רוק מתקדם - מדריך עברי - חזרה לעמוד ראשי
המדריך העברי לרוק מתקדם - חדשות, ביקורות, להקות, מאמרים, ראיונות, ביוגרפיות - כל מה ש'פרוגרסיב'

Dün / Dun - Eros

Dün

Eros

1981 / 2001 Soleil Zeuhl Records

France / Switzerland

(65:22)

Soleil Zeuhl Recordsביקורת: אורי ברייטמן

"דון" היא להקה צרפתית שפעלה בין השנים 1976-1983 והוציאה אלבום אחד ויחיד, "ארוס". הוא הוקלט בשווייץ בשנת 1981, יצא לאור ללא חברת תקליטים או מפיץ מסחרי, ונמכר באלף עותקים בלבד. עשרים שנה אחר כך, גילתה מחדש והוציאה אותו חברת התקליטים הצרפתית האיכותית "סוליי זול" (Soleil Zeuhl) לראשונה על גבי דיסק (בעברית נשמע שם החברה כמו שם של קבלן מפוקפק, לא?). למהדורה הדיגיטלית התווספו שלושה קטעי דמו וקטע בונוס אחד. זה אלבום נדיר למדי, מחתרתי, מפחיד, אמיץ ולא קל להאזנה.


מקורות ההשראה של "דון" מגוונים: מאגמה, מהווישנו אורקסטרה, פרנק זאפה, הנרי קאו, ארט זויד ויוניברס זירו הם השמות הבולטים שציינו חברי הלהקה. מבחינה מהותית, הם משתייכים לתת-הזרם המכונה "ריו" (ראשי תיבות של 'רוק באופוזיציה' - Rock In Opposition). המוסיקה שלהם משלבת בין רוק מתקדם קלאסי, פיוז'ן אירופאי ואוונגארד. הצליל הייחודי שלהם נובע משימוש בלתי שגרתי בחליל-צד, ויברפון וקסילופון. ההשראה הספרותית המרכזית של ההרכב באותה תקופה הגיעה מן הסופר פרנק הרברט, שכתב את ספרי "חולית", קלאסיקה של מדע בדיוני. שם ההרכב, למשל, הוא "חולית" (Dune בצרפתית זה פשוט Dun). גם שמות הקטעים נלקחו מן הספר.


המרכיב המרכזי המבדיל בין המוסיקה של "דון" ובין כל הרכב ג'אז אינסטרומנטלי אחר באירופה הוא ההלחנה: כל הקטעים כתובים מן ההתחלה ועד הסוף. רגעי האילתור המעטים אינם ג'אזיים כלל וכלל; הם דיסהרמוניים ונוטים לכיוון האוונגארד. "דון" לא משתמשים הרבה בהרמוניות הלקוחות מעולם הבלוז, ומעדיפים מוסיקה אירופאית מודרנית.


מרכיב נוסף הוא הגוון הרוקי האגרסיבי: יחידת הקצב בורחת במתכוון מכל תבנית ג'אזית רכה, ושומרת על קשיחות מיליטריסטית לאורך כל הדרך. הבסיסט (פרטלס בשרני, חזק מאוד במיקס) והקלידן (פסנתר אקוסטי וסינתיסייזרים) נעזרים במגוון אפקטים, ונותנים לעיבודים את הזווית המדע-בדיונית והלא-אנושית ש"דון" כל כך רצו להשיג. מלבד כמה קריאות "ארוס, ארוס" וקומץ גניחות נקודתיות, האלבום נטול מילים לחלוטין. הוא תובע גמישות רבה מן המאזין, במיוחד בקטעים הדיסוננטיים.


חובבי מאגמה ירגישו כאן לגמרי בבית, למרות שזה בית מפחיד. "דון" מחבבים נגינה מהירה, אינטנסיבית, רבת-תפניות, תוקפנית ומפתיעה; הנטייה שלהם להגביר את הטמפו בהדרגה מעידה על הקשר המאגמאי. הלחנים המורכבים כולם כתובים ברמה גבוהה, ומבוצעים בדיוק רב. ניכר שההרכב התגבש היטב בהופעות, וההקלטה נשמעת חיה כמעט לגמרי.


כל ארבעת קטעי האולפן המקוריים, באורך כולל של 36:27 דקות, הם פשוט מצוינים. הראשון מביניהם, L'Epice, הוא לא פחות ממדהים: חברי הלהקה דחסו שלל חומרים מוסיקליים מסובכים אל תוך עשר דקות צפופות ומפותלת. כיף לגלות שלא ניתן לצפות מראש שום מהלך הרמוני או ריתמי של "דון"; כל דקה מפתיעה את המאזין, שוב ושוב. ההפקה המוסיקלית אינה מרשימה במיוחד, ככל הנראה בגלל התקציב הנמוך שעמד לרשות ההרכב המחתרתי והנסיוני, שלא הרוויח כסף רב מסיבובי ההופעות שלו.


ארבעת קטעי הבונוס המצורפים לגרסת הדיסק הם דמואים מהשנים 1978-1979, ולכן - כמעט מיותרים. שלושה מהם מציגים גרסאות בוסריות של קטעי האולפן, ומאריכים את הדיסק שלא לצורך. הכיוון האמנותי שלהם נוטה לכיוון התוקפני, הסוריאליסטי, הבלתי-שגרתי, לעתים ציני וזועף. התוצאה הסופית היא מוסיקה מאצ'ואסטית, פסימית, אנטי-מסחרית, לעתים מאיימת אך פעמים רבות סוחפת ומרעננת.


ב-2012 יצאה לאור גרסה משופרת של האלבום, עם 5 בונוסים. אודי קומראן, מפיק סאונד ישראלי, יצר גרסת רימסטר דיגיטלית, שכוללת קטע בונוס חדש, המצטרף לקטעי הבונוס מן הגרסה הקודמת. אם אתם חושבים על רכישת הדיסק, כדאי ללכת אך ורק על הגרסה המאוחרת בגלל הסאונד המצוין, למרות שהיא ארוכה יותר.

לסיכום 'ארוס' של להקת 'דון', ההתרחקות המודעת של ההרכב האוונגארדי הזה מכל קלישאה פרוגרסיבית מוכרת מעניקה לכל האלבום גוון מקורי, מפתיע ומרתק. זו מוסיקה חכמה לאנשים רציניים המוכנים להשקיע זמן ומחשבה כדי להבינה כראוי. רק ההפקה המוסיקלית הבינונית מורידה להם חצי נקודה.

הציון: 8.5/10

 הוסיפו תגובה


 עוד ביקורות על אלבומי רוק באופוזיציהאיך מחשבים כאן ציונים?

קריטריונים רלוונטיים:

חדשנות ("אף פעם לא שמעתי משהו כזה")

מורכבות ("אני בחיים לא הייתי חושב על דבר כל כך מתוחכם")

לחנים ("הם ממש יודעים לכתוב מנגינות")

עיבודים ("כל הכלים משתלבים נהדר")

הפקה ("איזה סאונד צלול יש לאלבום הזה")

טקסטים ("ממש משורר, הבחור")

ביצוע ("איך הם מנגנים, קשה להאמין")