חזרה לעמוד הראשי - רוק מתקדם, מדריך עברי

Roger Waters - Live in Israel: 22 June, Neve Shalom
רוג'ר ווטרס בישראל

המופע ביום ה', 22 ביוני 2006 היה גדול; אבל התחבורה היתה סיוט

דף זה עודכן לאחרונה ב-21/2/16 (עורך: אורי ברייטמן)

"זה היה מאוד מוזר להופיע בפני קהל מופרד לגמרי, כי לא היו פלסטינים שם. היו רק 60 אלף ישראלים יהודים, שלא היו יכולים להיות יותר מסבירי פנים, נחמדים ונאמנים לפינק פלויד. עם זאת, זה הותיר תחושה לא נוחה"
(ראיון של רוג'ר ווטרס לעיתון הבריטי 'אינדיפנדנט', פברואר 2016, על ההופעה בנווה-שלום ב-2006)רוג'ר ווטרס על לבנון, ביירות והמלחמה:
"כל פעם שפצצה חכמה גובה מחיר ותועה במסלול, ילד של מישהו נהרג ושאלות של צדק והגנה עצמית עולות...האם אלו האנשים שאותם אנחנו צריכים להפציץ? האם אנחנו בטוחים שהם מתכוונים להזיק לנו? האם זה התענוג שלנו, הפשע או העונש? האם זה הר שאנחנו רוצים לטפס עליו?"
(מתוך השיר "עוזב את ביירות" - Leaving Beirut, אותו שר ווטרס גם בישראל)


כרטיס להופעה של רוג'ר ווטרס - סריקה באדיבותו של דורון פיליפס - המופע יתקיים בכפר נווה שלום, ולא בפארק הירקון כפי שהודפס
הכרטיס הרשמי למופע של רוג'ר ווטרס; סרק ושלח: דורון פיליפס
למרות שכתוב על הכרטיס 'פארק הירקון', המופע נערך ליד כפר נווה שלום


רוג'ר ווטרס על מותו של סיד בארט: "זה עצוב מאוד. סיד היה איש מקסים וכישרון ייחודי. הוא משאיר אחריו אוסף יצירות מרגש מאוד ועמוק מאוד, שימשיך לזרוח לנצח";


יוסי שריד על רוג'ר ווטרס (מוסף 'הארץ השבוע', 30 יוני): "ווטרס הוא לא האמן היחיד שיש לו גם מה להגיד ולא רק מה לשיר. בעולם החופשי מתרבים הזמרים והלהקות שאומרים את דברם בקול רם וצלול...אולי כדאי גם לאמנים המקומיים ולסוכניהם להשתגע ולנסות".


אחד ממופעי הרוק הגדולים והמרשימים ביותר בישראל - מאחורינו; ה'פלייבק' של ווטרס היה שקוף בחלק מן השירים; הגיטריסט דייב קילמינסטר גנב את ההצגה עם סולואים מצויינים; סולו שירה מעולה של קרול קניון נרשם בשיר "גרייט גיג אין דה סקיי"; אפקטים קוואדרופוניים של שעונים, שחפים, צחוקים ומכוניות הרשימו את חובבי הסאונד; מזג אוויר מוצלח ואפס תקלות על הבמה; פקקי-זוועה בדרך אל המופע מנעו מרבים להגיע בזמן; מאות לקוחות חברת ההסעות הכושלת "בדרך שלך" נותרו תקועים באתר המופע עד ארבע לפנות בוקר.

ווטרס קרא לדור הישראלי הצעיר לשבור את החומות בין העמים ולעשות שלום עם המדינות באיזור; קהל של 54 אלף קנה את כל הכרטיסים שהוקצו לאירוע, ו-6,000 נוספים נכנסו לאתר המופע ללא תשלום - בגלל שעבדו במקום או מסיבות אחרות; למעלה מ-10,000 צופים נוספים נאלצו להסתפק בישיבה מחוץ לאתר המופע; בסך הכל, האירוע משך למעלה מ-70,000 איש לאיזור נווה שלום; הקהל נהנה מן ה'שואו' של ווטרס אך סבל מן המיקום הבעייתי.
רוג'ר ווטרס, יוצר האלבום "החומה", אמר על חומת ההפרדה הישראלית יום לפני המופע הישראלי, ביום רביעי, במהלך ביקור בבית-לחם: "זה מבנה מזעזע. ראיתי תמונות של החומה, שמעתי עליה הרבה, אבל בלי להיות כאן אי אפשר לדמיין עד כמה היא מדכאת. אני יודע שגם ישראלים חושבים שזה רעיון רע, מכיוון שהם שולחים לי דוא''ל ומספרים לי על זה...כמה עצוב לראות את האנשים יוצאים דרך החורים הקטנים האלה. זה טירוף. זה יהיה הרבה יותר קשה להפיל את החומה הזאת, בהשוואה לחומה של ברלין, אבל בסופו של דבר זה יקרה"; ווטרס ריסס גרפיטי אדום על החומה, בחתימתו: "אנחנו לא צריכים שום שליטה מחשבתית, רוג'ר ווטרס, יוני 2006" (ציטוט מתוך האלבום 'החומה'); ווטרס רשם כיתוב נוסף, בקטן, בעזרת טוש כחול, "הפילו את החומה! רוג'ר ווטרס" (ציטוט נוסף מתוך האלבום 'החומה').
פקקי ענק בכביש ירושלים-ת"א החלו כבר בשעה 16:00 ונמשכו למעשה הרבה אחרי תחילת המופע; סתימת עורקי התחבורה המרכזיים של ישראל העלתה שאלה חשובה: האם מופע רוק אחד שווה את כל הפקקים, המצוקה והתיסכול? התשובה, במבט לאחור: ממש לא; נוה שלום, כפר שיתופי של יהודים וערבים פלשתינאים בעלי אזרחות ישראלית, לא היה ערוך לקבלת הקהל העצום; ליד הכפר הוכשר אתר ענק על שטח חקלאי של 400 דונם, וסביבו 250 דונם של חנייה חופשית עבור מכוניות ואוטובוסים, מרחק 2 ק"מ מאנדרטת השריון של לטרון; בפעם הבאה: פארק הירקון, או לפחות מקום מסודר עם דרכי גישה סבירות


שוקי וייס
האמרגן שוקי וייס
תביעה נגד המפיק שוקי וייס: דפנה טלמון מארגנת תביעה ייצוגית כנגד מפיק המופע של רוג'ר ווטרס בישראל, שוקי וייס. לדבריה (מתחילת יולי), "אני ועוד כ-85 איש כבר נרשמנו. אנו עומדים להגיש תביעה ייצוגית או תביעה בבית משפט לתביעות קטנות נגד מפיק המופע שוקי וייס. הוא שכח להציב ציוד הגברה שיספיק ל-56 אלף איש, ולכן כל מי שעמד אחרי המנוף, או הרבה אחרי המנוף לא שמע. הוא שכח לשפע את הקרקע, ולכן כל הנמוכים - לא ראו. את המסכים הקטנים מדי, הציב נמוך מדי". המעוניינים להצטרף לתביעה יכולים לשלוח דוא"ל אל דפנה טלמון (ninuchka@gmail.com). בתגובה לטענות אלו, פורסמה תגובתו של שוקי ווייס בהרחבה.

