רוק מתקדם - מדריך עברי - חזרה לעמוד ראשי
המדריך העברי לרוק מתקדם - חדשות, ביקורות, להקות, מאמרים, ראיונות, ביוגרפיות, קישורים - כל מה ש'פרוגרסיב'
רוק מתקדם > אמנים ולהקות חשובים > גריפון, דיפ פרפל, ביל ברופורד, סטיב האקט

גריפון

Gryphon

Red Queen to Gryphon Three
Red Queen to Gryphon Three
רוק מתקדם בריטי קלאסי של תחילת שנות השבעים, בהשפעות בארוקיות מפתיעות. גריפון הגיחו לזירה כלהקת פולק (folk) מוזרה ותמהונית בשנת 1973, ונגנו בסגנון הפרוגרסיבי מן הצד השמרני שלו, דרך יצירות עדינות בעיבודים מורכבים לכלי נשיפה כמו אבוב ובאסון. גריפון חיממו את להקת יס בשיא הקריירה שלהם, וזכו להצלחה זמנית בשנת 1974 כשיצאו לסיבוב הופעות בארה"ב.

קיימת הסכמה לגבי אלבומם הטוב ביותר ("מלכה אדומה לגריפון שלוש", ראו ביקורת מלאה), הבנוי לפי תבנית משחק שחמט. כמו להקת ג'נטל ג'ייאנט, ניסתה גריפון בהמשך הדרך למסחר את הצליל שלה כדי למשוך יותר קהל. הנסיון לא צלח, והלהקה נעלמה בשנת 1978 אל השיכחה, זמן קצר בלבד לפני התפוגגותה של ג'נטל ג'ייאנט, אחותה הגדולה והמפורסמת ממנה. גריפון שבה מדי פעם לכמה גיחות קצרות, האחרונה שבהן בסיבוב הופעות קצר במאי 2015 (תמונות של גריפון)


דיפ פרפל

Deep Purple

Concerto for Group and Orchestra
Concerto for Group and Orchestra
הלהקה מזוהה עם חלוצות הרוק הכבד הבריטי, אך למעשה היתה גם מחלוצות הרוק המתקדם. ההצלחה המסחררת של להיטי רוק קלאסי כגון "סמוק און דה ווטר" הפכה את דיפ פרפל למותג אצטדיונים ותיק, אבל בתחילת הדרך ניסה הקלידן ג'ון לורד (1941-2012) למשוך את הלהקה לכיוונים קלאסיים מעודנים. בזכות השכלתו הקלאסית של לורד, הוא משך לכיוון השילוב בין באך והנדריקס - או יותר נכון, בין אורגן הכנסייה והגיטרה המהירה של ריצ'י בלאקמור.

דיפ פרפל היתה בין הראשונות בעולם שניסתה את כוחה בכתיבת קונצ'רטו משותף ללהקת רוק ולתזמורת (בהצלחה חלקית, אמנם). לאחר כשנתיים של נסיונות פרוגרסיביים שלא מכרו יותר מדי עותקים, ביצעה דיפ פרפל תפנית חדה אל ה"מטאל" המהיר והכסאחיסטי, שהבטיח את הישרדותה במצעדים.

Deep Purple - 1969
Deep Purple - 1969
כדי לגלות את הצד הפרוגרסיבי של דיפ פרפל, כדאי לבדוק את הקונצ'רטו ההוא עם הפילהרמונית המלכותית והמנצח מלקולם ארנולד משנת 1969; מיד אחר כך, ומאותה שנה, את האלבום המכונה פשוט "דיפ פרפל" עם היצירה המפורסמת "אפריל". לסיום, מומלץ לקנח עם "סרבאנדה" (Sarabande) של ג'ון לורד משנת 1976, מיצירותיו הטובות ביותר.

למי שלא מאמין ש"דיפ פרפל" היתה להקת פרוגרסיב לכל דבר ועניין, הנה חלק מן הציטוטים הקלאסיים של ג'ון לורד וחבורתו: רביעיית מיתרים מס' 76 של היידן; הפלאנטות של גוסטב הולסט; סימפוניית העולם החדש של דבוז'אק; אלגר - פומפ אנד סירקומסטאנס; שטראוס - כה אמר זרטוסטרא; באך - הפסנתר המושווה; סוויטת פר גינט של גריג; הסימפוניה ה-9 של בטהובן; ועוד ועוד. ג'ון לורד נפטר ביולי 2012, וכך הסתיים לו סופית הפרק הפרוגרסיבי של דיפ פרפל.

