רוק מתקדם - מדריך עברי - חזרה לעמוד ראשי
המדריך העברי לרוק מתקדם - חדשות, ביקורות, להקות, מאמרים, ראיונות, ביוגרפיות - כל מה ש'פרוגרסיב'
רוק מתקדם > אמנים ולהקות חשובים > דרים ת'יאטר
מייק מנג'יני
מייק מנג'יני

מייק פורטנוי עזב את דרים ת'יאטר; הלהקה מצאה מתופף חדש תוך 4 חודשים: מייק מנג'יני

עדכון אחרון: 15 יולי 2011
דרים ת'יאטר מצאה מחליף סופי למתופף מייק פורטנוי, לאחר ארבעה חודשים של הלם, עיכול, חיפוש ואודישנים מהירים. אחרי כל הבלגן, מייק החליף את מייק. דרים תופיע עם מנג'יני גם כאן, בתל אביב (19/7/11).

אז מי המתופף החדש? השמועות היו מדויקות כבר בהתחלה: נבחר המתופף מייק מנג'יני (Mike Mangini) בתור יורש המקלות של פורטנוי. מלבד העובדה שהלהקה החליפה מייק אחד במייק אחר, מדובר במוסיקאי מפורסם ומוכשר, יליד 1963 ששימש מרצה בכיר (פרופסור, לא פחות) בבית הספר למוסיקה 'ברקלי' - אותו 'ברקלי' בו נפגשו לראשונה רוב חברי הלהקה. מנג'יני עזב את 'ברקלי' לטובת דרים ת'יאטר. עוד בין המועמדים, שעברו אודישנים וכמובן לא התקבלו: וירג'יל דונאטי (אוסטרליה), מרקו מינרמאן (גרמניה), תומאס לאנג (גרמניה), פיטר וילדואר (שוודיה), צ'רלי זלני (ארה''ב), דרק רודי (ארה''ב).

בתחילת דצמבר פירסם ג'ון פטרוצ'י, המנהיג החדש של ההרכב, את ההודעה הבאה:

"אני יודע שהשאלה הגדולה עכשיו היא מיהו המתופף החדש של דרים ת'יאטר? אני גם מבין שאנשים קצת מתוסכלים מהמתנה לחדשות".

"ובכן, האודישנים הלכו טוב מאוד, ויש לנו מישהו, אבל אנחנו מסדרים את כל העניינים לפני שנוציא הודעה רשמית. תנו לי רק להגיד שכולנו מתרגשים מאוד מהבחירה שלנו, וקשה לנו להתאפק מלספר לכל העולם!"

זמן קצר לאחד הודעת ההתפטרות של פטרוצ'י, הודיעה להקת אבנג'ד סבנפולד (Avenged Sevenfold) שהיא מוותרת על המשך שירותיו של פורטנוי לשנת 2011. פורטנוי ניסה את מזלו וביקש לחזור, אך נענה בשלילה (זה היה כבר מאוחר מדי) פורטנוי לא יצטרך להתאמץ כדי למצוא לעצמו עבודה, ובכל מקרה עדיף שיחפש את מזלו בפרויקטים פרוגרסיביים יותר.

מכתב העזיבה הרשמי בתרגום לעברית

המכתב פורסם: 8/9/10 | עודכן: 19/9/10


מייק פורטנוי
מייק פורטנוי
מייק פורטנוי: אני הולך לכתוב משהו שאף פעם לא חשבתי שאכתוב: אחרי 24 שנים, החלטתי לעזוב את דרים ת'יאטר...הלהקה שייסדתי, הובלתי ובאמת אהבתי במשך רבע מאה.


להרבה אנשים זה יבוא בתור הלם מוחלט, וחלקם גם לא יבינו, אבל בבקשה תאמינו לי שזו לא היתה החלטה פזיזה...זה משהו שנאבקתי איתו במשך השנה האחרונה.


אחרי שהיו לי חוויות מדהימות בנגינה עם הלהקות הייל (Hail), טרנסאטלנטיק (Transatlantic) ואוונג'ד סבנפולד (Avenged Sevenfold) בשנה האחרונה, הגעתי בצער רב למסקנה, שלאחרונה היה לי יותר כיף, ונהניתי מיחסים אישיים טובים יותר עם הפרויקטים האלו, מאשר היו לי בתקופה האחרונה בדרים ת'יאטר...


בבקשה אל תבינו אותי לא נכון: אני אוהב את חברי דרים ת'יאטר מאוד, ויש לנו היסטוריה ארוכה, חברות וקשר עמוק מאוד...אבל אני פשוט חושב שאנחנו ממש צריכים הפסקה קטנה...


