רוק מתקדם - מדריך עברי - חזרה לעמוד ראשי
המדריך העברי לרוק מתקדם - חדשות, ביקורות, להקות, מאמרים, ראיונות, ביוגרפיות - כל מה ש'פרוגרסיב'

In a Flesh Aquarium

Unexpect

In a Flesh Aquarium

2006 The End Records

Canada

(60:32)

Unexpect.com

ביקורת: אורי ברייטמן

8/10/08

עלון לצרכן לפי תקנות הרוקחים (תכשירים) התשמ"ו - 1986
אלבום זה חייב במרשם רופא
קרא/י בעיון את העלון עד סופו בטרם תשתמש באלבום
פורמט עלון זה נקבע ע"י משרד הבריאות ותוכנו נבדק ואושר בחודש אוקטובר 2008

אנקספקט (בלתי-צפוי) - בתוך אקווריום בשר

הרכב: מטאל אוונגארדי. תוצרת קנדה. שבעה מוסיקאים. שתי גיטרות חשמליות + שני זמרים, גיטרה בס, קלידים וסמפלים, זמרת אחת, תופים, כינור.
פעילות מוסיקלית: שילוב בין בלאק מטאל, דת' מטאל, רוק סימפוני, רוק מתקדם, מטאל מלודי, מוסיקה קלאסית, מוסיקה אופראית, מוסיקה ימי-ביינימית, גות', אלקטרוניקה, אמביינט, נויז, קרקס, וקצת ג'אז. יש המכנים זאת "מטאל באופוזיציה" (MIO - Metal in Opposition), על משקל "רוק באופוזיציה" (RIO - Rock in Opposition).
אזהרות
אין להאזין לאלבום כדי להנות מסולו מלוטרון ענוג, חליל-צד עדין או למטרות ארגעה שונות.
זהירות מיוחדת נדרשת בשימוש אצל ילדים ומתבגרים. השימוש בגילאים אלה חייב להיות מלווה במעקב של הורה או אפוטרופוס בעל ידע מוסיקלי בסיסי, ורצוי בעל היכרות מוקדמת עם סצינת המטאל האוונגארדית של מונטריאול (קוויבק, קנדה).
זהירות: נגן הבס של אנקספקט, העונה לשם כאות' (ChaotH), בולט במיוחד על גיטרת 9 המיתרים שלו.
יש להקפיד על האזנה חוזרת כדי לקלוט היטב את כל שכבות הצליל, הריפים הזריזים, התפניות החדות והאפקטים הרבים.
יש להיזהר במיוחד מן הצרפתית ההפוכה (Siacnarf) המופיעה בחלקים מסוימים באלבום.
אם הינך רגיש/ה למוסיקה מהירה מאוד, שאינה מצייתת לחוקים הקשיחים של שירי הפופ והרוק המקובלים, ושאינה מציעה חוויה לינארית אלא קרקסית-תיאטרלית, עליך להודיע על כך לחנות הדיסקים ממנה קנית את האלבום לפני פתיחת עטיפת הניילון. אי אפשר להבין שום דבר בהאזנה הראשונה, אלא רק לנסות ולהתמודד בכבוד עם הפלישה המוחית הכבדה הפורצת מתוך עשרת הקטעים ממנו הוא מורכב.

תגובות בין-אלבומיות:
אם הנך מאזין/ה לאלבומים שגרתיים באותה תקופה, ו/או אם זה עתה סיימת אלבום פרוגרסיב מסורתי משנות השבעים, עליך לדווח על כך ללהקת אנקספקט באמצעות האתר הרשמי שלה (unexpect.com) המכיל בין השאר ראיונות מחכימים עם חברי הלהקה ופורום לאנשים הלומי-קרב שמנסים להתאושש מן ההאזנה לאלבום, ואולי אף להבין את פשרו.

תופעות לוואי:
בנוסף לפעילות הרצויה של האלבום (ריגושים עזים, טלטלה מתמדת, יציאה מן המציאות היומיומית, התפעלות מלווה באימה, בידור לסירוגין עם תחושת זוועה), בזמן השימוש בו עלולות להופיע השפעות לוואי, כגון: עומס צלילי, עומס מידע, עומס ווליום, עומס דיסטורשן, עומס מנטלי, ובעיקר רצון עז לעשות הפסקה; כמו כן תחושת החמצה ותיסכול נוכח מהירות הנגינה והשירה, עייפות ואף תשישות. תופעות אלו חולפות בדרך כלל תוך מספר האזנות לאחר תקופת ההסתגלות לאלבום. במידה ותופעות לוואי אלו אינן חולפות תוך זמן קצר או חל שינוי אחר לרעה במאזין, יש להפסיק ההאזנה ולצאת לחופש.