לפי דעתו של מחבר עמוד זה, אורי ברייטמן, אין טעם בהגשת תביעה ייצוגית נגד שוקי וייס. ההופעה היתה סבירה בהתחשב באילוצי המקום, והסיכויים שבית המשפט יקבל את התביעה הייצוגית הזו - נמוכים ביותר. עם זאת, נדגיש כי בהחלט יש מקום להגיש תביעה ייצוגית נגד חברת 'בדרך שלך' והמנהל שלה, משה אסולין, על סקנדל התחבורה שהם אחראים לו - הלוך וגם חזור. נפגעי 'בדרך שלך', לדעתנו, ראויים לפיצוי כספי.חולצות + תוכנייה מן המופע - רכישה

חולצות מן המופע של רוג'ר ווטרס - שלושה דגמים:
א. פריזמה בשחור לבן ("הפריזמה הישנה")
ב. פריזמה בצבעים ("הפריזמה החדשה")
ג. רוג'ר ווטרס בחזית - שחור לבן
גדלים: כל הגדלים
מחיר: 75 ש"ח לחולצה
תוכנייה של המופע (חוברת קטנה למזכרת) - מחיר: 50 ש"ח
כיצד להזמין/לקנות/לברר פרטים: טלפון 03-5507074
פקס 03-5502270

מופעי חימום החלו בסביבות השעה 18:00: להקת משינה (עלו לשני שירים בלבד), דיויד ברוזה עם איברהים עיד, מיכה שטרית ומוסיקאים פלשתינאים נוספים
 • ההופעה של רוג'ר ווטרס ולהקתו הורכבה, כצפוי, מהאלבום 'הצד האפל של הירח', החומרים הקלאסיים של פינק פלויד ואלבום הסולו האחרון שלו 'משועשעים למוות' (רשימת השירים המלאה); המחצית השנייה של המופע היתה טובה בהרבה מן המחצית הראשונה, בין השאר מפני שכללה להיטים גדולים בלבד.


 • הסאונד הקוואדרופוני הפתיע לטובה כל פעם מחדש, ואיכות הצליל היתה גבוהה מן המקובל במופעים גדולים מסוג זה. ווטרס לא שר היטב (על הפלייבקים הרחבנו בנפרד), אבל הלהקה שלו עשתה עבודה יפה. כמעט לכל נגן היתה הזדמנות לככב: קייטי קיסון עם הסולו של 'אמא', פי-פי ארנולד עם הסולו של 'פרפקט סנס', קרול קניון עם הסולו הרגיש של 'גרייט גיג אין דה סקיי'; דייב קילמינסטר חיקה את גילמור עד התו האחרון, ושר יפה את 'מאני'; גראהם ברוד תופף לא פחות טוב מניק מייסון בפתיחה של 'טיים'. ווטרס היה כריזמטי מתמיד, ובהשוואה לעמיתיו מ'פינק פלויד' הוא ללא ספק פצצת אנרגיה חסרת מעצורים.


 • אין טעם להעמיד פנים: המופע הזה נתן לרוב מעריצי פינק פלויד את מה שהם רצו לקבל, ומי שמעקם את האף על המכאניות של המופע לא מכיר את ההיסטוריה הגרנדיוזית של הלהקה מאז ומתמיד. גם המופעים הגדולים ביותר של פינק פלויד בשנות השבעים והשמונים לא היו טובים מן המופע הזה, וחסרונו של דיויד גילמור היא עובדה קיימת שיש להשלים איתה. מי שחווה את התענוג האודיופילי של "און דה ראן" צריך להבין שהוא נכח באחד ממופעי הרוק הגדולים והטובים ביותר שאי-פעם היו בישראל -- בלי קשר לפקקים, לעצבים ולמחדלים הארגוניים.


 • אורך המופע: קצת פחות משלוש שעות, כולל הפסקה של 15 דקות וארבעה הדרנים מתוכננים מראש; תחילת המופע בפועל: 21:20 בגלל הפקקים שגרמו לאיחורים רבים


 • מופעי חימום בעד דו-קיום: להקת משינה (שני שירים), דיויד ברוזה עם איברהים עיד, מיכה שיטרית עם מיקי הררי, עובד אפרת, ג'ורג סמעאן וסאלם דרוויש; כל מופע חימום נמשך 45 דקות לכל היותר;


 • "העברתי את ההופעה לנווה שלום, כמחווה של סולידריות עם קולות ההיגיון של הישראלים והפלסטינאים המחפשים דרך לא אלימה לשלום צודק בין העמים", הודיע רוג'ר ווטרס, אך רבים יזכרו את הפקקים, את הבלאגן ואת האוטובוסים שלא הגיעו. מצפונו של ווטרס לא איפשר לו להופיע בישראל בלי לומר משהו נגד המלחמה ובעד השלום באיזור. ווטרס סירב להתראיין לתקשורת הישראלית עד כה. ביום המופע היה אמור ווטרס לנטוע עץ זית וגם לחתום על פירמידת שיש קטנה בצורת פריזמה (כמו ב"הצד האפל") בתוך כפר נווה שלום, אך היוזמה בוטלה ברגע האחרון מ"סיבות אבטחה". ווטרס התנצל על הביטול במכתב אישי למר ראייק ריזק, מזכיר נווה שלום. גם מסיבת העיתונאים שתוכננה להתקיים בנווה שלום - בוטלה. הסיבה: ווטרס הוא סרבן-ראיונות סדרתי, ולא העניק אף ראיון לכלי תקשורת ישראלי עד כה. ווטרס מוכן רק להוציא הודעות לעיתונות או לענות על רשימת שאלות מוכנה-מראש בעריכתו.


 • כל הכרטיסים שהוקצו למופע - 54 אלף - נמכרו יום לפני המופע; ספסרים נתפסו באתר המופע ונעצרו. רבים נזכרו לקנות כרטיס ברגע האחרון, וגילו שרק כמות קטנה של כרטיסי VIP בישיבה נותרו למכירה. הסיבה לכמות הכרטיסים המוגבלת: תנאי השטח, נתיבי גישה, וכמובן הוראות המשטרה. תחנות הרדיו רשת ב' ו-88FM העבירו את המופע בשידור ישיר למאזינים מקומייים, כולל אתר האינטרנט של קול ישראל.פירמידה לכבודו של רוג'ר ווטרס, מטעם תושבי נווה שלום
פירמידת שיש קטנה לכבודו של רוג'ר ווטרס
מטעם תושבי נווה שלום (צילום: הילאל ריזק)סקנדל ההסעות הגדול: פקקים גדולים במיוחד נרשמו בכל הכבישים המחברים בין ירושלים לתל-אביב כבר בשעה 16:00; כל איזור לטרון הפך לסיוט עבור אלו שיצאו לפנות ערב ממקום העבודה לכיוון המופע; המשטרה המליצה מראש על כביש 443 דרך מודיעין ו/או על נסיעה בכביש 6 בתשלום, אך אפילו כביש האגרה היה עמוס מאוד; כל העובדות הללו אינן רלוונטיות לשערורייה סביב חברת "בדרך שלך".