דיפ פרפל בישראל: הלהקה הופיעה כאן לראשונה ב-1991 (28 ספט', חוף צמח). הפעם השנייה - ספטמבר 2008 (ארבע הופעות: תל אביב, קיסריה). פעם שלישית: מאי 2011 (שתי הופעות, קיסריה). הפעם הרביעית: פברואר 2014 (שתי הופעות, היכל נוקיה, תל אביב).

ביל ברופורד

Bill Bruford

Master Strokes 1978-1985
Master Strokes 1978-1985
מבכירי מתופפי הרוק הבריטים של שנות השבעים. ברופורד, יליד 1949, החל את דרכו עם להקת הרוק המתקדם המפורסמת "יס", איתה זכה להערכה בינלאומית. בשנת 1972 עזב במפתיע את להקת יס, בשיא הצלחתה, כדי להצטרף ללהקת קינג קרימזון, שם חיזק את המוניטין שלו כמתופף מקורי ומפתיע. מאז המשיך לשתף פעולה עם מוסיקאים וירטואוזים, להקים הרכבים משלו, ולפתח לסירוגין את קריירת הסולו העשירה שלו.

ברופורד הוא מתופף רוק עדין עם נטיה מובהקת לג'אז-פיוז'ן. הוא חובב משקלים אסימטריים וכלי הקשה אקזוטיים. הוא מימש את נטייתו בהרכב "ברופורד" קצר-הימים, ואחר כך עם "יוקיי" (.U.K) בהשתתפות ג'ון ווטון, אלן הולדסוורת' ואדי ג'ובסון. בהמשך הקים הרכב ג'אז עצמאי (Earthworks) שלא זכה לתהילה גדולה. הוא גם הופיע עם קלידן יס לשעבר, פטריק מוראז.

Bruford - Feels Good to me
Feels Good to Me
בשנות ה-80 וה-90 הצטרף שוב ברופורד לקינג קרימזון, בעיקר מסיבות כלכליות. הוא הגיח גם לפרויקט ABWH של פליטי-יס. מתקופת "ברופורד" הקצרה והמרתקת, אותה מכירים מעטים, מומלץ מאוד ללכת על "Feels good to me" משנת 1978. גם "One of a Kind" משנת 1979 הוא אופציה. קיים גם אוסף ממצה.

ביל ברופורד פרש מהופעות ב-2009, אבל ממשיך לנהל את חברת התקליטים שלו ולהוציא חומרים מן העבר.
סטיב האקט

Steve Hackett

Voyage of the Acolyte
Voyage of the Acolyte
פיטר גבריאל הזמין את הגיטריסט הביישן, בעל ההכשרה הקלאסית, להצטרף אל ג'נסיס בשנת 1970. לאחר שמונה אלבומים (שישה באולפן, שניים בהופעה חיה) עם הלהקה שהפכה עם השנים לאגדה פרוגרסיבית, פרש האקט לדרכו העצמאית והתרחק מעולם הפופ השטחי שבה שקעה ג'נסיס בשנות השמונים.

קריירת הסולו העשירה של האקט נמשכת עד ימינו, עם הישגים מרובים. חלקם יעניינו בעיקר את הגיטריסטים שבינינו, אבל דווקא אלבום הבכורה שלו משנת 1975 ראוי לתהילת-עולם בתור אלבום ג'נסיס אבוד של ממש.

האקט, שהיה מושפע באותה תקופה מעבודתו של מייק אולדפילד וזרם הקנטרברי, הזמין את אחותו, סאלי אולדפילד, לשיר באלבום. ביחד עם חבריו הטובים מג'נסיס (בה עדיין היה חבר) הוציא תחת ידיו יצירה איכותית שעמדה יפה במבחן הזמן.

כדי להכיר את הקריירה המפוארת של האקט, כדאי להמשיך עם אלבומים נוספים כגון "ספקטרל מורנינגס", "דיפקטור" וכמה פרויקטים נוספים שעשה במהלך שנות התשעים והאלפיים. עוד על הקריירה של האקט בביוגרפיה המלאה של ג'נסיס.

סטיב האקט ביקר לראשונה בישראל ב-2012, והופיע בתל אביב. הוא ממשיך להקליט ולהופיע בכל העולם.

הוסיפו תגובה

***
הלאה ללהקות הבאות

אמנים ולהקות חשובים


אודות האתר / הספר / עמוד ראשי / חדשות ואירועים / ביקורות אלבומים / להקות ואמנים

Email: uribreitman@gmail.com

Mitkadem.co.il