המדריך העברי לרוק מתקדם - חדשות, ביקורות, להקות, מאמרים, ראיונות, ביוגרפיות - כל מה ש'פרוגרסיב'
רוק מתקדם > פורום רוק מתקדם

תפוז נענע עלייתו ונפילתו של פורום רוק מתקדם

על סגירתם של הפורומים ב'נענע' וב'תפוז', ועל המעבר לפייסבוק

מאת: אורי ברייטמן | פורסם לראשונה: 19 מרץ 2010 | עודכן לאחרונה: 24 ינואר 2013
הקהילה הפרוגרסיבית לא מתה, היא רק עברה אבולוציה מעניינת. פורום רוק מתקדם ב'תפוז' נסגר ב-14 מרץ 2010, לאחר 9 שנות פעילות. פורום רוק מתקדם ב'נענע' נסגר ב-29 אוקטובר 2007, לאחר 7 שנות פעילות. הפורומים נסגרו מסיבות שונות, אך למרות שנוצר רושם מוטעה של דעיכה - בפועל, הקהילה רק החליפה טכנולוגיה והמשיכה לדבר כרגיל.

סגירתו של הפורום ב'תפוז' היתה מצערת, שכן הפלטפורמה הטכנולוגית של 'תפוז' נחשבה לטובה מסוגה בישראל דאז. הפורומים של תפוז היו פופולריים, משוכללים ויציבים. בניגוד למערכת הפורומים של 'נענע' (כיום 'נענע10'), שסבלה מנקודות תורפה טכנולוגיות חריפות, ב'תפוז' היה פוטנציאל בלתי-ממומש. לדעת כותב שורות אלו, הסיבה המרכזית לסגירתו של הפורום ב'תפוז' היא ניהולו הכושל של רמי פרי. אך הסוף הוא טוב.

סגירת פורום רוק מתקדם - פורטל תפוז
ההודעה על סגירת פורום רוק מתקדם של תפוז


פתיחתו של פורום רוק מתקדם ב'נענע' (20/02/01) היתה אירוע מפתיע, שהתקבל בצורה משונה. חברי הפורום מצאו איש את רעהו מחוץ ל'נענע', אי-שם במערכת הפורומים הקטנה והנשכחת של 'דיבורים', וב'נענע' הבינו שיש מסה קריטית להעברת קהילה חיה וקיימת אל פורטל ממוסד שיכול להנות מן התנועה. אך עצם העובדה שז'אנר מושמץ וחלש כמו רוק פרוגרסיבי מקבל פורום חדש משל עצמו, משכה אש מכל הכיוונים האפשריים. מבחינה זו, זכות קיומו של הפורום הועמדה בספק עוד ביום פתיחתו הרשמי.

הפורום ב'נענע' היה בשיאו בשנים 2001-2004. הקהילה היתה רעננה, צעירה ואופטימית. בין החברים הבולטים בפורום: אריק חייט ז"ל, זאב קציר, עידו עזריה, ישי זומר, רועי ירקוני, עוזי עזרתי, אדם ברוך, בוריס מרצינובסקי, ארז סייג, אסף כרמלי, גיא טלמור (פרוגיא), יהודה קוטון, אודי קומראן, יוחאי וולף, רוקקת ומתקדמת, נדב לזר, יאיר יונה, פוטהד, אורן אלטר, יונתן ב' ורבים אחרים ששמם נשכח ללא סיבה מוצדקת.

מנהל הפורום היה כותב שורות אלו, והוא הקדיש את מרבית שעותיו ליצירת דיונים סוערים, פרובוקטיביים, מעוררי מחשבה ככל האפשר, וגם כאלו שגרמו צער וכאב לרבים מן המשתתפים. השאלה הנצחית 'האם זה רוק מתקדם או לא רוק מתקדם' חדרה לכל אשכול (ת'רד), לכל הודעה ולכל ויכוח. התמיהה כיצד לסווג אמנים כ'פרוגרסיביים' בעוד הם עצמם מתחמקים בעקביות מן הקיטלוג הבעייתי הזה -- נותרה בעינה. אך מעבר להתפלפלויות-סרק, הפורום איפשר לחובבי רוק מתקדם ליצור קשרים אנושיים אמיתיים, להיפגש, להחליף מידע ולהבין טוב יותר עד כמה עשיר עולם הרוק המתקדם.

