להקת טליוף - ראיון

רוק מתקדם - מדריך עברי - חזרה לעמוד ראשי
רוק מתקדם > להקות ואמנים > טליאוף

ראיון עם להקת טליאוף

יובל אביגיא
יובל אביגיא
יובל אביגיא, תל-אביבי בשנות השלושים לחייו, הצליח לאסוף סביבו קבוצה אקראית של אנשים ולהקים להקה שעושה רוק מתקדם ישראלי באנגלית, עם זמרת קנדית ושאיפה גדולה להוציא אלבומים בחו"ל. הפרוגרסיב הציוני מעולם לא היה כה היי-טקי: השם הגיע דרך חיפוש כתובת דוט-קום זמינה, חלק מהמוסיקאים הגיעו דרך פורומים ואתרים, חלק מהקלידים נוגנו ע"י מחשב, האלבום מופץ ברשת להורדה חופשית - וגם את הלייבל הבינלאומי הם ימצאו דרך שיטוטים וירטואליים

מאת אורי ברייטמן
7 דצמבר 2006

כריסטין סייקס
כריסטין סייקס בהופעה
כשהמתופף ליאור ארינוס טס לטיול ארוך ברחבי דרום אמריקה, הוא בוודאי לא תיאר לעצמו שיפגוש שם בחורה קנדית, כריסטין סייקס, שתהפוך לזמרת בלהקת רוק מתקדם ישראלית מאולתרת. הגיטריסט יובל אביגיא, מפתח תוכנה במקצועו (ורחוק מלהגדיר את עצמו כמוסיקאי מקצועי), שמע על ארינוס דרך מישהי מהעבודה. על פי תיאורו של אביגיא, "בהתחלה הייתי סקפטי לגביו. אבל התברר שהוא יכול לנגן את כל החומרים של דרים ת'יאטר לארוחת בוקר". בין המוסיקאים שסייעו בהקלטות המוסיקה של טליאוף בתחילת הדרך אפשר למצוא גם את גיל אידן, המתופף של להקת אגרול ושל הארנב הלבן.

 

ליאור ארינוס
ליאור ארינוס
טליאוף הוקמה באופן אקראי על ידי אוסף אקראי של אנשים, אבל התוצאה הסופית רחוקה מלהישמע אקראית. המוסיקה מלודית, נגישה, מלאת הומור, לא מהוקצעת מדי ועדיין עשויה היטב - בוודאי בשביל אלבום שעדיין עובר בישולים אחרונים. כמו כל אלבום פרוגרסיב טוב, הוא מכיל אפוס רחב-יריעה (בשבעה פרקים) שנשמע כמו מייק אולדפילד בקיבוץ לאחר לימוד השיר "גנן גידל דגן בגן". גרעין ההרכב הוא הטריו של אביגיא (גיטרה אולדפילדית במיוחד), התופים המשובחים של ארינוס ועבודת הבאס המקצועית-דווקא של אבשה (אבשלום) אילן. האחרון החל לתרום מיצירותיו להרכב, ואת התוצאות נראה באלבום השני של טליאוף.

 

אבשה אילן
אבשה אילן
"מה זה בכלל טליאוף?" היא השאלה הראשונה שעולה לראש. אביגיא לא חושש לומר שאין שום משמעות מאחורי השם. "המניע לבחירה בשם 'טליאוף' (או 'טליוף', בתעתיק עברי) היה דווקא חיפוש אחרי כתובת-אינטרנט (דומיין) עם דוט-קום (.com) פנוי. זה היה הקריטריון לשם. החלטנו ללכת על השם הזה באוקטובר 2006, בזמן שהייתי במילואים במלחמת לבנון השנייה. כאמור, השם 'טליאוף' הוא סתמי לגמרי. זה התחיל מ-Tale of (סיפור על...) ונגמר ב"טליאוף". הרבה אנשים שואלים ומציקים בעניין השם, אבל עדיף דוט-קום אחד ביד מאשר שני סי-או-איי-אל על העץ". בזכות האתר טליאוף.קום נחשפו מאזינים חדשים לאלבום המתגבש.

 

רואי רמז
רואי רמז
גרסת הדמו של אלבום הבכורה מאת טליאוף הוצעה בעבר להורדה חופשית באינטרנט. האלבום הוא אוסף אקלקטי במיוחד של תרבויות וצלילים. עוגב כנסייתי והשפעות אופראיות משתלבים עם שירים קופצניים, פופ בריטי, פרוג אולדפילדי וירטואוזי, סאטירה פוליטית משועשעת, קטעים מעט-בוסריים לצד יצירות כמעט מושלמות ברמת ההלחנה והעיבוד. קולה של כריסטין סייקס נעים לאוזן ומשרה אווירה בטוחה, למרות שלדברי אביגיא "היא לא זמרת מקצועית, לא התנסתה אף פעם במוסיקה מקצועית, ואנחנו מתרגמים שירים לאנגלית בשבילה, כי היא עדיין לא מדברת עברית".

