רוק מתקדם - מדריך עברי - חזרה לעמוד ראשי

ג'טרו טאל בישראל: הביקור הראשון

30 יוני 1986

פארק הירקון, תל אביב

סקירה קצרה: אורי ברייטמן
הביקור הראשון של להקת ג'טרו טול (המכונה גם ג'טרו טול) בישראל, התקיים ב-30 ביוני 1986, כפתיחה למופעי הקיץ. איאן אנדרסון הגיע עם מרטין באר (גיטרות), דייב פג (בס), פיטר ג'ון-וטז (קלידים), דואן פרי (תופים).

מי שהביא אותם לישראל היתה חברת 'טלית הפקות' של האמרגן יהודה טלית. 'שנים שאני מחזר אחרי להקה כמו ג'טרו טול', אמר טלית בראיון, 'זו לדעתי להקה לא פחות אטרקטיבית מה'דייר סטרייטס', ואני מבטיח מופע מהמם לא פחות באיכותו. לאחר ההופעה דיווח יהודה טלית שהצליח להרוויח כסף מהמופע. האמן הפותח לג'טרו טאל היה ג'ון מרטין, זמר פולק-ג'אז.

Jethro Tull Live 1986
ג'טרו טאל בהופעה חיה, קיץ 1986


זו היתה רשימת השירים שנוגנה אצלנו, באותה הופעה ב-1986 (סט-ליסט):
 1. לוקומוטיב ברת' - אינטרו - Locomotive Breath - intro
 2. האנטינג גירל - Hunting Girl
 3. ליבינג אין דה פאסט - Living In The Past
 4. סרנדה לקוקו - Serenade To A Cuckoo
 5. פליי ביי נייט - Fly By Night
 6. פוסי ווילו - Pussy Willow
 7. וונדרינג אלאוד - Wond'ring Aloud
 8. סקייטינג אוויי - Skating Away...
 9. ווטשינג מי ווטשינג יו - Watching Me Watching You
 10. סוויט דרים - Sweet Dream
 11. קלידים נגד תופים - Keyboard w. Drums
 12. פאט מאן - Fat Man
 13. ת'יק אז א בריק + לוול פדינג - Thick As A Brick/Level Pegging
 14. בורי - Bourée (inc. Wachet Auf)
 15. סונגס פרום דה ווד - Songs From The Wood
 16. בלאק סאנדיי - Black Sunday
 17. אקוולאנג - Aqualung


לקראת הביקור כתב העיתונאי יוסי חרסונסקי, תחת הכותרת 'אגדת החלילן מבלקפול', בעיתון מעריב:
"להקת הבלוז הבריטית ג'טרו טול מגיעה אלינו בעוד עשרה ימים להופעה אחת בפארק הירקון. גם אחרי 18 שנה לא נס ליחם של החלילן איאן אנדרסון וארבעת חברי הלהקה. המוסיקה שלהם היא תערובת של בלוז, פולק, ג'אז ומוסיקה אנגלית מהמאה ה-16. ג'טרו טול סוחבת אותי 15-16 שנים אחורה. היום המושג 'רוק פרוגרסיבי' של סוף שנות ה-60 נשמע מרוחק עד נוסטלגי. החדשנות של ג'טרו טול נראית בפרספקטיווה של ימינו כמעט רומנטית, אבל הייחוד נשמר. הוא עומד לה. כמעט שלא חל עליה חוק ההתיישנות...החלילן מבלקפול מגיע לפארק הירקון עם צליליו המכשפים וחבר נגניו. אני מצפה למשהו ספקטקולרי, בעיקר ביצוע של 'עבה כלבנה', יצירה שלא איבדה מעוצמתה. אנדרסון, שלא תאכזב אותי!"


איאן אנדרסון בישראל 1986
איאן אנדרסון, ג'טרו טאל
בישראל, 29 יוני 1986
"אני מאוד לא אוהב לנגן במופעים חיים הנערכים תחת כיפת השמיים", אמר איאן אנדרסון בראיון לחרסונסקי, יום אחד לפני המופע בפארק הירקון, במלון קרלטון בתל אביב. "בהופעות פתוחות אני נתון להשפעות מזג האוויר, וכנגן חליל יש לעתים הפרעות של משבי רוח על הצליל שבוקע מן החליל שלי. מה שיפה בהופעות פתוחות הוא החיוך שאתה רואה על פני האנשים, ואני מקווה שבהופעה הערב בכל זאת יחייכו הרבה אנשים".

איאן אנדרסון היה בן 39 כשהגיע להופעה בישראל ב-1986. באותו סיבוב הופעות הוא גם הגיע בפעם הראשונה להופעה בהוגנריה. אנדרסון גם סיפר שלאחר המופע הוא חוזר לחוות הדגים שלו בסקוטלנד, אותה הוא מפתח בשנים האחרונות כחווה חקלאית מסחרית לכל דבר בתחום גידולי דגי סלמון. הוא נשוי ואב לשני ילדים, ואשתו מנהלת חווה אחרת באנגליה.


ההופעה של ג'טרו טאל היתה חלק מסדרת מופעי קיץ בפארק הירקון, בחסות עיריית תל אביב. המופע של ג'טרו טאל זכה גם לקידום רציני בטלוויזיה: הערוץ הראשון, שבאותה תקופה היה גם הערוץ העברי היחיד. בתוכנית 'עד פופ' שהוגשה לסירוגין על ידי יואב קוטנר, אהוד מנור ואחרים, זה תואר כך: "במרכז התוכנית הפעם, להקת הרוק של ג'טרו טול, שתבוא לישראל בסוף החודש הזה ותפתח את מופעי פארק הירקון. להקה זו תופסת מקום מכובד בפיסגת עולם הרוק..."


עד פופ 1986 - משדרי הטלוויזיה
מעריב, 20 יוני 1986


גדעון, שהיה בהופעה ב-1986, נתן לנו כאן עדות לא מחמיאה:
"ההופעה בפארק הירקון איכזבה ברמות שאין לתאר. תנאי הסאונד והצפייה היו נחותים ביותר, הצפיפות איומה, והגרוע מכל - קולו של אנדרסון לא נשמע כמעט כלל, וכשנשמע - פשוט מזעזע. רק מאוחר יותר (מאוחר מדי לקוני הכרטיסים) נודע שלקה בדלקת חריפה במיתרי הקול, ושנה אחרי כן נותח... בקיצור, הופעה על הפנים למרות שהנגנים היו מעולים."

הישראלים מעולם לא זכו לשמוע את אנדרסון בגדולתו. למעשה, הבעיות בקולו של איאן אנדרסון החלו עוד קודם, ב-1984, במהלך סיבוב הופעות קשה באוסטרליה, שנקטע בגלל דלקת הגרון של איאן. רופאיו המליצו לו לקחת הפסקה של שנה, אך בפועל איאן נאלץ להפסיק להופיע במשך שנתיים. אחרי תקופה זו, קולו כבר לא חזר להיות טוב כפי שהיה קודם. בהופעות מאותה תקופה נאלצה הלהקה להוריד את השירים לסולם מוסיקלי נמוך יותר, כדי שאיאן יהיה מסוגל לשיר אותם.


תגובות והערות על ההופעה של ג'טרו טאל בישראל 1986

***


אודות האתר / הספר / עמוד ראשי / חדשות ואירועים / ביקורות אלבומים / להקות ואמנים

Email: uribreitman@gmail.com

Mitkadem.co.il