את ההצגה בפסטיבל רוק באופוזיציה 2009 היא ללא ספק קואנג'י היאקי, הרכב יפני היפר-אקטיבי. קואנג'י נתנו את אחת ההופעות הטובות ביותר בקריירה של ההרכב, והקהל הריע בהתלהבות אדירה, דרש הדרנים, מחא כפיים דקות ארוכות והסתער על דוכן הדיסקים של הלהקה בסוף המופע.
קואנג'י היאקי - צילום: אלי ליבשיץ
קואנג'י היאקי בפסטיבל רוק באופוזיציה 2009; צילום: אלי ליבשיץ

מאגמה כבר הופיעה בפסטיבל בעבר, והוזמנה שוב כיוון שהיא מושכת קהל רב של קוני כרטיסים. מאגמה נתנה את המופע השני ברמתו אחרי קואנג'י, וביצעה יצירה חדשה שלמעשה כללה בתוכה קטעים נבחרים מתוך הקריירה הארוכה של מאגמה לאורך השנים.

לאורך כל הפסטיבל הופיעה להקת גואפו באולם צדדי, עם מערכת סאונד היקפי (סראונד) של שישה רמקולים. גואפו כבר הופיעו בפסטיבל הקודם ב-2007, כך שמבחינה מוסיקלית לא היו חידושים והפתעות. ההופעות של גואפו התקיימו בין המופעים המרכזיים, כך שמי שרצה לנוח בין קונצרט לקונצרט נאלץ לוותר על גואפו הפעם.

גואפו - צילום: אלי ליבשיץ
גואפו בפסטיבל רוק באופוזיציה 2009; צילום: אלי ליבשיץ


המופע המשותף של פרזנט ויוניברס זירו אמנם נשמע מסקרן על הנייר, אך בפועל לא היה יותר ממכובד. המופע הנפרד של פרזנט היה קצר ומאכזב. המופע הנפרד של יוניברס זירו היה טוב, אך קצר הרבה יותר מדי. מאפינס נתנו הופעה קצרה (45 דקות) ומרדימה, ומארגני הפסטיבל קטעו אותם באמצע, די בגסות.

יוניברס זירו + פרזנט - צילום: אלי ליבשיץ
יוניברס זירו + פרזנט; צילום: אלי ליבשיץ


יולק נתנו מופע שהתחיל טוב עם אנרגיות חזקות, אך בשלב מסוים החומר המוסיקלי חזר על עצמו, ולכן הקהל לא דרש הדרן (ראויה לציון הזמרת שהשתמשה בשולחן אפקטים ייחודי).

אראניס לא התאימה לפסטיבל מבחינה סגנונית (זה לא היה רוק, אלא מוסיקה קלאסית).

קומבט אסטרונומי הבריחו את הקהל מן האולם עקב שילוב נדיר של הגברה בעייתית, זמרת שאי אפשר היה להבין מה היא אומרת, חומרים קשים לביצוע - וביצועים לקויים, בעיקר בגלל מוסיקאים שלא הכירו אחד את השני (האלבום שלהם, פרויקט אולפן שהוקלט ללא נוכחות משותפת, דווקא טוב מאוד).

אלקטריק אפיק הציגו ג'אז-פיוז'ן שלא התאים לגמרי לפסטיבל.

צ'רלס הייוורד התאמץ לתת מופע סולו מעניין, אך נכשל חלקית בסופו של דבר (הוא לא פיטר האמיל, וגם התיפוף שלו לא מדהים). לסיכום, הפסטיבל לא היה אחיד ברמתו, אך קואנג'י היאקי ומאגמה פיצו על הבעיות במופעים האחרים.