הנה תמצית הסיפור: חברת 'בדרך שלך' (טלפון: 054.222.2230/1/2) הציעה הסעות הלוך-חזור למופע של רוג'ר ווטרס, אך איכזבה מאות מלקוחותיה בגלל ארגון כושל, התנהלות רשלנית ואיחורים בלתי-נסבלים שגרמו לאינספור תלונות, צעקות, דחיפות ואיומי תביעה. שתי הבעיות המרכזיות: א) אי-הגעה של חלק מן האוטובוסים למקום האיסוף שנקבע מראש; ב) איחור של שעות ביציאת האוטובוסים בדרך חזרה. מרבית מלקוחות 'בדרך שלך' נותרו אובדי-עצות באשר למיקומים של האוטובוסים שאמורים היו לקחת אותם חזרה לערים הגדולות ברחבי הארץ; הלקוחות נותרו תקועים באתר המופע, הלכו בסיבובים סביב החניונים אך לא מצאו פתרון כיצד לחזור הביתה; רק בסביבות השעה 2:30 בלילה החלו להגיע אוטובוסים, אך הבלאגן היה גדול ורבים איימו לתבוע את 'בדרך שלך' על רשלנות מקצועית. בשביל הפרוטוקול, לפניכם טבלת זמני ההסעות והתעריפים שהציעה חברת 'בדרך שלך' באתר שלה (הערה: אתר החברה אינו זמין עוד).
מנהל החברה, משה אסולין, כמעט עבר לינץ' מידי לקוחות רותחים מזעם. מתארגנת תביעה ייצוגית נגד חברת 'בדרך שלך' על הביזיון הארגוני של מבצע ההסעה - הלוך וגם חזור; ניתן לאסוף כתובות ושמות בפורום פינק פלויד של תפוז. רבים נאלצו לקחת טרמפים הביתה למרות ששילמו מראש על הנסיעה באמצעות פקס וכרטיס אשראי.

תגובתה של חברת "בדרך שלך": משה אסולין, מנהל החברה, הודה כי "היו עיכובים לחלק מהנוסעים, חלק באשמתנו הישירה", אך טען כי "משטרת התנועה לא נתנה לאוטובוסים שהיו על כביש 3 להיכנס לחניון האוטובוסים...אנחנו העדפנו לעכב את כולם ולהסתכן בתביעה, אבל לא שמישהו אחד חס וחלילה ייפגע ממכונית חולפת...אוטובוסים נשארו באיזור מחלף לטרון ולא קיבלו אישור להיכנס לאיזור המופע עד השעה שלוש, בהוראת משטרת ישראל, למרות סיכום מוקדם...". החברה פרסמה כתובת דוא"ל לנפגעים (onyourway@gmail.com) וביקשה מן השולחים לציין במכתב את מיקום קניית הכרטיסים, מקום איסוף ושעת הזמנה, כולל פירוט התקלות הלוך ו/או חזור. באתר החברה פורסמה "הודעה זמנית ומקדימה" על הסקנדל, תוך הבטחה להוציא "הבהרה מלאה לכל מה שקרה, לאחר בירור מעמיק של כל פרטי המקרה והסקת מסקנות מכל מה שקרה באמת בשטח". נעדכן כאן על כל התפתחות משמעותית בנושא.

כתובת חברת "בדרך שלך":
רח' יואל סלומון 1 ירושלים
ת.ד. 2859 ירושלים 91028
טלפונים: 02-6233360/1/2/3
פקס: 02-6223232
(מנהל: משה אסולין)


למרות מחאות של מיעוט קולני, מחיר הכרטיס הגבוה ומיקום המופע לא הרתיעו את מעריצי פינק פלויד. הצרכן הישראלי זיהה הזדמנות חד-פעמית וניצל אותה עד הסוף. ההופעה הגרנדיוזית הזכירה את סדרי הגודל של מייקל ג'קסון, מדונה ולהקת U2 שהופיעו כאן בשנות התשעים. ווטרס הופיע כ-19 פעם באירופה, והחל מספטמבר יופיע כ-19 פעם בארה"ב במהלך קיץ 2006; ווטרס ולהקתו ביצעו את הצד האפל של הירח במלואו, בעיבוד קרוב למקור; המתופף המקורי של פינק פלויד, ניק מייסון, הצטרף אל ווטרס בהופעה בצרפת (מאגני-קור), בלונדון (הייד פארק), באיסלנד (רקיאוויק) וגם באיטליה (לוקה/לוצ'ה); ווטרס הגיע אלינו - בלי ניק מייסון - אחרי הופעה באיסטנבול; סיבוב ההופעות האירופאי התקיים בצל מותו של סיד בארט - רוג'ר ווטרס הקדיש את המופעים האחרונים לזכרו של בארט


רשימת השירים במופע של רוג'ר ווטרס, כפי שבוצעה בפועל

In The Flesh, Mother, Set The Controls For The Heart of The Sun, Shine On You Crazy Diamond, Have a Cigar, Wish You Were Here, Southampton Dock, Fletcher Memorial Home, Perfect Sense, Leaving Beirut, Sheep
הפסקה של 15 דקות
[Dark Side of the Moon]
Speak To Me, Breathe, On The Run, Time, The Great Gig In The Sky, Money, Us and Them, Any Colour You Like, Brain Damage, Eclipse, [End of Dark Side of the Moon]
Happiest Days of our Lives + Another Brick In The Wall (Part II), Vera, Bring The Boys Back Home, Comfortably Numb [END].מיוחד לאתר זה:


מגבלות הקול של רוג'ר ווטרס: גם הצופים הישראלים יכול להבחין בכך - מפאת גילו המתקדם של רוג'ר ווטרס (הוא בן 63, ונולד ב-6 בספטמבר 1943) ומחלה שהתגלתה בגרונו לאחר עשרות שנות עישון, הוא נאלץ להשתמש בפלייבק של עצמו בחלק מן השירים במופע הנוכחי. את השיר "Have a Cigar", למשל, הוא פשוט לא יכול לבצע בכוחות עצמו כיום. במופע בנווה שלום ניתן היה לראות בבירור כיצד במהלך ביצוע השיר "פלצ'ר ממוריאל הום" רוג'ר ווטרס לא מוציא מילה מפיו, ומסתמך על פלייבק באיכות גבוהה.

ווטרס מעולם לא היה זמר גדול, אך מתחילת שנות התשעים הוא סובל מצרידות כרונית, מנעד קולי מוגבל ומיכולת כללית נמוכה, במיוחד בהשוואה לשנות השבעים והשמונים. במופע הנוכחי נעזר רוג'ר ווטרס בערוץ פלייבק מיוחד, בו מופיע קולו בהקלטה אולפנית מוצלחת באופן יחסי, והוא לוחש ביחד איתו ו/או לעתים רק מזיז את הפה בלי לומר מילה. בשירים רבים אחרים הוא מסתמך על צוות של שלוש זמרות ליווי מצוינות, שמצליחות להסתיר רוב הזמן את גבולות מיתרי קולו. חשוב להדגיש שאת מרבית שירי המופע מבצע ווטרס בלי עזרת פלייבק, אבל כל מי שצפה בהופעה שלו בליסבון שמע וראה את הפלייבק בפעולה במספר שירים. אי אפשר להאשים את ווטרס על כך שגרונו נפגע ממחלה, אבל זכותו של הציבור לדעת מדוע תנועות הפה של הזמר הראשי לא תמיד תואמות את מה שנשמע בפועל. רק לשם ההשוואה, דיויד גילמור עדיין שר מצוין למרות קשישותו המופלגת (יליד 1946).