דרים ת'יאטר תמיד היתה ה'בייבי' שלי...ואני טיפחתי את הבייבי בכל יום ובכל רגע בחיים שלי מאז 1985...עשרים וארבע שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע, 365 ימים בשנה...אף פעם לא לקחתי הפסקה מהאחריות הבלתי-פוסקת של הלהקה (אפילו בתקופות שהלהקה לא עבדה, בהפסקות בין מחזורי פעילות)...עבדתי שעות נוספות והרבה מעבר למה שנדרש ממני, ויותר ממה שרוב האנשים השפויים יעשו בשביל להקה...


אבל הגעתי למסקנה שמכונת DT מתחילה לשרוף אותי...ואני ממש הייתי צריך הפסקה מהלהקה כדי להציל את היחסים שלי עם שאר החברים בלהקה, וכדי לשמור את רוח DT רעבה ומלאת השראה.


היינו במחזור בלתי-פוסק של כתיבה, הקלטות והופעות במשך כמעט 20 שנה, שבמהלכן לקחתי חלק בכל היבט אפשרי, בלי לקחת הפסקה. למרות שפרידות קצרות של כמה חודשים אחד מהשני היו בהחלט חיוניות ומועילות, אני באמת קיוויתי שהלהקה תוכל פשוט להסכים איתי ולקחת הפסקה, כדי לטעון את הסוללות שלנו וכדי 'להציל אותי מעצמנו'...


למרבה הצער, לאחר שדיברתי על כך עם שאר חברי הלהקה, הם החליטו שהם לא שותפים להרגשה שלי, ובחרו להמשיך בלעדיי במקום לקחת אוויר...אפילו הצעתי לעבוד קצת במהלך 2011, בניגוד לכוונות הראשוניות שלי, אבל זה לא עבד.


למרות שזה באמת כואב לי אפילו לחשוב על דרים ת'יאטר בלי מייק פורטנוי (לעזאזל, אבא שלי נתן את השם ללהקה!), אני לא רוצה לעמוד בדרכם...אז החלטתי להקריב את עצמי ופשוט לעזוב את הלהקה, בשביל לא לעצור אותם בניגוד לרצונם...


באופן מוזר, קראתי עכשיו ראיון שנתתי לאחרונה, שבו נשאלתי על העתיד של דרים ת'יאטר, ובו דיברתי על "תמיד ללכת עם הלב ולהיות נאמן לעצמך"...עצוב לי לומר שברגע זה, הלב שלי הוא לא עם דרים ת'יאטר...ואני רק אצא ידי-חובה, ובהחלט לא אהיה נאמן לעצמי אם אישאר רק בשביל ההתחייבות, ובלי לקחת את ההפסקה שאני חושב שאני זקוק לה.


אני מאחל לחבר'ה בלהקה את הטוב ביותר, ומקווה שהמוסיקה והמורשת שיצרנו ביחד תמשיך לגרום אושר למעריצים בדורות הבאים...אני גאה בכל אלבום שעשינו, בכל שיר שכתבנו ובכל הופעה שניגנו...


אני מתנצל בפני כל המעריצים המאוכזבים של דרים ת'יאטר ברחבי העולם..אני באמת ניסיתי להציל את המצב ולגרום לזה לעבוד...אני באמת רק רציתי הפסקה (לא פרידה)...אבל אי אפשר לכפות אושר, הוא צריך לבוא מבפנים...


מעריצי דרים ת'יאטר, אתם הכי טובים בעולם, וכפי שכולכם יודעים, תמיד קרעתי את התחת בשבילכם חבר'ה. אני מקווה שתישארו איתי במסע המוסיקלי העתידי שלי, לא משנה לאן הוא יוביל אותי...(וכפי שאתם מכירים את מוסר העבודה שלי, בהחלט לא יהיה מחסור בפרויקטים שלי!).


בעצב רב...
המנהיג-לשעבר והמתופף שאינו יודע פחד מהו,
מייק פורטנוי

החתימה של מייק פורטנוי


לוגו - דרים ת'יאטר

תגובת הלהקה
מעמדו של מייק פורטנוי בלהקה היה חשוב לנו מאוד מבחינה מקצועית, מוסיקלית ואישית לאורך השנים. אין ספק: מייק היה כוח מניע מרכזי בלהקה הזאת.

למרות שזה נכון שמייק בוחר ללכת לפרויקטים ואתגרים אחרים, אנחנו יכולים להבטיח שדרים ת'יאטר תמשיך לנוע קדימה באותה אינטנסיביות -- ובאותה מסורת מוסיקלית -- שאתם עזרתם להפוך להצלחה, ושבאמת מספקת אותנו.

אנא תייקו את הפרק הזה בתור 'עננים שחורים עם מסגרת כסף'. כמתוכנן, אנחנו מתחילים להקליט את האלבום החדש בינואר 2011, ואחרי נפתח במסע הופעות עולמי. 'הרוח ממשיכה הלאה'.

