רוק מתקדם - מדריך עברי - חזרה לעמוד ראשי
המדריך העברי לרוק מתקדם - חדשות, ביקורות, להקות, מאמרים, ראיונות, ביוגרפיות, קישורים - כל מה ש'פרוגרסיב'
רוק מתקדם > אמנים ולהקות חשובים > סטרובס, לה אורמה, סטיב הילאג', תינקינג פלייג

סטרובס

Strawbs

Grave New World
גרייב ניו וורלד
הרכב בריטי חלוצי שנוסד ב-1964 באנגליה. מנהיג הסטרובז היה ונשאר דייב קאזינס (Dave Cousins). הקלידן ריק ווייקמן החל כאן את דרכו, לפני שהצטרף ללהקת יס. הלהקה מקוטלגת כיום בתור פולק-פרוג (Folk-Prog), ויש לה שירים אקוסטיים רבים. לאחר 10 אלבומים בשנות ה-70, התפרקו בסוף העשור. השיא היצירתי של ה'סטרובס' היה בשנים 1972-1974. בשנות ה-80, ה-90 והאלפיים הלהקה התאחדה והתפרקה, החליפה מוסיקאים ודילגה בין הצד האקוסטי והצד החשמלי שלה.


לה אורמה

Le Orme

Felona E Sorona
פלונה א סורונה
אחת מלהקות הרוק המתקדם הטובות שיצאו מאיטליה. מסווגת באגף הרוק הסימפוני, עם דמיון לשלישיית אמרסון לייק פאלמר. החלו לפעול ב-1967, ופרצו עם האלבום קולאג' (Collage) ב-1971 גם בשאר מדינות אירופה, ואף בארצות הברית. במידה מסוימת, סייעה לה אורמה ללהקות איטלקיות רבות לפתח את סצינת הרוק המתקדם האיטלקית.

השיא היצירתי של לה אורמה נרשם בשנים 1972-1973. החברים התפרקו בתחילת שנות ה-80 והתאחדו ב-1986. בזכות תהילת העבר שלה, לה אורמה ממשיכה להוציא אלבומים ולהופיע גם כיום, בשנות האלפיים.
סטיב הילאג'

Steve Hillage

Fish Rising
פיש רייזינג
אלבום סולו משנת 1975
הילג' הוא גיטריסט ומלחין בריטי מוכשר, שהחל את דרכו המוסיקלית הארוכה בסצינת ה'קנטרברי' האנגלית; בתחילה ניגן עם סופט מאשין, אחר כך עם גונג (עימה הוא מזוהה ומופיע עד היום), הקים את להקת קאהן (Khan) ואת סיסטם סבן (System 7) ולאחר מכן בקריירת סולו שנמשכת עד היום.

הילאג' מזוהה עם סגנון ה'ספייס-רוק' (Space Rock) המתכתב עם סצינת הניו-אייג' ההיפית. סגנון הנגינה שלו מבוסס על הדהודים כבדים (Echo / Reverb), אפקטים של מערבולות וסיחרורים, סולואים ארוכים והשפעות ג'אז קלות. עד היום הקליט כ-10 אלבומי סולו. הילג', יליד 1951, ממשיך להיות פעיל גם כיום.

סטיב הילאג' השפיע מאוד על להקות כמו אוזריק טנטקלס ופורקיופיין טרי. כאשר להקת גונג הופיעה בישראל ב-2009, גם הילג' הגיע איתם לתל אביב.
ת'ינקינג פלייג

Thinking Plague

In Extremis
אין אקסטרימס
אחד ההרכבים הנועזים והמאתגרים ביותר ברוק המתקדם האוונגארדי של שנות ה-80 וה-90. 'מגיפת המחשבה' משתייכת לזרם ה'ריו' (רוק באופוזיציה). ההרכב מגיש תערובת בלתי-מתפשרת של מוסיקה מודרניסטית חזקה וסוערת, לא תמיד אינסטרומנטלית (יש זמרות), מעוררת מחשבה וחדשנית. בין חברי הלהקה, שמוצאה מן העיר דנוור (קולורדו), אפשר למצוא את המלחין-גיטריסט מייק ג'ונסון, הבסיסט-טכנאי בוב דרייק, והמתופף-מפלצת דייב קרמן. הוציאו עד היום רק 5 אלבומי אולפן, ואלבום אחד בהופעה חיה.


תגובות לעמוד זה

***

 הלהקות הבאות: באנקו, מאצ'ינג מול, אנז', פייב יו-יוז

 עשרה אלבומים מכריעים

 אמנים ולהקות חשובים


אודות האתר / הספר / עמוד ראשי / חדשות ואירועים / ביקורות אלבומים / להקות ואמנים

Email: uribreitman@gmail.com

Mitkadem.co.il