מינון מקובל בהיעדר הוראה אחרת מרופא:
האזן/האזיני לשלושה-ארבעה שירים מן האלבום בכל יום, אך אל תצלח/י את האלבום בפעם אחת, שכן למרות שאורכו נראה צליח (כאמור: 60 דקות, 10 קטעים), הוא דחוס וצפוף הרבה יותר ממה שהוא נדמה בתחילה. יש לשים לב במיוחד לעומס הלירי (יחס מילים-לשנייה גבוה מן הרגיל), ולהגיב בהתאם. אם מינון של 3-4 שירים בפעם אחת מתיש אותך, אפשר להקטין אותו לכדי 1-2 שירים. אם אורכו של השיר עולה על 8 דקות, ניתן להאזין רק לשיר אחד בפעם אחת. עדיף להאזין בשעות הערב, במצב של רגיעה. לאחר ההאזנה יש לשטוף היטב את האוזניים. אין לעבור על תדירות ההאזנה המומלצת.

שים/י לב: לא לרקוד! אלבום זה מיועד להאזנה בלבד, ומטרתו המוצהרת היא פתיחת ראשו של המאזין לחויה על-מציאותית, או שמא חוץ-מציאותית, ובגוון תיאטרלי בוטה. מותר לפזם, אך לזמן קצר.

כיצד תוכל לסייע להצלחת האלבום?
עליך להצטייד בליריקה של האלבום, ולקרוא אותה בצמוד להאזנה. חשוב להדגיש: בלי הליריקה, לא ניתן להבין דבר. אם הינך נתקל/ת במילים בלתי-קריאות, יש להפוך את הסדר שלהן ואז לתרגם מצרפתית לאנגלית. אם הינך נתקל/ת באותיות לא מובנות, יש למצוא אדם שמבין הונגרית. מומלץ להאזין לאלבום בווליום גבוה, או לא להאזין לו בכלל. אין לצפות מן האלבום לשפר את מצב רוחך בהכרח, או לספק לך פזמונים קלים לעיכול.

אלבום זה מיועד רק לך, חובב/ת הפרוגרסיב והמטאל המתקדם. למאזין אחר האלבום עלול להזיק. אל תתן/י אלבום זה לקרוביך, שכניך או מכריך ללא בדיקה מוקדמת. שני אלבומיה המוקדמים של הלהקה (מ-1999 ומ-2003) פחות מרשימים.

לסיכום עלון זה: "אין אה פלש אקווריום" של אנקספקט הוא אחד מטובי האלבומים הפרוגרסיביים שיצאו לאור בשנת 2006. למרות שהוא קשה להאזנה, האלבום טומן בחובו אוצרות מוסיקליים רבים, מצלולים מקוריים ועיבודים מבריקים. הטקסטים מעולים, אך בלתי-נהירים לאוזן (אפשר לקרוא ולהבין את ההקשר למוסיקה, אבל אי אפשר לקלוט משמיעה בלבד). אי אפשר שלא להתפעל מן העבודה הבלתי-נגמרת שהושקעה בהפקת האלבום, ולהעריך את ההרכב הקנדי הזה על הישג מיוחד, אולי חד-פעמי בקריירה שלהם. זו לא יצירת מופת מושלמת, ולרגעים היא עוברת את קצה גבול הסיבולת האנושית, אך היא ללא ספק מאתגרת, מורכבת, מרהיבה ומטלטלת בכל קנה מידה פרוגרסיבי.

הציון: 9/10

תגובותאלבומים מומלצים באותו סגנון

ויקיפדיה - האלבום הראשון של מיסטר באנגל משנת 1991

סליפיטיים גורילה מיוזיאום - אין גלוריוס טיימס

דה סיינס גרופ - א מר קואינסידנס
מה אומרים הציונים?

איך מחשבים כאן ציונים?

קריטריונים רלוונטיים:

חדשנות ("אף פעם לא שמעתי משהו כזה")

מורכבות ("אני בחיים לא הייתי חושב על דבר כל כך מתוחכם")

לחנים ("הם ממש יודעים לכתוב מנגינות")

עיבודים ("כל הכלים משתלבים נהדר")

הפקה ("איזה סאונד צלול יש לאלבום הזה")

טקסטים ("ממש משורר, הבחור")

ביצוע ("איך הם מנגנים, קשה להאמין") 

ביקורות אלבומים נוספות...
אודות האתר / עמוד ראשי / חדשות ואירועים / ביקורות אלבומים / להקות ואמנים / הספר

Email: uribreitman@gmail.com

Mitkadem.co.il