נווה שלום מול פארק הירקון: במבט לאחור, ההעברה לנווה שלום היתה אולי מיותרת. הפקקים האינסופיים בצירי התנועה המרכזיים של ישראל, המבנה הלוגיסטי המוזר של אתר המופע, והסבל שנגרם לאלפי צופים שנאלצו ללכת ברגל זמן רב עד שמצאו את מכוניתם או את ההסעה הביתה -- אולי לא הצדיק את המחווה הפוליטית; רוג'ר ווטרס העביר את המופע אל איזור כפר נווה שלום, יישוב קטן שמטרתו לעודד חיי דו-קיום ושיתוף בין אזרחים יהודים ופלשתינאים. בעמק למרגלות מנזר לטרון, לא רחוק מכביש ירושלים-ת"א, הוקם מתחם המופע בהיקף 400 דונם. 250 דונם נוספים - עבור חניה של מכוניות ושל אוטובוסים [המגרשים הקרובים ביותר - חניה ב', ג' ו-ה']. האתר היה ממוקם 2 קילומטר מאיזור אנדרטת השריון בלטרון. גודל הבמה: 1000 מ"ר. שישה מנופים גדולים מתפעלים את האפקטים המיוחדים. מעצב המופע, מארק פישר, היה אחראי על עיצוב אולימפיאדת החורף באיטליה. תחבורה: חברת 'בדרך שלך' הציעה לוח הסעות מלא עם מחירים ותחנות (טלפון: 054.222.2230/1/2). שדה חומוס שלם חוסל כדי להכשיר את השטח להגעת עשרות אלפי הצופים. העברת המופע לנווה שלום היא אמירה של הידברות, שלום ודו-קיום. החלטתו של ווטרס באה לאחר לחץ פלשתינאי לביטול המופע, על בסיס עמדותיו הפוליטיות העקביות של ווטרס לאורך השנים נגד הכיבוש הישראלי.


מפת אתר האירוע - ההופעה של רוג'ר ווטרס ליד נווה שלום
מפת אתר המופערוג'ר ווטרס דחה בקשה פלשתינאית לבטל ההופעה בישראל: "יש לי הרבה מעריצים בישראל, חלק גדול מהם הם סרבנים. אני שמח להופיע בפני כל מי שמאמין בשלום. אינני מפלה בין המעריצים שלי על סמך מקום מגוריהם, ועצם היותם ישראלים אינו מונע מהם להיות בני אדם. לא אבטל את הביקור בישראל בגלל אי-הסכמה עם מדיניות החוץ הישראלית, בדיוק כפי שלא אבטל הופעות באנגליה רק בגלל שאינני מסכים עם מדיניות החוץ של טוני בלייר". הלחץ הפלשתינאי הניע את רוג'ר ווטרס להעביר את המופע מפארק הירקון אל הכפר היהודי-פלשתינאי נווה שלום, באיזור לטרון. "הסבל שעוברים הפלשתינאים במשך 40 שנות הכיבוש הישראלי הוא בלתי-נתפס עבורנו הגרים במערב", כתב ווטרס בהודעה לעיתונות, "ואני תומך במאבקם של הפלשתינאים להיות חופשיים".

ווטרס הגיב בכך למכתבם הפומבי של ארגונים פלשתינאים, כגון הוועד הפלשתינאי לחרם אקדמי ותרבותי על ישראל, האגודה הפלשתינאית לאמנות עכשווית, וליגת האמנים הפלשתינאים, הקוראים לביטול ההופעה: "כיצד יכול אמן ששמו נקשר עם ניפוץ חומות של אי-צדק, לשתף פעולה עם מפלצתיותה של חומת ההפרדה הישראלית, שהוכרזה בלתי-חוקית ע"י בית הדין הבינלאומי?". חבר ועד החרם, הכוריאוגרף עומאר ברגותי, אמר על היוזמה לביטול המופע: "פנינו אל רוג'ר ווטרס מכיוון שאמן מצפוני כמוהו יהיה קשוב יותר לנקודת המבט ולטיעון המוסרי שלנו". בשנת 2004 השתתף ווטרס בקמפיין בריטי לתיקון תוואי גדר ההפרדה. הסיפור התפרסם בתקשורת הבינלאומית ב-9 במרץ, וסיפור העברת המופע אל כפר נווה שלום התפרסם באמצע אפריל.
המכתב שנשלח אל רוג'ר ווטרס - הנוסח המלא


"הגרמנים הרגו את היהודים, היהודים הרגו את הערבים, הערבים הרגו את בני-הערובה": השורות האלו מתוך השיר "פרפקט סנס" (Perfect Sense) גרמו לכמה צופים ישראלים בנווה שלום להרים גבה או שתיים. רוג'ר ווטרס כתב את השיר כמחאה על הנטייה של כלי התקשורת הבינלאומיים לרדד, להשטיח ולפשט אירועים פוליטיים מורכבים. כאשר ווטרס הוציא לאור את השיר במסגרת האלבום "משועשעים למוות" (Amused to Death) בשנת 1992, הוא התכוון למתוח ביקורת על ערוצי החדשות כדוגמת CNN או Fox News ולא לטעון שהיהודים ביצעו רצח-עם כמו הנאצים. במופע ניתן היה לראות על מסכי הענק אנימציה ממוחשבת של צוללת שולחת טילי טורפדו אל עבר מקדחת נפט ימית, באצטדיון מלא צופים. דימוי זה יוצר הקבלה בין ערוצי החדשות המדווחים על מלחמות (בעירק, למשל) ובין מופעי ראווה בידוריים למטרות רווח.


רוג'ר ווטרס - המודעה העדכנית בעיתון - למרגלות מנזר לטרון
רוג'ר ווטרס בישראל - המודעה הסופית והמעודכנת
לאחר שהוחלט להעביר את המופע ליד נווה שלום


רוג'ר ווטרס בישראל - מודעה בעיתון - מטעם משרדו של שוקי וייס
רוג'ר ווטרס בישראל - המודעה הראשונה בעיתון
לפני שהוחלט להעביר את המופע ליד נווה שלום


מפת אתר המופע - לחצו להגדלה
לחצו להגדלת מפת המופע - הבמה, כניסות, יציאות ועוד


אתר המופע - צילום: אנשי נווה שלום
אתר המופע - צילום מאת תושבי נווה שלום


אתר המופע ליד נווה שלום בשלבי הקמה - צילום: שירה קנוסוב
אתר המופע ליד נווה שלום, בשלבי הקמה ראשונים - אמצע יוני
צילום: שירה קנוסובווטרס ביצע בנווה שלום, כמו במקומות אחרים במסגרת סיבוב ההופעות החדש, את האלבום הקלאסי הצד האפל של הירח בשלמותו, בעיבוד חדש שאינו שונה באופן משמעותי מן המקור; האלבום רשם שיא עולמי חדש בתחילת מאי 2006: שהייה לא-רצופה של 1,500 שבועות במצעד 200 האלבומים הנמכרים ביותר של בילבורד. זהו הישג חסר תקדים בתולדות תעשיית המוסיקה הבינלאומית, ומעיד על מעמדה המיוחד של פינק פלויד בקרב צרכני הרוק. בישראל נחשבים "החומה" ו"הצד האפל" לשני האלבומים הגדולים בכל הזמנים.