הסגנון הפנאטי, התוקפני והבלתי-אנושי של מנהל הפורום ב'נענע' (כן, אני) גרר תגובות קשות, והוביל בסופו של דבר להתפטרותו של המנהל. המנהלים הבאים -- ישי זומר, אסף כרמלי, רעיה קוסובסקי ולבסוף גם דורון פסקל - עשו כל שביכולתם כדי להמשיך לגרום לפורום לשגשג. הבעיה של הפורום ב'נענע' היתה אמנם טכנית אך למעשה מהותית: כל אחד יכול היה להשאיר הודעה, וכל אחד היה יכול להחריב את הפורום בהודעות 'טרוליות', שליליות ומעליבות, עד כדי הצפה מוחלטת.

כל הפורומים של 'נענע' נבנו כמו גורד-שחקים בלי מאבטח בכניסה: די בטרוריסט נחוש אחד כדי להפיל את הבניין, על כל יושביו. המערכת נבנתה כך שלא ניתן היה למנוע ממשתמשים אנונימיים, שמעולם לא נרשמו למערכת או הזדהו, מלכתוב הודעות משמיצות. הודעות אלו עברו פעמים רבות את גבול הטעם הטוב (ואת חוקי לשון הרע). כל אחד היה יכול לזרוק אבן ולהימלט, תחת שם בדוי או ללא שם בכלל. גם לא ניתן היה להרחיק משתמשים רשומים, להשעותם או למחוק אותם מן המערכת. לכל היותר היה יכול מנהל הפורום למחוק הודעות מסוימות, מגבלה חמורה שהפכה אותו לפועל-נקיון משועמם, ולא מנהל פורום אמיתי ובעל סמכויות שיטור ואכיפה.


סגירת פורום רוק מתקדם - פורטל נענע
ההודעה בראש פורום רוק מתקדם של נענע, לאחר סגירתו


במקביל לפורום של נענע, נוצרה חלופה תחרותית ובריאה בפורטל הכתום המתחרה (תפוז). ל'תפוז' לא היו הלקויות הטכניות של 'נענע', כך שמעולם לא סבל מהתקפות טרולים חמורות. אריק חייט הקים אותו ביולי 2002. הפורום הפרוגרסיבי הכתום מעולם לא היה סוער ומרתק כמו זה של נענע, וכאשר נסגר הפורום של 'נענע', הוא איבד את המוטיבציה להתחרות.

אריק חייט (ז"ל) השקיע בפורום לא מעט אנרגיה, אך בשלב מסוים העדיף להתמקד ביצירה מוסיקלית. שרביט הניהול הועבר אל עמית עמלי ומשם אל שיר דויטש, ונחת בסופו של דבר בחיקו של רמי פרי. ניהולו הפסיבי והמרוחק של רמי פרי נמשך שנים. הוא לא עודד דיונים, לא יצר שיחות מעניינות, לא יזם נושאים לסדר היום, ולמעשה הוביל את הפורום לסטגנציה ממארת. פרי התפטר מתפקידו ב-2009, וכעבור חודשים ספורים לא נותרה להנהלת הפורומים של תפוז כל ברירה, אלא להודיע בצער על סגירתו "נוכח רמת הפעילות הנמוכה".

למרות סגירתם המעציבה, תרומתם של שני הפורומים, ובעיקר זה של נענע, היתה רבה מכפי שניתן לתאר. הדיונים המרתקים שנוצרו בפורומים היו חד-פעמיים, בלעדיים ובלתי-ניתנים לחיקוי בכל מדיום תקשורתי אחר. אף עיתון מודפס, ערוץ טלוויזיה כלשהו, תחנת רדיו מחתרתית או אתר אינטרט עם טוקבקים, לא יוכלו ליצור עושר שכזה של תכנים, המלצות, רעיונות, עימותים והתדיינויות מעמיקות בשלל נושאים המעסיקים את עולמו של חובב הפרוג הישראלי.

