רוק מתקדם - מדריך עברי - חזרה לעמוד ראשי
המדריך העברי לרוק מתקדם - חדשות, ביקורות, להקות, מאמרים, ראיונות, ביוגרפיות, קישורים - כל מה ש'פרוגרסיב'
רוק מתקדם > אמנים ולהקות חשובים > אפרודיטיס צ'יילד, מקסופון, סיינס גרופ, ארט ברז

אפרודייטיס צ'יילד

Aphrodite's Child

666 אפרודייטיס צ'יילד
666
גאון הקלידים היווני ואנגליס (Vangelis), שזכה לפרסום עולמי עם הפסקול לסרט 'מרכבות האש', היה פעם רוקר לא קטן. להקתו ('בנה של אפרודיטה', כראוי לאמן ממוצא יווני) הוקמה בשנת 1968 ביוון, והוציאה מתוכה גם את הזמר היווני הידוע דמיס רוסוס (1946-2015). לאחר שהגיעו לפריז, ובעקבות המצב הפוליטי ביוון באותה תקופה, לא יכלו חברי הלהקה לחזור לארצם. הם הקליטו 3 אלבומים והתפרקו לקריירות סולו.

האחרון שבאלבומי הלהקה, 666, על שם מספרו של השטן (לפי האמונה הנוצרית) היה פרוגרסיבי ביותר. הפרויקט דרש שנה של עבודה מאומצת, ולאחר שיצא לאור כאלבום כפול בשנת 1972, הלהקה כבר לא היתה קיימת. אחד הקטעים באלבום, 'אינפיניטי', עורר סנסציה בעקבות שילוב קולות של אורגזמה נשית. כיום קשה להבין על מה הרעש, אבל החומרים המוסיקליים המשובחים הפכו את "666" לקלאסיקה של פרוג בינלאומי.

מאז המריא ואנגליס (שמו המלא: אוונגלוס אודיסיאס פאפאת'אנסיו) לקריירת סולו ידועה ורווחית בתחום המוסיקה האלקטרונית, כולל שיתופי פעולה עם סולן להקת יס, ג'ון אנדרסון - להקה אליה סירב להצטרף, מכיוון שהצליח יפה מאוד לבדו.
מקסופון

Maxophone

מקסופון
מקסופון
יותר מדי פעמים הוציאו להקות איטלקיות אלבום רוק מתקדם אחד ויחיד - ונגוזו אל השיכחה האינסופית. לשישייה הזאת, שהגיחה מן העיר מילאנו והקליטה את היצירה המקסימה הזאת בשנת 1975, לא נועד גורל טוב יותר.

האלבום נוצר לאחר שנתיים של עבודה. גרסה אנגלית נוספת יצאה לאור, במטרה לכבוש את השוק האנגלו-אמריקני, וללא הצלחה. היעדר תמיכה כלכלית באיטליה חיסל את הלהקה בשנת 1977. בשנת 1993 יצא האלבום על גבי דיסק (בשתי הגרסאות), ונתן ללהקת מקסופון את הזכות להציג את עצמה לדור הדיגיטלי.

מלבד כלים קלאסיים נעימים כגון נבל, עוגב או קרן-יער (!) ניתן למצוא כאן מלודיות שתופסות את האוזן תיכף ומיד. זו אחת הפנינים האיטלקיות הנפלאות ביותר שתוכלו למצוא: לחנים עדינים, הרמוניה מושלמת ונגינה זהירה וסבלנית.
ביקורת מלאה על מקסופון.
סיינס גרופ

Science Group

A Mere Coincidence
A Mere Coincidence
סופר-גרופ מודרני של רוק מתקדם נועז, חכם, אוונגארדי והיי-טקי. שיתוף פעולה נדיר בין המלחין והקלידן סטיבן טיקמאייר, המתופף והליריקן כריס קאטלר, הבסיסט והסולן בוב דרייק, הגיטריסט הגדול פרד פרית', והזמרת הייחודית איימי דניו. הפקה חדשנית, יכולות נגינה עילאיות, רעיונות מוסיקליים מבריקים, ליריקה פילוסופית מרתקת, מקוריות ואומץ-לב מהסוג שקשה למצוא היום.

אלבום הבכורה של סיינס גרופ, שהוקלט בשנת 1999, מבוסס על רעיונות ותיאוריות מדעיות. זהו ללא ספק אחד הפרויקטים הפרוגרסיביים השאפתניים והמרשימים של שנות התשעים, למרות שהוא לא קל להאזנה -- ודורש קריאה צמודה של כל הליריקה כדי להבין מי נגד מי. לא מתאים לשמרנים, פחדנים וכאלו שלא קוראים טקסטים תוך כדי האזנה. האלבום השני של ההרכב (Spoors) חסר טקסטים וחסר את דניו (הזמרת), ולכן הרבה פחות מרשים.

ארט ברז

Art Bears

The World As It Is Today
The World As It Is Today
"דובי האמנות", בתרגום נורא ואיום לעברית, הם למעשה הגלגול המאוחר של להקת הנרי קאו (Henry Cow), מהחשובים שבהרכבי הרוק המתקדם האוונגרדי של אנגליה.

הצוות הקטן כולל את פרד פרית' (גיטרה, כינור ועוד), כריס קאטלר (כלי הקשה, ליריקה ועוד), והזמרת הפרובוקטיבית דאגמר קראוזה. בניגוד לאמנים רבים בז'אנר הפרוגרסיבי שאינם מקפידים על טקסטים ראויים לשמם, ארט ברס התייחסו למילה הכתובה ברצינות תהומית. השירים כוללים מסרים מרקסיסטיים, מרדניים ומעוררי מחלוקת. המוסיקה תפורה בצורה חזקה אל הטקסטים, ולא ניתן להפריד בין הסמנטיקה ובין הצליל. לשמוע את ארט ברז בלי לקלוט את המלל זה כמו לראות סרט בשפה זרה בלי לקרוא את התרגום.

שלושת האלבומים שהוציאו ארט ברז בין השנים 1978-1980 דומים זה לזה ברמתם הגבוהה. מתאים לחובבי רוק באופוזיציה, מוסיקה אוונגארדית ושירה פוליטית מהצד השמאלי של המפה.
תגובות

***

אמנים ולהקות חשובים


אודות האתר / הספר / עמוד ראשי / חדשות ואירועים / ביקורות אלבומים / להקות ואמנים

Email: uribreitman@gmail.com

Mitkadem.co.il