Roger Waters 2006 Tour לצד "דארק סייד אוף דה מון" (או בקיצור DSOTM), ביצע רוג'ר ווטרס גם קלאסיקות פינק פלויד וקטע אחד מתוך אלבום הסולו האחרון שלו, "משועשעים למוות". הוא גם צירף את "עוזב את ביירות", שיר על טיול שעשה לבירת לבנון כשהיה בן 17, ובמסגרתו אירחה אותו משפחה לבנונית ענייה בביתה - מחווה ששינתה את התייחסותו לערבים בפרט ומיעוטים בכלל;

בסך הכל התקיימו 19 הופעות בכל רחבי אירופה, כולל הייד-פארק (לונדון), איסטנבול (תורכיה), לוקארנו (שווייץ), מוסקבה (רוסיה), רוטרדאם (הולנד) ועוד. ההופעה המתוקשרת ביותר באירופה התקיימה במסלול המרוצים של ה'גרנד-פרי' הצרפתי, ב-14 ביולי: אל ווטרס הצטרף שם ניק מייסון, המתופף של פינק פלויד, בהופעה שציינה את יום הבסטיליה וגם את חגיגות המאה למירוצי פורמולה-1 היוקרתיים. בחודשים ספטמבר-אוקטובר 2006 יופיע רוג'ר ווטרס ברחבי ארה"ב, כולל קנדה. הוא צפוי לעבור בערים ניו יורק, דטרויט, טורונטו, מונטריאול, פיטסבורג, קליבלנד, שיקגו, פיניקס, לוס אנג'לס, לאס וגאס, סן פרנסיסקו, סיאטל ועוד.
טבלת ההופעות הבינלאומית המלאה מפורסמת כאן.


ווטרס פנה גם אל הקלידן של פינק פלויד, ריצ'רד רייט, כדי שיצטרף לסיבוב ההופעות שלו. רייט דחה את ההצעה בנימוס רב, בין השאר מפני שהוא השתתף בסיבוב ההופעות של דיויד גילמור. התרגיל של ווטרס היה ברור: בזמן שיריבו הוותיק דיויד גילמור מופיע סולו באירופה, ווטרס ניסה לאחד את פינק פלויד בכוחות עצמו, במופע על טהרת פינק פלויד הקלאסית. זו הפעם הראשונה שאחד מחברי פינק פלויד יגיע לישראל מאז הקמת הלהקה בשנת 1965. עבור מעריצי פינק פלויד בישראל, זו היתה הזדמנות ראשונה ואחרונה לחוות מופע בסדר גודל שכזה.


את המופע הישראלי, שהועבר ברדיו בתחנות רשת ב' ו-88 FM של קול ישראל בשידור ישיר, הפיקו שוקי וייס ביחד עם עמיתו מולי שש, הבעלים של קופת 'קלעים' בירושלים. לא התקיים שידור טלוויזיוני של המופע, בין השאר מפני שווטרס עשוי לצלם את המופע עבור עצמו, מתוך תכנון להוציא דיוידי בעתיד. ההופעה הועברה במערכת סאונד היקפית קוואדרופונית, במיטב המסורת האודיופילית של פינק פלויד. ווטרס שילב קטעי וידאו מרהיבים רבים במהלך המופע, על שלושה מסכי ענק. צוות ההפקה של ווטרס הגיע לישראל לאחר למעלה מעשר הופעות באירופה, והצוות אכן היה מיומן בהפעלת התאורה, הוידאו, האפקטים וההגברה האימתנית. משרד ההפקות של שמואל צמח ניסה להביא את רוג'ר ווטרס לישראל, אך המו"מ נפסק לפני כמה חודשים. שוקי וייס הצליח להרים את הכפפה בזכות קשריו הטובים עם ווטרס, ובזכות עקשנותו בהבאת פינק פלויד לארץ ב-20 השנים האחרונות.


ישראל התווספה לרשימת ההופעות העדכנית של ווטרס רק בתחילת מרץ, לאחר אינספור דיווחים סותרים בעתונות ובאינטרנט. ישראל היא למעשה המדינה הלא-אירופאית היחידה בסיבוב האירופאי הזה. רשימת ההופעות האירופאית הכילה 19 הופעות בין התאריכים 2 ביוני ועד 16 ביולי, במקומות הבאים: ליסבון (פורטוגל), ורונה (איטליה), רומא, ברלין, ארנהם (הולנד), רוטרדאם (הולנד), רקיאוויק (איסלנד), אוסלו (נורבגיה), סיציליה, קורק (אירלנד), לונדון (אנגליה), דנמרק, פוזנאן (פולין), לוצ'ה (איטליה), נוורס (צרפת), איסטנבול (תורכיה), אתונה (יוון), נווה שלום (ישראל) לוקארנו (שווייץ), מוסקבה (רוסיה) ועוד. השמועות על הופעה ישראלית של רוג'ר ווטרס בישראל לא היו מבוססות בתחילה על גורמים רשמיים, אך ב-3 במרץ התקבלה הבשורה באופן סופי כאשר שוקי וייס טס לפריז ונפגש אישית עם ווטרס לחתימת החוזה. וייס הגדיר את המופע של רוג'ר ווטרס כ"שיא הקריירה שלי".
רשימת הנגנים - הלהקה של רוג'ר ווטרס

רוג'ר ווטרס - בישראל הארי ווטרס (הבן של רוג'ר) - קלידים

קייטי קיסון - זמרת ליווי

פ.פ. ארנולד - זמרת ליווי

קרול קניון - זמרת ליווי

סנואי ווייט - גיטרה חשמלית

ג'ון קארין - קלידים, שירה, גיטרה אקוסטית

גרהאם ברוד - תופים, כלי הקשה

אנדי פרוות'ר-לו - גיטרה, בס

איאן ריטצ'י - סקסופון

רוג'ר ווטרס - בס, שירה, גיטרה אקוסטית

דייב קילמינסטר - גיטרות, שירהרוג'ר ווטרס בישראל

רוג'ר ווטרס בישראל יחסי ווטרס-ישראל: רוג'ר ווטרס אינו מסמפט את השלטון הישראלי, וזאת בלשון המעטה. מאז הפלישה הישראלית ללבנון (מדינה בה טייל ווטרס, והכיר את מורכבותה) על ידי ממשלת בגין בתחילת שנות השמונים, נקט ווטרס עמדה ביקורתית כלפי מדיניותה של ממשלת ישראל כלפי הלבנונים, הפלשתינאים והעולם הערבי בכלל. באלבום "פיינל קאט" הזכיר את מנחם בגין לצד הגרועים שבדיקטטורים (גלטיירי הארגנטינאי, ברז'נייב הקומוניסטי). מאז מלחמת לבנון בחר שלא להופיע בישראל. אפילו בסיבוב ההופעות האחרון שלו בשנות האלפיים, בחר להופיע בעיר ביירות, אך לא בתל אביב.


