רוק מתקדם - מדריך עברי - חזרה לעמוד ראשי
המדריך העברי לרוק מתקדם - חדשות, ביקורות, להקות, מאמרים, ראיונות, ביוגרפיות, קישורים - כל מה ש'פרוגרסיב'
רוק מתקדם > אמנים ולהקות חשובים > ואן דר גראף, אמון דול, פי-אף-אם, נשיונל הלת'

ואן דר גראף ג'נרייטור

Van Der Graaf Generator

מאחורי השם המוזר והמרתיע (על שם מכונה ליצירת חשמל סטטי), מסתתרת להקתו האמיצה של המוסיקאי הכריזמטי פיטר האמיל. הוא הקים אותה בשנת 1968 ופירק אותה כאוות נפשו, כדי לקדם את קריירת הסולו העשירה והמפותחת שלו. לפני שנאלץ האמיל לרכז את רוב מאמציו בקריירת הסולו, הפיק ההרכב סדרה של אלבומים מוצלחים במיוחד. האלבום "פון הארטס", למשל, נחשב לקלאסיקה של פרוג בריטי. כל האלבומים של ואן דר גראף התאפיינו במלנכוליות, זעם קדוש וליריקה יוצאת דופן. הלהקה התאחדה שלוש פעמים -- פעמיים בשנות התשעים ופעם אחת בשנות האלפיים -- ואף הוציאה אלבום טוב נוסף בשם "פרזנט" (Present) בשנת 2005. (תמונות של vdgg).
תולדות ודגג: ביוגרפיה של להקת ואן דר גראףAmon Duul - The best of 1969-1974
The best of 1969-1974

אמון דול II

Amon Duul II

הרוק המתקדם הגרמני מכונה עד היום "קראוט-רוק" (Kraut-Rock). זהו כינוי גנאי, שהומצא על ידי העיתונות הבריטית על בסיס הכרוב החמוץ (קראוט) שאוכלים הגרמנים עד היום. אמול דון היה אחד מן ההרכבים השאפתניים של סוף שנות השבעים, והוא ממשיך לפעול עד ימינו. לצידו של טנג'רין דרים (ראה ערך), אמון דול II נחשב לאחד המשפיעים על סצינת הרוק הגרמני הפרוגרסיבי. אמון דול II נולד בעיר מינכן מתוך ההרכב המקורי (אמון דול). במשך השנים אסף אליו גם כמה נגנים מן הסצינה הבריטית. מומלצים במיוחד שני אלבומים: ריקוד הלמינגים (Tanz der Lemminge) והאוסף שיצא בשנת 1997.
פי-אף-אם

PFM - Premiata Forneria Marconi

PFM - Per Un Amico
PFM - Per Un Amico
להקת הרוק המתקדם האיטלקית המפורסמת ביותר בהיסטוריה. שמם המלא (פרמייטה פורניירה מרקוני) הגיע מן המאפייה (לא ארגון פשע, אלא עסק לייצור דברי מאפה) שמימנה אותם בתחילת הדרך.

בזכות כישוריהם המוסיקליים והצלחתם המקומית, הם הוחתמו בחברת התקליטים של אמרסון לייק ופאלמר (מנטיקור), וכך זכו לתשומת לב לא רק בשאר מערב אירופה, אלא גם בארה"ב.

פי-אף-אם מצטיינים במלודיות שקשה לשכוח, וירטואוזיות קלילה ועליזה, יצירות בנויות היטב ומבוצעות למופת. כל אלבומיהם מהשנים 1972-1975 מצויינים.

הלהקה פעילה גם כיום, בשנות האלפיים, ומשחררת אלבומים חביבים על בסיס קבוע.

נשיונל הלת'

National Health

מטובי הרכבי הקנטרברי של כל הזמנים, שפעל בשנים 1975-1982 והותיר אחריו מספר מצומצם של אלבומים מעולים. זרם הקנטרברי (Canterbury) של הרוק המתקדם התאפיין במוסיקה שמותחת את הגבול בין עולם הרוק ובין עולם הג'אז, עם דמיון חלקי לזרם הג'אז-פיוז'ן האמריקני. ההרכב השתנה עם השנים, אבל הגרעין שלו הורכב מן הקלידן דייב סטיוארט, פיל מילר (גיטרה) והמתופף פיפ פייל ז"ל. אלבום הבכורה שלהם, שיצא לאור בינואר 1978 כולל קטעי שירה מקסימים של אמנדה פרסונס, שהתפרסמה עם עבודתה לצד מייק אולדפילד. בשנת 1990 יצאו שלושת האלבומים על גבי שני דיסקים (האוסף "קומפליט"), ולאחר מכן במהדורות ריסמטר מוצלחות. נשיונל הלת' מייצגת את הדור המאוחר והמתוחכם של ה"קנטרברי", והיא בגדר האזנת-חובה לכל מי שמחבב את להקת קראוון או להקת הטפילד והצפון. (תמונות)פיין אוף סלביישן

Pain of Salvation

מן המשובחים שבהרכבי הפרוג-מטאל באירופה. להקתו של דניאל גילנדלואו הוקמה בשבדיה של שנות ה-90, והוציאה סדרת אלבומים פרוגרסיבית מהפכנית עד 2004, והתפרקותה הזמנית ב-2007. המטאל המתקדם של פיין אוף סלביישן הוא מיוסר, קופצני, לקטני (אקלקטי), מהיר ולעתים גם אכזרי. הטקסטים נוקבים, לעתים פוליטיים, העיבודים עשירים ומקוריים ביותר. במתכונתה החדשה, החל משנת 2010, עברה POS להפיק מוסיקה מסחרית יותר, ומעניינת פחות.

הוסיפו תגובה

***
אמנים ולהקות חשובים


אודות האתר / הספר / עמוד ראשי / חדשות ואירועים / ביקורות אלבומים / להקות ואמנים

Email: uribreitman@gmail.com

Mitkadem.co.il