כולנו בדרים ת'יאטר מאחלים מקרב-לב למייק הצלחה במסע המוסיקלי שלו. היתה לנו קריירה ארוכה ומשמעותית ביחד. זוהי תקוותנו האמיתית שהוא ימצא את מה שהוא מחפש, ושהוא ישיג את האושר שמגיע לו. הוא יחסר לכולנו.
אחותו של מייק
סמנתה פורטנוי: מייק תמיד גלוי כמו ספר פתוח עם המעריצים שלו. זו לא היתה החלטה קלה עבורו. קשה לי לדמיין מצב שבו מישהו מבלה 25 שנה עם אותה קבוצת חברים, ומצליח לפתח רעיונות חדשים וכיפיים.

הוא רק רוצה הפסקה. הוא רוצה לנגן עם מוסיקאים אחרים ולהיזכר כמה זה מיוחד. הוא רוצה להינות ולא להיות מעורב בכל הפרטים הקטנים, רק לזמן קצר.

לוותר על דרים ת'יאטר כמו זה לוותר על ילד שלו. ולמי שחושב שהוא רק צריך לתת למישהו אחר בלהקה לקחת את המושכות לידיו, כל מה שאני יכול לומר זה שאין לכם מושג על מה אתם מדברים.
פרשנות - אורי ברייטמן
דרים ת'יאטר עשתה טעות. אם מייק פורטנוי רק רצה לקחת כמה חודשי הפסקה, ההנהלה ושאר חברי הלהקה היו צריכים לאפשר לו את זה. אבל כנראה ששני הצדדים הלכו רחוק מדי בדרישותיהם. ברור שפורטנוי לא ממש רצה לעזוב, וברור ששאר חברי הלהקה לא בטוחים עכשיו שהיו מתעקשים כל כך, אם היו צופים מראש את ההחלטה שלו לנטוש סופית.

לא קל לגייס מתופף ברמתו של פורטנוי, במיוחד כאשר מדובר באישיות כל כך חזקה בהתנהלות השוטפת של הלהקה. פורטנוי לא היה רק מתופף מעולה - הוא היה חלק מן ההנהלה, הוא ייצג את הלהקה מול המעריצים והוא תיקשר מול שותפים רבים ברחבי העולם. אפשר למתוח ביקורת על הליריקה שכתב והלחנים שפיתח, אבל האובדן של פורטנוי ללהקה הוא חמור הרבה יותר ממה שנראה לעין כרגע.

רבים ממבקרי הלהקה מנצלים את עזיבתו של פורטנוי כדי לנגח את הלהקה מבחינה אמנותית. לא זה הסיפור: הבאת מתופף חדש לא תעזור לשקם את מצבה המוסיקלי הבעייתי. להיפך: היא רק עלולה לגרום לבעיות נוספות. גם אם עזיבתו של פורטנוי תביא לשינוי-כוחות בלהקה, אין סיבה לצפות מאנשים כמו פטרוצ'י או רודס שיביאו איתם רוח חדשה. שניהם שחוקים, עייפים, חסרי השראה.

דרים ת'יאטר היא להקה מצליחה מאוד, שנמצאת תחת לחצים אדירים לספק את הסחורה על בסיס קבוע. ההנהלה, התעשייה והמעריצים דוחפים את הלהקה להתקבע מבחינה סגנונית, לקפוא על השמרים מבחינה אמנותית, ולהתמסחר כדי למכור הופעות ומוצרים. זוהי מכונה שיווקית מתוחכמת, שמטרתה להוציא אלבום חדש בכל שנה, להופיע בכל רחבי העולם, ולא להפסיק לעבוד -- עד שמישהו מת. פורטנוי נמחץ תחת הלחץ הכלכלי הזה. אולי הוא אפילו שרף את עצמו, כיוון שעבד קשה מדי, עם יותר מדי להקות אחרות. ייתכן שאם פורטנוי היה מנצל את ההפסקות בחייה של הלהקה כדי לנוח, הוא לא היה מגיע למצב הזה.

נכון לעכשיו, כל מי שעומד בדרכה של המכונה, צפוי להיפגע. דרים ת'יאטר תמשיך לעבוד, להקליט ולהופיע מול מאות אלפי אנשים בארצות הברית, אירופה ושאר העולם. עם השראה או בלי השראה, יותר מדי אנשים חשובים מתפרנסים מדרים ת'יאטר, מכדי שיהיה אפשר לעצור את הרכבת הגדולה הזאת, ולהמתין בנימוס לסיום עיסוקיו של מתופף זה או אחר (גדול ככל שיהיה). שיהיה בהצלחה למייק פורטנוי - הוא לא עשה שום דבר רע לאף אחד, בסופו של יום.


אודות האתר / הספר / עמוד ראשי / חדשות ואירועים / ביקורות אלבומים / להקות ואמנים

Email: uribreitman@gmail.com

Mitkadem.co.il