ווטרס גם מתח ביקורת פומבית כנגד תוואי גדר ההפרדה. לכן לא היה זה הגיוני שווטרס יבחר להופיע דווקא במקום קטן ומעורר-מחלוקת כמו ישראל, כאשר ערים חשובות באיזור (כגון ביירות, קהיר, ברצלונה או מדריד) אינן נכללות בסיבוב זה. אך קשריו הטובים של האמרגן הישראלי שוקי וייס עם אמרגנים באירופה כנראה איפשרו את ההופעה הלא-אירופאית היחידה בסיבוב אירופאי זה. וייס טוען כי תוכנית ההתנתקות הישראלית (הנסיגה מרצועת עזה) גרמה לשינוי בעמדותיו של ווטרס כלפי ישראל; רוג'ר ווטרס עצמו לא אמר זאת מעולם. להיפך: בטיעוניו בעד ההופעה הישראלית, ציין את העובדה שחלק ממעריציו הם סרבנים. תמיכה בסרבנות של חיילים ישראלים בעלי מצפון עולה בקנה אחד עם דעותיו המוצהרות של רוג'ר ווטרס בעד סיום הכיבוש הישראלי בשטחים. גם העברת המופע מאיזור פארק הירקון אל הכפר השיתופי נווה שלום תאמה את דעותיו היוניות של ווטרס בכל הנוגע לסכסוך הישראלי-פלשתינאי.


יורדים על רוג'ר ווטרס ברשת מקומוני מעריב - למה? כתבתו של רועי בהריר, "מעבר לשיא" (31.3.2006), טוענת שמר רוג'ר ווטרס הוא "לא יותר מעוד דינוזאור חסר מלח ופלפל, שפג תוקפו בשלהי הסבנטיז". לפניכם תשובה מפורטת ומלאה לשאלה האמנם רוג'ר ווטרס מעבר לשיא? (רמז: התשובה היא לא)


רוג'ר ווטרס - ליסבון - גלריית תמונות מלאה
רוג'ר ווטרס בליסבון - גלריית תמונותרוג'ר ווטרס - ורונה איטליה - תמונות
רוג'ר ווטרס בעיר ורונה - גלריית תמונות


מכירות כרטיסים באירופה ובארה"ב: מכירת הכרטיסים בארה"ב החלה בסוף אפריל ובתחילת חודש מאי. קצב מכירת הכרטיסים למופעיו של רוג'ר ווטרס באירופה ובישראל היה גבוה ביותר. כל הכרטיסים למופע של ווטרס בנורבגיה נמכרו תוך 18 דקות. המופע בעיר ברלין נמכר תוך ימים ספורים. המופע בדנמרק איכלס לפחות 50,000 בני אדם. לאור הביקוש הגבוה, צפוייה מכירת הכרטיסים האמריקנית להסתיים תוך שבועות ספורים. כאמור, המתופף של פינק פלויד, ניק מייסון השתתף באופן חד-פעמי בהופעה חגיגית של רוג'ר ווטרס בצרפת (מאגני-קור, מסלול המירוצים של פורמולה-1), ושגם בה בוצע בשלמותו האלבום "הצד האפל של הירח". ווטרס ערך מסיבת עיתונאים בשידור ישיר באינטרנט, ב-27 בפברואר באמצעות אתרו הרשמי החדש.


למה כרטיס עלה 375 שקלים? ראשית - במשרדי 'קסטל' הציעו כרטיסים בהנחה (290-340 ש''ח, לפי סוג האוכלוסיה - חברות, ועדי עובדים, סטודנטים, חיילים, עמיתי 'חבר' ועוד). שנית, גם באירופה המחירים דומים, ולעתים אף גבוהים יותר. כרטיס למופע של רוג'ר ווטרס באירלנד (קורק - פסטיבל מארקי) עולה 69 יורו בעמידה (390 ש"ח), ו-75 יורו בישיבה (420 ש"ח). כרטיס למופע של רוג'ר ווטרס בצרפת (מאגני-קור) עולה "רק" 56 יורו בעמידה (314 ש"ח), אך כרטיס במקום טוב עולה 78 יורו (437 ש"ח). כרטיסים למופע של רוג'ר ווטרס באצטדיון וולהייד (ברלין, גרמניה) עולים 64 יורו בישיבה (358 ש"ח). כרטיס למופע של רוג'ר ווטרס באצטדיון אולימפיקו (רומא, איטליה) עולה רק 46 יורו (257 ש"ח) אך מדובר ביציעים בלבד: כרטיס במקום טוב עולה באצטדיון האיטלקי הזה 97 יורו (543 ש"ח). מסקנה: אין לצרכנים הישראלים על מה להתלונן. זה מופע גדול, מורכב, יקר וחד-פעמי - ומחיר הכרטיסים היה מוצדק לאור עלויות ההפקה, שינוע הציוד לישראל, אבטחת המשתתפים וביטוח הפרויקט.


רוג'ר ווטרס אינו מייסד פינק פלויד: בפרסומי ההפקה ומשרדי הכרטיסים, נכתב כי רוג'ר ווטרס הוא מייסד להקת פינק פלויד. שגיאה זאת הופיעה גם בעיתונים רבים, שציטטו את הנתונים בלי לבדוק את העובדות. אז הנה הן: המייסד האמיתי של להקת פינק פלויד הוא סיד בארט, שאף נתן להרכב את שמו המפורסם -- מיזוג שמותיהם של מוסיקאי הבלוז פלויד קאונסל ופינק אנדרסון. בארט איבד את יכולתו לתפקד כמוסיקאי לאחר שמוחו נפגע עקב שימוש בסם מסוג אל-אס-די. רוג'ר ווטרס היה זה שהחליט על סיום העבודה המשותפת עם סיד בארט: הלהקה פשוט הפסיקה לקחת את בארט להופעות, והוא נשאר בבית, מבולבל ומאוכזב. מאז לא היה ללהקה מנהיג רשמי, וזאת למרות הדומיננטיות הגוברת של ווטרס, החל מן המחצית השנייה של שנות השבעים. מאז פרישתו של רוג'ר ווטרס מלהקת פינק פלויד בשנת 1985, מנהיג הלהקה הוא דיויד גילמור. הלהקה עצמה אינה פעילה כבר שנים רבות, וספק רב אם תתאחד בעתיד. השימוש בתואר 'מייסד פינק פלויד' לא נעשה על דעתו של רוג'ר ווטרס, ואלו המשתמשים בו עושים זאת מסיבות מסחריות טהורות.


