רוק מתקדם - מדריך עברי - חזרה לעמוד ראשי
המדריך העברי לרוק מתקדם - חדשות, ביקורות, להקות, מאמרים,
ראיונות, ביוגרפיות, פורומים, הורדות, קישורים - כל מה ש'פרוגרסיב'
רוק מתקדם > אמנים ולהקות חשובים > פינץ', איזילדורס ביין, סולאריס, פלאואר קינגס

פינץ'

Finch

Glory of the Inner Force
Glory of the Inner Force
1975
אחת מלהקות הרוק המתקדם ההולנדיות הגדולות של שנות השבעים. הוקמה ב-1974 והתפרקה כעבור ארבע שנות פעילות מאומצות. עבודת גיטרות מצויינת והפקה מוסיקלית גבוהה מן הממוצע מרוממת את שלושת אלבומיה לסטטוס של "מומלץ ביותר". הקו האינסטרומנטלי הקפדני של הלהקה (אין להם זמר, וכמעט אף אחד לא מבין הולנדית, כולל ההולנדים עצמם) מנע מהם את ההצלחה המסחרית שניתנה, ולא ממש בצדק, להרכב גימיקי כמו "פוקוס", גם הוא הולנדי.

למזלו של אספן הפרוג המודרני, שוחזר הצליל החלומי של פינץ' על גבי דיסקים. דור חדש של מאזינים במערב-אירופה נקרא לדגל, כדי להעריך מחדש את תוצרתה של פינץ' בצורה מעט יותר הוגנת. התוצאה המוסיקלית נשמעת כמו ערבוב הומוגני של פינק פלויד עם יס, כמובן בלי קולם של אנדרסון, ווטרס או גילמור. רוב העולם החמיץ את פינץ' בזמן-אמת, ולכם יש הזדמנות לתקן את העוול.
איזילדורס ביין

Isildurs Bane

MIND Volume 1
MIND Volume 1
את השם המוזר שאבה הלהקה השוודית המהוללת מאחד הפרקים בספר "שר הטבעות". זהו הרכב ותיק, רב-משתתפים ובעל סטנדרטים גבוהים מאוד של הפקה והלחנה. איזילדורס ביין מייצגים את הדור החדש של להקות הרוק המתקדם: עצמאיות, בלתי מתפשרות, מנותקות מתעשיית המוסיקה ההמונית, מאמינות בקשר אמיתי עם מוסיקאים ושותפים, פועלות בגובה העיניים ולא נכנעות לפולחן הכוכבות המזויף.

יצירת המופת הבלתי-מעורערת של איזילדורס ביין, "מיינד ווליום 1", הכניסה אותם לרשימת האלבומים החיוניים ברוק המתקדם של שנות התשעים. הוכחה נוספת לכוחה המפתיע של תעשיית המוסיקה השוודית, "מיינד ווליום 1" היא יצירה עשירה, מורכבת, מופקת בצורה מושלמת ומולחנת בחוכמה. הלהקה עדיין פעילה, אבל מתקשה לשחזר את ההישג הנדיר שהגיע אליו באלבום זה [תמונות - איזילדורס ביין].
סולאריס

Solaris

Martian Chronicles
Martian Chronicles
רוק מתקדם הונגרי משובח הוא לא מוצר נפוץ במיוחד, אבל הוא קיים. סולאריס, שלקחו את שמם מספר המדע הבדיוני המפורסם של סטניסלב לם, פעילים החל מ-1980. בזכות עקשנות והסתפקות במועט, הם הצליחו לצלוח את העשור האפל ההוא ולהמשיך לעשות פרוג סימפוני עם קרבות מוסיקליים נאים בין חליל-צד, גיטרות וקלידים.

סולאריס אינם וירטואוזים נדירים, אבל יש להם יכולת אילתורית גבוהה מן המצופה. בהופעה חיה הם אפילו מרשימים יותר. הלהקה חגגה 25 שנות פעילות בקונצרט מיוחד ב-2006, אבל הפעילות שלהם אינה רציפה כבעבר. עדיין כדאי להשיג את "כרוניקות ממאדים" (Marsbeli Kronikak בהונגרית), אלבומם הקלאסי משנת 1984. ב-2014 הוציאו אלבום המשך, 'כרוניקות ממאדים II', וגם הוא מוצלח למדי.
תגובות

***

arrow הלאה ללהקות הפרוג הבאות

arrow 10 אלבומי פרוגרסיב מכריעים

arrow אמנים ולהקות חשובים ברוק המתקדם


אודות האתר / הספר / עמוד ראשי / חדשות ואירועים / ביקורות אלבומים / להקות ואמנים

Email: uribreitman@gmail.com

Mitkadem.co.il