להקת קואנג'י היאקי; מצד ימין - אורי ברייטמן
להקת קואנג'י היאקי; מצד ימין: אורי ברייטמן, עורך האתר


 • במקום לחגוג את ראש השנה החדשה (תש"ע) בישראל, טסו מאות חובבי רוק מתקדם תובעני לסופשבוע בצרפת, כדי לחגוג את פסטיבל רוק באופוזיציה 2009. זה החל ביום שישי, 18 בספטמבר 2009, ממש בערב החג. האירוע התקיים בימים שישי-שבת-ראשון, עד 20 בספטמבר. הפעם מאגמה חגגה 40 שנות פעילות, יוניברס וזירו (פעם אויבות) שיתפו פעולה במופע גדול אחד - והיו לנו נציגים מפתיעים במיוחד, כמו קואנג'י היאקי היפנים, להקה שאי אפשר להישאר אדיש כלפי היכולות הפנומנליות של כל חבריה.


 • כמה זה עלה? כרטיס מלא לכל שלושת ימי הפסטיבל עלה רק 83 יורו. ניתן היה להזמין אונליין דרך כמה אתרים, בתוספת תשלום של 13 יורו על משלוח בדואר רשום לישראל. כרטיס ליום אחד בלבד עולה בין 25-35 יורו בלבד. טיסה לצרפת אינה דבר יקר בדרך כלל (500-700 דולר), אך הפעם היה מדובר בטיסות של ערב ראש השנה, ולכן המחירים לא היו זולים. חלק מן המשתתפים בחרו ללון בעיירה אלבי (Albi) או להסתפק בהוסטל הצמוד לאולם המופעים (Maison de la Musique), שניהם ממוקמים בתוך פארק המכונה קאפ ד'קוברט (Cap’ Découverte). היה גם פתרון קמפינג למבקרים צעירים יותר. הפארק נמצא ליד העיירה כארמו (Carmaux), מרחק נסיעה קצרה-יחסית ברכבת מן העייר טולוז. יש הוראות נסיעה מפורטות באתר.


 • זהו פסטיבל הרוק באופוזיציה השני. הפסטיבל השלישי יתקיים בספטמבר 2010, ולהקת סליפיטיים גורילה מיוזיאום אישרה את השתתפותה, לאחר שנאלצה לבטל ב-2009. הפסטיבל הראשון התקיים לפני שנתיים, ב-2007, וניתן למצוא סיכום מפורט שלו בעברית כאן באתר. לדעת כותב שורות אלה (אורי ברייטמן), הפסטיבל הראשון היה לא פחות ממעולה. לכן נסע גם הפעם.


 • רשימת האמנים:
  מאגמה (Magma)
  יוניברס זירו (Univers Zero)
  פרזנט (Present)
  קואנג'י היאקי (Koenji Hyakkei)
  מאפינס (The Muffins)
  אראניס (Aranis)
  יולק (France)
  קומבט אסטרונומי (Combat Astronomy)
  אלקטריק אפיק (Electric Epic)
  צ'רלס הייוורד (Charles Hayward)


 • האכזבה הגדולה של הפסטיבל הוא ביטולה המצער של להקת סליפיטיים גורילה מיוזיאום (Sleepytime Gorilla Museum). זהו הרכב רוק מתקדם אוונגארדי משובח מארצות הברית, שנאלץ לדחות את השתתפותו בגלל הריון של אחת המוסיקאיות הבכירות בהרכב. כתבנו על שניים מאלבומי הלהקה כאן באתר (אין גלוריאס טיימס, וזה שלפניו - אוף נצ'ורל היסטורי).


 • לעומת זאת, שיא הפסטיבל היה אמור להתרחש ביום ראשון בערב, אז התאחדו שתי להקות רוק באופוזיציה רציניות ביותר, למופע משותף חד-פעמי: יוניברס זירו בהנהגת דניאל דני, ופרזנט בהנהגת רוז'ה טריגו, המנהל האמנותי של הפסטיבל. כאמור, המופע נשמע מאוד מעניין ברמה העקרונית, אך הביצוע המשותף של שתי יצירות בלבד לא היה מעניין במיוחד או מספק מבחינה מוסיקלית ודרמטית.


 • יש לכם רשמים והערות? כתבו תגובה על הפסטיבל בצרפת.

 • קישורים נוספים


  אודות האתר / הספר / עמוד ראשי / חדשות ואירועים / ביקורות אלבומים / להקות ואמנים

  Email: uribreitman@gmail.com

  Mitkadem.co.il