רשימת השירים הסופית

 1. In the Flesh [the wall]
 2. Mother [the wall]
 3. Set The Controls For The Heart Of The Sun [saucerful of secrets]
 4. Shine On You Crazy Diamond [wish you were here]
 5. Have A Cigar [wish you were here]
 6. Wish You Were Here [wish you were here]
 7. Southampton Dock [final cut]
 8. Fletcher Memorial Home [final cut]
 9. Perfect Sense [amused to death]
 10. Leaving Beirut [no album]
 11. Sheep [animals]

 12. DARK SIDE OF THE MOON:
 13. Speak To Me
 14. Breathe
 15. On The Run
 16. Time
 17. The Great Gig In The Sky
 18. Money
 19. Us And Them
 20. Any Colour You Like
 21. Brain Damage
 22. Eclipse
 23. [End of Dark Side]
  [הדרנים]
 24. The Happiest Days of Our Lives + Another Brick In The Wall Part 2 [the wall]
 25. Vera [the wall]
 26. Bring The Boys Back Home [the wall]
 27. Comfortably Numb [the wall] [END].Roger Waters - In The Flesh DVD רוג'ר ווטרס - דיוידי: מומלץ בחום להשיג את הדיוידי אין דה פלש של רוג'ר ווטרס, המתעד את סיבוב ההופעות הגדול שלו בשנת 2000 בארה''ב. הרכב הנגנים והזמרים בדיוידי דומה מאוד לזה שהיה בישראל, וגם רשימת השירים דומה: השוואה בין רשימת השירים בדיוידי 'אין דה פלש' ורשימת השירים שבוצעה בסיבוב ההופעות האירופאי החדש של ווטרס, מגלה שיש מעט מאוד שינויים ב"סט-ליסט" של ווטרס ועמיתיו. כאמור, המחצית הראשונה של המופע הוקדשה לחומרים הידועים והקלאסיים של פינק פלויד. לכן כמובן שכדאי היה להאזין לקלאסיקות של פינק פלויד החל משנת 1973 ועד 1984 (כולל 'פיינל קאט').
מתוך אלבומי הסולו שלו, התמקד ווטרס באלבום השלישי והאחרון שלו (Amused to Death משנת 1992). אז מי שהחמיץ עד היום אלבומים כמו אנימלז, פיינל קאט או 'משועשעים למוות' צריך היה לעשות שיעורי בית כדי לקבל תמורה מלאה לכספו.
הדיוידי 'אין דה פלש' אידיאלי למי שרוצה לחוות שוב את המופע (עד שייצא, אם בכלל, דיוידי של סיבוב ההופעות הזה), בין השאר מפני שהוא מכיל כתוביות ליריקה בגוף הסרט, המאפשרות ללמוד את כל המילים בעל-פה בצורה הנוחה ביותר. רק כדאי לזכור שהגיטריסט הצעיר ב'אין דה פלש' (לויד ברמהיל ה-II) לא השתתף בסיבוב הנוכחי, ובמקומו הופיע (לצידו של סנואי ווייט) הגיטריסט הוירטואוזי דייב קילמינסטר, שגנב את ההצגה עם ביצועים מעולים.


שידורים, בוטלגים, אירועים מיוחדים: המופע בישראל לא שודר באף ערוץ טלוויזיוני. ווטרס לא העניק זכויות שידור למופע הישראלי לערוצי טלוויזיה. השידור היחיד - בפורטוגל - בוטל בערוצים הבינלאומיים ברגע האחרון. שידור רדיו בקול ישראל: רשת ב', רשת ג' וגם 88FM.

הרבה בוטלגים של ההופעה מסתובבים באינטרנט. מסיבות משפטיות טהורות, לא נפרסם כאן קישורים לקבצים אלו. עם כל החיבה לבוטלגים של מעריצים, ללא כוונת רווח, לא נוכל לעבור על החוק. כמובן שאפשר להמתין בסבלנות עד שמר ווטרס יסיים את סיבוב ההופעות, ינוח קצת, ואז יוציא לאור הקלטה רשמית של המופע (על גבי דיסק וגם בפורמט דיוידי). ניתן לומר בוודאות שרק גרסת הוידאו יכולה לעשות חסד עם המופע, בגלל איכויותיו החזותיות המהממות.

ערוץ 2 שידר כ-40 דקות מתוך ההופעה של רוג'ר ווטרס מסיבוב ההופעות של 1999-2000 בארה"ב - אין דה פלש) ביום שישי בשעה 23:35; רבים דיווחו שהשידור היה קצר, קטוע ומאכזב.

ספיישל רוג'ר ווטרס ופינק פלויד שודר בגלי צה"ל בליל שישי (16 יוני) החל מהשעה 1:00 בבוקר, בהגשת רון לוונטל ובעריכת שאול גרוסברג;

סינמטק חיפה הקדיש ב-16 ביוני ערב רוקולנוע מיוחד לקריירה הארוכה של רוג'ר ווטרס, החל מן הימים המוקדמים עם פינק פלויד ועד סיבוב ההופעות האחרון שלו כאמן סולו; עורכי הרוקולנוע: יורם מארק-רייך ואורי ברייטמן (גילוי נאות: ברייטמן הוא גם האיש מאחורי עמוד זה).

באותו יום (שישי, 16 יוני) שודרה בין השעות 13:00-15:00 בתחנת 88FM של קול ישראל תוכנית רדיו מיוחדת על רוג'ר ווטרס בהגשת מנחם גרנית ובעריכת יוסי כסיף. קול ישראל מעבירים את המופע של רוג'ר ווטרס בשידור ישיר.

יום קודם לכן, ב-15 ביוני במועדון קולטורה (21:00), הוקרן במלואו המופע החדש של רוג'ר ווטרס כפי שהתקיים ושודר לאחרונה בפורטוגל, במסגרת מסיבת פינק פלויד חד-פעמית; מארגני הערב - פרוגרוק הפקות של משה לביא ('מושל').הדרישות של רוג'ר ווטרס: ב"ידיעות אחרונות" פירסמה הכתבת יעל קולטון (21 מאי) את רשימת הדרישות של הכוכב מן האמרגן הישראלי שוקי וייס. בין הדרישות: אכילה מכלי חרסינה בלבד, איסור על שימוש במנורות ניאון, מגהץ מקצועי צמוד, טלוויזיה צבעונית גדולה עם חיבור לכבלים בתנאי שהחיבור לא בתשלום, 80 מגבות סופגות ורכות שעברו כביסה והן ללא מוך, 20 מגבות ידיים בצבע כהה ובלי מוך, עשר חפיסות של סבון פשוט, כתובת ומספר טלפון של המכבסה הקרובה, מסאז'יסטית מוסמכת ומנוסה המתמחה במסאז' רקמות עמוק. עד כאן דרישותיו של רוג'ר ווטרס להופעה, שמן הסתם מתבססות על נסיון מר מאחורי הקלעים. ווטרס עלה לבמה, כצפוי, לבוש בג'קט שחור, חולצה שחורה, מכנסיים שחורים וכמובן נעליים שחורות.


