רוק מתקדם - מדריך עברי - חזרה לעמוד ראשי
המדריך העברי לרוק מתקדם - חדשות, ביקורות, להקות, מאמרים, ראיונות, ביוגרפיות, קישורים - כל מה ש'פרוגרסיב'
רוק מתקדם > אמנים ולהקות חשובים > אפטר קריינג, איי-קיו, האפי דה מן, אטול

אפטר קריינג

After Crying

After Crying - Almost pure instrumental
Almost pure instrumental
הרכב הונגרי בן-זמננו שהגיע אל הרוק המתקדם מן הכיוון ההפוך: במקום לשלב מוסיקה קלאסית עם רוקנרול, הם משלבים רוקנרול בתוך מוסיקה קלאסית. ההבדל אינו שולי, והתוצאה מרתקת. מדובר במוסיקאים מלומדים ופרפקציוניסטיים, בעלי כישורי הלחנה ועיבוד גבוהים בהרבה מן הממוצע בעולם הרוק המתקדם. הרבה מאוד צ'לו קודר עם זיקה לרומנטיקה של מזרח אירופה, כלי מיתר קאמריים ומצלולים סימפוניים גדולים, גיוון של מצבי רוח, גישה מעמיקה ומוקפדת להקלטה וביצוע. הם החלו להוציא אלבומים משנת 1990 ופעילים גם בשנות האלפיים. ללא ספק אחד ההרכבים המשובחים כיום בתחום הרוק המתקדם הסימפוני, ואחת מן הלהקות ההונגריות המפורסמות ביותר בעולם הפרוג כולו. (תמונות של אפטר קריינג)איי-קיו

IQ

איי-קיו מוזכרת תמיד כמס' 2 אחרי להקת מריליון (המפורסמת בהרבה) בכל מאמר על זרם ה"ניאו-פרוג", שהתפתח באנגליה של שנות השמונים (בעיקר בשנים 1983-1985). כמו להקות ניאו-פרוגרסיב אחרות, אייקיו שאפה להמשיך את מה שג'נסיס או יס הפסיקו לעשות, עם דעיכת הפופולריות של הרוק המתקדם בשלהי שנות השבעים. אמנם המקצבים פחות מורכבים, ויש דגש גדול יותר על נגישות, אבל עדיין מדובר במוסיקה חזקה, מלודית, דרמטית ואפקטיבית.
אייקיו הופיעו ומופיעים בלי סוף, התפרקו והתאחדו כמה פעמים, וממשיכים ליצור אלבומי ניאו-פרוג בריטיים מאוד, שמתקבלים היטב בקהילת הרוק המתקדם. אחד האחרונים שבהם הוא רואד אוף בונז, שזכה לשבחים. האחרון בינתיים הוא האלבום הכפול "רזיסטנס" מ-2019.
(תמונות של איי-קיו)

האפי דה מן

Happy the Man

התשובה האמריקנית ללהקת ג'נטל ג'ייאנט. הוקמה בבסיס של הצבא האמריקני בגרמניה, במהלך 1972. הפי דה מן פעלה כ-7 שנים בהנהגתו של הקלידן הוירטואוזי קיט ווטקינס. התאחדה שוב בשנת 1999 עקב תחייתו המחודשת של הרוק המתקדם בעולם. שמם נלקח מתוך ספרו המפורסם של גתה, "פאוסט". אין קשר בין שם הלהקה ובין סינגל של ג'נסיס עם אותו שם. למרות שהוציאו רק שני אלבומי אולפן בשנות השבעים, השפעתם בארה"ב היתה משמעותית, והם הופיעו במקומות רבים. הלהקה אינה מאלתרת באולפן, ורוב יצירותיה מולחנות עד התו האחרון. בשנים האחרונות התגלו שני אלבומים שלא יצאו לאור: האחד הוא "כתר המוות" (Death's Crown) והשני הוא "טוב מאוחר" (Better Late). ווטקינס, הקלידן, פתח בקריירת סולו מוצלחת. בשנת 2004 הקליטו אלבום איחוד יפה (The Muse Awakens) אבל הלהקה עצמה אינה מופיעה כיום. (תמונות של האפי דה מן)


אטול

Atoll

L'araignee-Mal
L'araignee-Mal
אחד מן ההרכבים הצרפתיים המובילים בתחום הרוק המתקדם בשנות השבעים. מעין גרסה צרפתית של להקת יס, שהיתה פופולרית בעיקר בצרפת. אטול (תרגום של "אי אלמוגים" באנגלית) הוציאו ארבעה אלבומים, ואחד מהם אף כלל כמה קטעים עם חבר להקת קינג קרימזון, ג'ון ווטון, כסולן. אטול הצליחה במקום בו רבות כמוה נפלו: שילוב המרכיבים הפרוגרסיביים הבינלאומיים תוך הקפדה על נאמנות לזהותם הלאומית. התוצאה מוצלחת במיוחד בעיקר באלבום L'araignee-Mal משנת 1975 וגם "טרטיו" (Tertio) שבא אחריו. מורגשות השפעות נוספות של ג'אז-פיוז'ן. בשנות השמונים התאחד ההרכב ויצר מוסיקה פופית יותר.
אודות האתר / הספר / עמוד ראשי / חדשות ואירועים / ביקורות אלבומים / להקות ואמנים

Email: uribreitman@gmail.com

Mitkadem.co.il