הפורום של נענע, בצירוף תרומתו הקטנה של הפורום ב'תפוז', יצרו תשתית טובה לקיומן של להקות, הפקת אירועים שחלקם התקיימו ללא כל כוונת רווח, לייבלים קטנים, שיתופי פעולה מקומיים ובינלאומיים, ואף כתיבת ספר ראשון מסוגו על רוק מתקדם בעברית. חשוב לציין במיוחד את תרומתו הגדולה של אריק חייט, מוסיקאי מחונן ואדם מקסים, שכתב מאות הודעות מעניינות, יזם והפיק אירועים, עודד מפגשים והעשרה הדדית. מותו של אריק (התאבדות בדצמבר 2008), במובן מסוים, היה גם מותה של הקהילה, כפי שהיטיב לנתח נדב לזר באתר שלו, 'אטמי אזניים'.

הפורום הירוק והכתום נסגרו אחד אחרי השני, אך השיחה הפרוגרסיבית ברשת לא מתה. היא מתנהלת מאז 2001 בצורה מעוררת-פליאה במערכת הפורומים האנגלית הוותיקה של פרוגרסיב אירז (Progressive Ears), שמתהדרת ב-4,000 חברים רשומים המגיעים מ-60 מדינות ברחבי העולם, והמהווה דוגמה ומופת לפורום רוק מתקדם בינלאומי אמיתי.

לאחר דעיכתם של הפורומים, פייסבוק מתגלה כאימפריה הבלתי-מעורערת של הדיונים בנושא רוק מתקדם. דיונים מהירים וערים בנושא פרוג-רוק על כל סוגיו, מתקיימים גם בקבוצת פרוגיסטאן בפייסבוק, שנפתחה ב-2009 וממשיכה לצבור תאוצה כיום. הקהילה, שהשתמשה בפורמט ה'פורומים' במשך שנים, עברה אבולוציה, ועתה היא מעדיפה את פייסבוק בתור מקום לשתף מחשבות, שירים, קליפים וחדשות. נכון לתחילת 2013, ב'פרוגיסטאן' יש כ-873 חברים רשומים, ועשרות נוספים מצטרפים מדי חודש. אינספור להקות פרוג ממשיכות את השיחה בעמודי הפייסבוק שלהן, והמעריצים מקבלים עדכונים שוטפים מסביב לשעון.

פרוגיסטאן - פייסבוק


תגובת רמי פרי (יולי 2011)

" ניהלתי את פורום רוק מתקדם בתפוז תקופה ארוכה יותר מכל מנהל אחר. בתקופתי הפורום ידע, באופן טבעי, תקופות טובות ותקופות שפל. נתמכתי ע"י כותבים דומיננטים רבים כדוגמת דורון, עמית, מור, שיר וטל. בשנה האחרונה לכהונתי חיפשתי מנהל שותף כדי לחלוק איתו או להעביר לידיו את הניהול. פניתי לכמה כותבים ראויים בעיני בפורום, ושני מועמדים רציניים שפניתי אליהם, כשהעדיפו שלא לקחת את התפקיד, נימקו בפניי סיבות שונות ולא רלוונטיות, כשבין השאר הם העלו סיבה מאוד רלוונטית: הם העדיפו להימנע מעימותים מתחייבים עם אורי ברייטמן, והזכירו את החוויות שאני עובר ואת החוויות שרעיה [קוסובסקי] עברה ב'נענע', שלטענתה הוא אחד הגורמים לפרישתה ולסגירת הפורום בנענע".

"למעשה לא היתה שום סיבה לסגור את הפורום, והוא נסגר בגלל פניה של אורי ברייטמן להנהלת תפוז בתביעה להחליף מנהל. ההנהלה ביקשה ממני לעזוב. כשלא נמצא מועמד אחר לנהל את הפורום, ומכיוון שאף אחד לא רצה את התפקיד כאמור, החליטו ב'תפוז' לסגור את הפורום. הסיבה שאף אחד לא רצה לנהל את הפורום, ברורה לכל חברי הפורום לשעבר".תגובות לכתבה זו


תגובות ארכיון על כתבה זו


אודות האתר / הספר / עמוד ראשי / חדשות ואירועים / ביקורות אלבומים / להקות ואמנים

Email: uribreitman@gmail.com

Mitkadem.co.il