רוג'ר ווטרס בישראל

כתבות נוספות על ביקורו של רוג'ר ווטרס

הופעת פינק פלויד, בלי פינק פלויד ובלי ההופעה (דוד פרנקל, וואלה תרבות)

זוועות הדרך למופע - האור בקצה המנהרה (רחל-לי גפן, מוסיקה 24)

הגשמת לנו חלום (איתי שטרן, NRG)

בחדשות של 9 הודיעו שהמופע של ווטרס החל, ואני בפקק (Ynet)

הזמן הוא מאנייק חמקמק. אבל מה אשם החומוס? (עמי פרידמן)

רוג'ר ווטרס עולה על הבמה, ואני בפקקים (Ynet)

רגעי קסם נדירים - ביקורת הופעה (ארי קטורזה, Ynet)

ווטרס בארץ - נחת בטרמינל 1 (איתי שטרן, NRG)

ווטרס נחת בישראל - מדריך לקראת המופע (אור ברנע, Ynet)

הכנה לווטרס - ההכנות להופעה (וואלה מוזיקה)

רוג'ר אין - לקראת המופע (אמיר עמרמי, נענע)

הוא יילך בשדות (שי להב, מעריב פרומו)

רוג'ר ווטרס מדבר על פינק פלויד (הודעה לעיתונות, Ynet)

הכל אודות אבא - על רוג'ר ווטרס (בועז כהן, מגזין Red)

ראיון עם סנואי ווייט (ארי קטורזה, Ynet)

ראיון עם אנדי פרוות'ר-לו (איתי שטרן, NRG)

פופוליטיקה עכשיו? (יואב קוטנר, אתר ערוץ 24)

רוג'ר ווטרס - למה כן להשאיר את הכרטיסים להופעה ביד (רונן צומר, מגזין לילה)

ווטרס למען דו קיום: העביר הופעתו לנוה שלום (הארץ)

רוג'ר ווטרס למען השלום (NRG)

יעשה שלום עלינו (חדשות נענע)

רוג'ר ווטרס החליט להעביר ההופעה לנווה שלום (מחלקה ראשונה)

רוג'ר ווטרס העביר את הופעתו מפארק הירקון לנווה שלום (Ynet)

משיח כן בא - גיא בניוביץ' על רוג'ר ווטרס בישראל (Ynet)

רוג'ר ווטרס דחה בקשת אמנים פלשתינאים לבטל הופעתו בישראל (הארץ)

וואלה חדשות - עכשיו זה רשמי: רוג'ר ווטרס יופיע בישראל

אמיר עמרמי, חדשות נענע: רוג'ר ווטרס מגיע לארץ

עומר שיקלר, חדשות מחלקה ראשונה: רוג'ר ווטרס מגיע להופעה בישראל

רוג'ר ווטרס: אין דה פלש - ביקורת דיוידי, הופעה חיה

בריין דמג' - אתר חדשות מעודכן על פינק פלויד, רוג'ר ווטרס וכד'

רוג'ר ווטרס 2006 - האתר הרשמי החדש

פינק פלויד - הסיפור המלא

דיויד גילמור - ראיון לרגל צאת אלבום הסולו השלישי


פוסטר המופע של רוג'ר ווטרס בישראל - ערבית
פוסטר המופע הישראלי - בערבית


Roger Waters Live in France - Dark Side of the Moon with Nick Mason
הפוסטר הבינלאומי


Roger Waters Live - Israel, Neve Shalom
June 22, Thursday - Dark Side of the Moon 2006רוג'ר ווטרס - סיבוב הופעות אירופאי-אמריקני - קיץ 2006

2 יוני פסטיבל 'רוק אין ריו', ליסבון, פורטוגל גלריית תמונות מלאה
4,5 יוני אנפיתאטרו ארינה די ורונה, איטליה שתי הופעות - תמונות
6 יוני אצטדיון אולימפיקו, רומא, איטליה הסתיים
8 יוני וולהיידה, ברלין, גרמניה גלריית תמונות בלעדית
10 יוני ארו רוק פסטיבל, ארנהם, הולנד הסתיים
12 יוני אגילסהול ארינה, רקיאוויק, איסלנד עם נייק מייסון
14 יוני פסטיבל נורוויג'ן ווד, אוסלו, נורבגיה הסתיים
16 יוני אצטדיון פאלרמו, סיציליה, איטליה בוטל מסיבות טכניות
18 יוני טרה וייב פארק, אתונה, יוון גלריית תמונות מלאה - יוון
20 יוני קורוצ'זמה ארינה, איסטנבול, תורכיה הסתיים
22 יוני כפר נווה שלום, איזור לטרון, ישראל גלריית תמונות נרחבת - נווה שלום
24 יוני וסילייבסקי ספאסק, ליד הכיכר האדומה, מוסקבה, רוסיה הסתיים
26 יוני אצטדיון ויקינג, סטאואנגר, נורבגיה הסתיים
29 יוני פסטיבל מארקי, קורק, אירלנד הסתיים
1 יולי פסטיבל הייד פארק קולינג, לונדון, אנגליה עם נייק מייסון (הסתיים)
2 יולי פסטיבל רוזקילדה, דנמרק הסתיים
7 יולי ספורטפאליי אהוי, רוטרדאם, הולנד הסתיים - במקום מופע בפוזנאן, פולין
10 יולי כיכר העיר, מאלטה הסתיים
12 יולי פיאצה נפוליאונה, לוצ'ה/לוקה, איטליה הסתיים
14 יולי מסלול המירוצים מאגני-קור, נוורס, צרפת עם נייק מייסון - הסתיים
16 יולי פסטיבל ירח וכוכבים, פיאצה גראנדה, לוקארנו, שווייץ הסתיים
25 אוגוסט יריד הסחר הבינ"ל, פוזנאן, פולין (האופרה Ca Ira)
6 ספטמבר פי-אן-סי, הולמדל, ניו ג'רזי הסתיים (תחילת הסיבוב האמריקני)
8-9 ספטמבר טוויטר סנטר, בוסטון, מסצ'וסטס הסתיים - שתי הופעות
12-13 ספטמבר מדיסון סקוור גרדן, העיר ניו יורק הסתיים - שתי הופעות
15 ספטמבר ג'ונס ביץ', ונטאג, מדינת ניו יורק הסתיים
16 ספטמבר טוויטר סנטר, קאמדן, ניו ג'רזי הסתיים
18 ספטמבר פאלאס, דטרויט, מישיגן הסתיים
20 ספטמבר אייר קנדה סנטר, טורונטו, קנדה הסתיים
21 ספטמבר בל סנטר, מונטריאול, קנדה הסתיים
23 ספטמבר ניסן פוויליון, בריסטו, וירג'יניה הסתיים
24 ספטמבר פוסט גאזט פאוויליון, פיטסבורג, פנסיבלניה הסתיים
27 ספטמבר גאנד ארינה, קליבלנד, אוהיו הסתיים
29 ספטמבר פירסט מידווסט בנק אמפיתיאטר, שיקגו, אילנוי הסתיים
30 ספטמבר וריזון וויירלס, אינדיאנפוליס, אינדיאנה הסתיים
3 אוקטובר קריקט פביליון, פיניקס, אריזונה הסתיים
5 אוקטובר הוליווד בול, לוס אנג'לס, קליפורניה הסתיים
8 אוקטובר ת'יאטר אנדר דה סטארס, לאס וגאס, נוואדה הסתיים
10 אוקטובר שורליין אמפיתיאטר, סן פרנסיסקו, קליפורניה הסתיים
12 אוקטובר קי ארינה, סיאטל, וושינגטון הסתיים

אודות האתר / הספר / עמוד ראשי / חדשות ואירועים / ביקורות אלבומים / להקות ואמנים

Email: uribreitman@gmail.com

חזרה לעמוד הראשי - רוק מתקדם, מדריך עברי