רוק מתקדם - מדריך עברי - חזרה לעמוד ראשי
המדריך העברי לרוק מתקדם - חדשות, ביקורות, להקות, מאמרים, ראיונות, ביוגרפיות, קישורים - כל מה ש'פרוגרסיב'
רוק מתקדם > אמנים ולהקות חשובים > אלקטריק לייט אורקסטרה, הוקווינד, קווינסרייך, אוזריק טנטקלס

אלקטריק לייט אורקסטרה

ELO - Electric Light Orchestra

The Electric Light Orchestra/No Answer - 1972
The Electric Light Orchestra
1972
מחלוצות הרוק המתקדם באנגליה. הלהקה הוקמה בסוף שנות השישים על ידי רוי ווד, שרצה לשלב כלי נגינה קלאסיים (כינור וצ'לו) בתוך הקשר של מוסיקת רוק. אל הרעיון החדשני של ווד הצטרף בהתלהבות המלחין המחונן בעל ההכשרה הקלאסית ג'ף לין, שהפך למנהיג הבלתי-מעורער של אלקטריק לייט אורקסטרה ואז ועד היום.

למרות אינספור חילופי כוח-אדם בלהקה המצליחה, נשאר ג'ף לין הקברניט בחרטום ספינת ''תזמורת האור החשמלי'', כפי שכונתה הלהקה לעתים בשנות ה-70 וה-80 בישראל. הלהקה לא התפרסמה בגלל הנטייה שלה לרוק מתקדם, אלא בגלל הלהיטים שכתבה.

באלבום הבכורה שלהם, ואף יותר מכך בסימפוניית אלדוראדו שכתב לין, ניכר הסגנון הפרוגרסיבי המיוחד של אי-אל-או. הלהקה התרחקה מאפוסים מורכבים מדי ושמרה על מבנים מוסיקליים פשוטים מספיק בשביל הקהל הרחב. במקביל, הצטיינה בעיבודים מעולים, המשלבים בצורה הטובה ביותר בין הצליל הקלאסי והקצב המודרני של עולם הרוק והפופ.

ELO - Eldorado Symphony
Eldorado Symphony
1974
במחצית השנייה של שנות ה-70 הלכה הלהקה יותר ויותר אל כיוון הפופ הפשוט וההמוני, איתו היא מזוהה עד היום. כיום, רק מעטים יודעים על אלבומיה הראשונים מן המחצית הראשונה של שנות השבעים. לאחר סדרת זעזועים אמנותיים ואישיים לאורך שנות ה-80, שנבעו בין היתר מלחצים שהפעילה חברת התקליטים על הלהקה, התפרקה אלקטריק לייט אורקסטרה רשמית ב-1988.

ב-2001 הפתיע ג'ף לין את מעריציו עם אלבום חדש וקאמבק כושל של הלהקה, שכללה מעתה מוסיקאים חדשים לגמרי. לפחות דבר אחד טוב יצא מנסיון המיחזור הקצר: כל אלבומי הלהקה עברו רימסטרים, יצאו מחדש לאור וחשפו את ELO לקהל חדש וצעיר.הוקווינד

Hawkwind

In search of space
In Search of Space
הרכב בריטי ותיק, המזוהה עד היום עם סגנון ה''ספייס-רוק'' (Space Rock). הקריירה הארוכה של הוקווינד הצליחה לשרוד את שנות ה-80 ואפילו מוות קליני בתחילת שנות התשעים, בתקופה שבה החלו חברות תקליטים להשריץ סדרת אוספים אינסופית מתוך מלאי של כ-25 אלבומי אולפן וכ-10 אלבומים בהופעה חיה.

נשמתה של הוקווינד נטועה ברוק הכבד הקלאסי. עם זאת, בשנות השבעים המוקדמות היא נטפה השפעות בוטות ועממיות של ספרות מדע בדיוני, פסיכדליה מתונה ועיבודי רוק מתקדם עם דגש על קלידים, אלמנט נדיר-יחסית ברוק הכבד. הרגעים המרגשים ביותר של הוקווינד היו תמיד על הבמה. השנים היפות היו 1971-1977 ורצוי להתמסר לאלבום המופת "In Search of Space" שמייצג את הרוק החללי שלהם במלוא חופשיותו.
קווינסרייך

Queensryche

Operation: Mindcrime
Operation: Mindcrime
זה לא הרכב נאצי. קווינסרייך היא להקה אמריקנית שעשתה הארד-רוק עם גווני מטאל לאורך שנות השמונים, עד שהחליטה לקחת את עצמה בידיים ולהפיק אופרת רוק שתכניס אותה לפנתיאון. בניגוד לכל הסיכויים, זה עבד: היצירה אופריישן: מיינדקריים (''מבצע פשע-מחשבה'', בתרגום רעוע) היא הברקה מוסיקלית ולירית חד-פעמית המהווה את נקודת הולדתו של סגנון ה'פרוגרסיב-מטאל' (פרוג-מטאל) בארה"ב. האופרה עוסקת בנושאים כבדים כגון הקשר שבין סמים, אלימות, ניצול, רדיקליזם פוליטי, קפיטליזם ציני, מותה של האהבה - ושיגעון, לקינוח.

קווינסרייך, שהגדירה עצמה בתור שילוב בין הצליל של יס ופינק פלויד עם זה של איירון מיידן וג'ודס פריסט, הפכה להצלחה גדולה החל מ-1988 והלאה. היכולת לבנות שירי מטאל עם השפעות קלאסיים תפס את האוזניים והדמיון של דור חדש, ולמעשה נתן אור ירוק לקריירה של דרים ת'יאטר, ספינת הדגל האולטימטיבית של סגנון הפרוג מטאל.אוזריק טנטקלס

Ozric Tentacles

Ozric Tentacles - Jurassic Shift
Jurassic Shift
שילוב מודרני ומוצלח בין ספייס-רוק (Space Rock), מוסיקה אתנית וג'אז קליל. כפי שקשה לתרגם את שמם לעברית (זרועות תמנון מארץ עוץ?), כך קשה גם לקטלג את ההרכב הקופצני והשמח הזה תחת סגנון מוסיקלי אחד ויחיד. אוזריקס, כפי שהם מכונים על ידי מעריציהם הרבים באנגליה ומחוצה לה, מערבבים בין הפרוגרסיב וסגנונות משיקים ליצירת קוקטייל מקפיץ אך מעניין מבחינה מוסיקלית. ההרכב קם ב-1983 בלונדון, מופיע עד היום בכל פסטיבל אפשרי באירופה, ושומר על צליל מעודכן בהשראת זירת הטראנס-טכנו.

אוזריק טנטקלס הופיעו בישראל (ת"א) חמש פעמים: לראשונה ב-2001, שנייה ב-2006, שלישית ב-2008, רביעית באוקטובר 2010, וחמישית באוגוסט 2013. מתוך סוללת האלבומים הנרחבת שלהם, כדאי לדגום לפחות את ג'ורסיק שיפט ואת סטריינג'יטוד. [תמונות של אוזריקס]
התגובות שלכם

***


חץ הלאה ללהקות הבאות

חץ אמנים ולהקות חשובים


אודות האתר / הספר / עמוד ראשי / חדשות ואירועים / ביקורות אלבומים / להקות ואמנים

Email: uribreitman@gmail.com

Mitkadem.co.il