 

רולי אליעזרוב
רולי אליעזרוב
מי שימשיך לחפור באלבום של טליאוף יגלה גם את הסקסופון של רולי אליעזרוב, חליל הצד של סייקס ("שמחנו לגלות שהיא יודעת לנגן עליו"), כינור, צ'לו, קונטרה-בס, ליריקה של שיר דויטש (מלהקת סולסטיס קויל), חליליות וכלי הקשה מגוונים. מכיוון שהלהקה התפתחה בהדרגה עוד משנת 2004, לא מעט מוסיקאים נכנסו ויצאו עד שההרכב התייצב על שישייה ברורה: אל המשולש של יובל, ליאור ואבשה הצטרפו כריסטין, רולי ורואי רמז -- כולם אנשים בוגרים עם ראייה מפוכחת, יעדים ריאליים ואהבה למוסיקה שאין בה יומרה מזויפת. אביגיא, למשל, מודה בקלות שאין לו כשרון בכתיבת טקסטים: "אני יותר טוב בלחנים".

 

מלבד אולדפילד, אביגיא אוהב מאוד את המוסיקה של יס וג'נסיס. "בגיל צעיר ידעתי שאני אוהב פרוגרסיב. יותר מאוחר הייתי מודע לכך שאני לא בהכרח אוהב הכל - למשל לא את גונג. יש איזה גבול שאני לא מצליח להקשיב לו". אלבום הבכורה, המכונה "איז איט?" (Is it?) הוא למעשה "אוסף של דברים שהצטברו מהילדות. יש בו הרבה דברים קטנים ונאיביים. כשמסתכלים אחורה, קשה לומר שזה נכתב מתוך מודעות מלאה ל''פרוגרסיב'', מכיוון שזה נכתב מזמן. מצד שני, אנחנו לא רוצים להגדיר את עצמנו כלהקת פרוג, כי זה מחייב אותנו להיות יותר מהירים, יותר מסובכים ויותר חוצי-גבולות. הרעיון הוא לקחת את הקסם שקיים בשירים הפשוטים של פוליס או הביטלס, ולהוסיף לזה את הרעיונות של המוסיקה הפרוגרסיבית".

 

כריסטין מחללת
כריסטין מחללת
מאחורי טליאוף כבר יש שלוש הופעות פומביות - שתיים מתוכן לא היו רשמיות במיוחד. "היתה לנו הופעה אחת ב'סאבליים', ושתי הופעות חימום קודם ב'תמונע' וב'היינקן הבימה' עם הרכב שונה. רק המתופף והבסיסט היו בשתי ההופעות הללו, כולל כריסטין. יש לנו בערך 50 דקות של חומר, אבל אנחנו כותבים דברים חדשים - גם אבשה (הבסיסט) ורואי רמז (הקלידן) תורמים חומרים. כולם משתתפים בעיבודים, והרעיון הוא להפריד בין איך שזה נשמע בדיסק ובין איך שזה נשמע בהופעה. אנחנו משתדלים לעשות את זה הרבה יותר בועט ופחות 'הפקתי' על הבמה". ב-19 בדצמבר מתוכננת הופעה נוספת ב'סאבליים' בת"א, ביחד עם להקת הארנב הלבן.

 

העתיד של טליאוף, לפחות ע"פ אביגיא, נמצא בענף הייצוא: "אנחנו רוצים לפנות לחו"ל. בגלל זה אנחנו שרים באנגלית. עדיין לא התחלנו לברר את האפשרויות העומדות לפנינו ברמת הלייבל שיוציא את המוסיקה. אנחנו מנסים לשמור על פורמט של שישייה, וחושבים כבר על האלבום השני. המטרה כרגע היא להכניס את כולם להקלטות האחרונות של אלבום הבכורה, אבל לפתוח את כולם לדיסק חדש ולהתחלה חדשה, יותר יציבה ויותר ממוקדת". כל מה שנשאר לכם זה להיכנס לאתר של טליאוף ולהוריד את האלבום ללא כל תשלום.

 

תגובות

לוגו להקת טליאוףלהקת טליאוף - מידע וחדשות

רוק מתקדם בישראל - אמנים והשפעות
אודות האתר / עמוד ראשי / חדשות ואירועים / ביקורות אלבומים / להקות ואמנים / הספר

Email: uribreitman@gmail.com

Mitkadem.co.il